SEOPress - SEOPress Pro - en to it translation catalogue (1981 entries)

en:  Exclude this post from Google News Sitemap?
it: Vuoi escludere questo articolo dalla sitemap di Google News?

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
it: %1$sVedi i dettagli della versione %2$s%3$s oppure %4$saggiorna ora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
it: %1$sVedi i dettagli della versione %2$s%3$s.

en: %s alternative text generated with AI. | %s alternative texts generated with AI.
it[0]: %s testo alternativo generato con l'IA.
it[1]: %s testi alternativi generati con l'IA.

en: %s generation by AI. | %s generations by AI.
it[0]: %s generazione da parte dell'IA.
it[1]: %s generazioni da parte dell'IA.

en: %s marked as 301 redirect. | %s marked as 301 redirect.
it[0]: %s contrassegnato come reindirizzamento 301.
it[1]: %s contrassegnati come reindirizzamenti 301.

en: %s marked as 302 redirect. | %s marked as 302 redirect.
it[0]: %s contrassegnato come reindirizzamento 302.
it[1]: %s contrassegnati come reindirizzamenti 302.

en: %s marked as 307 redirect. | %s marked as 307 redirect.
it[0]: %s contrassegnato come reindirizzamento 307.
it[1]: %s contrassegnati come reindirizzamenti 307.

en: %s marked as 410 redirect. | %s marked as 410 redirect.
it[0]: %s contrassegnato come reindirizzamento 410.
it[1]: %s contrassegnati come reindirizzamenti 410.

en: %s marked as 451 redirect. | %s marked as 451 redirect.
it[0]: %s contrassegnato come reindirizzamento 451.
it[1]: %s contrassegnati come reindirizzamenti 451.

en: %s matches.
it: %s corrispondenze.

en: %s meta description generated with AI. | %s meta descriptions generated with AI.
it[0]: %s meta descrizione generata con IA.
it[1]: %s meta descrizioni generate con IA.

en: %s meta title generated with AI. | %s meta titles generated with AI.
it[0]: %s meta titolo generato con IA.
it[1]: %s meta titoli generati con IA.

en: %s post or term imported. | %s posts / terms imported.
it[0]: È stato importato %s articolo o termine.
it[1]: Sono stati importati %s articoli o termini.

en: %s post or term updated. | %s posts / terms updated.
it[0]: È stato aggiornato %s articolo o termine.
it[1]: Sono stati aggiornati %s articoli o termini.

en: %s post or term was skipped. | %s posts / terms were skipped.
it[0]: È stato saltato %s articolo o termine.
it[1]: Sono stati saltati %s articoli o termini.

en: %s redirection disabled. | %s redirections disabled.
it[0]: %s reindirizzamento disabilitato.
it[1]: %s reindirizzamenti disabilitati.

en: %s redirection with regex disabled. | %s redirections with regex disabled.
it[0]: %s reindirizzamento con regex disabilitato.
it[1]: %s reindirizzamenti con regex disabilitati.

en: %s redirection with regex enabled. | %s redirections with regex enabled.
it[0]: %s reindirizzamento con regex abilitato.
it[1]: %s reindirizzamenti con regex abilitati.

en: %s to enable regular expressions (leave it empty to disable this),
it: %s per abilitare le espressioni regolari (lascialo vuoto per disabilitarlo),

en: %s to enable the redirect (leave it empty to disable the redirect)
it: %s per abilitare il reindirizzamento (lascia vuoto per disabilitare il reindirizzamento)

en: (maximum limit)
it: (limite massimo)

en: ---Click Launch the bot! button to run the scan (don't close this window)---
it: ---Fai clic sul pulsante Avvia il bot! per eseguire la scansione (non chiudere questa finestra)---

en: .htaccess not updated due to a syntax error!
it: Il file .htaccess non è stato aggiornato a causa di un errore di sintassi!

en: .htaccess successfully updated!
it: htaccess aggiornato con successo!

en: 1 email per week with the top 404 errors, and the latest logged (within a limit of 10).
it: 1 email a settimana con i principali errori 404 e gli ultimi registrati (entro un limite di 10).

en: 123 Fake street, Fakecity
it: 123 Strada immaginaria, Città immaginaria

en: 180 days ago
it: 180 giorni fa

en: 2048 characters max.; default: meta description. If not available, use the beginning of the post content.
it: Massimo 2048 caratteri; predefinito: meta descrizione. Se non disponibile, verrà utilizzato l'inizio del contenuto dell'articolo.

en: 30 days ago
it: 30 giorni fa

en: 301 Moved Permanently
it: 301 Spostati Definitivamente

en: 301 redirect
it: Reindirizzamento 301

en: 301 redirection
it: Reindirizzamento 301

en: 302 Found / Moved Temporarily
it: 302 Trovato / Spostato temporaneamente

en: 302 redirect
it: Reindirizzamento 302

en: 307 Moved Temporarily
it: 307 Spostato temporaneamente

en: 307 redirect
it: Reindirizzamento 307

en: 32 tags max., separate tags with commas. Default: target keywords + post tags if available.
it: Massimo 32 tag. Separa i tag con una virgola. Predefinito: parole chiave e tag degli articoli, se disponibili.

en: 360 days ago
it: 360 giorni fa

en: 365 days ago
it: 365 giorni fa

en: 404 URLS are bad for:
it: Gli URL404 sono un male perchè:

en: 404 alert - %s
it: Avviso 404 - %s

en: 404 cleaning
it: Pulizia 404

en: 404 error
it: Errore 404

en: 404 error?
it: Errore 404?

en: 404 errors
it: Errori 404

en: 404 log
it: Log 404

en: 404 monitoring / Redirections
it: Monitoraggio /Reindirizzamento 404

en: 404 not found
it: 404: la pagina non è stata trovata

en: 410 Gone
it: 410 Non più disponibile

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
it: 451 Non disponibile per motivi legali

en: 7 days ago
it: 7 giorni fa

en: 90 days ago
it: 90 giorni fa

en: <a href="%s" target="_blank">You can use dynamic variables in your schema.</a>
it: <a href="%s" target="_blank">Puoi usare variabili dinamiche nel tuo schema.</a>

en: <a href="%s">Regenerate automatic XML Video sitemap for YouTube?</a>
it: <a href="%s">Vuoi rigenerare una Video Sitemap XML automatica per YouTube?</a>

en: <a href="https://developers.google.com/places/web-service/place-id" target="_blank">Click here to find your Google Maps Place ID</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span> for your Local Business. <br>This ID will be used to display the Google Maps link from the LB widget.
it: <a href="https://developers.google.com/places/web-service/place-id" target="_blank">Fai clic se desideri trovare l'ID del tuo Luogo su Google Maps</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span> per la tua attività locale. <br>Questo ID sarà utilizzato per visualizzare il link di Google Maps dal widget LB..

en: <p>This URL is already listed as a redirection or a 404 error. Click this link to edit it: <a href="%s">%s</a> </p>
it: <p>Questo URL è già elencato come un reindirizzamento o un errore 404. Fai clic su questo link per modificarlo: <a href="%s">%s</a> </p>

en: <p>We have detected that you have changed a slug (<code>%s</code>) to (<code>%s</code>).</p>
it: <p>Abbiamo rilevato che hai modificato uno slug (<code>%s</code>) verso (<code>%s</code>).</p>

en: <p>We have detected that you have deleted a post (<code>%s</code>).</p>
it: <p>Abbiamo rilevato che hai eliminato un articolo ( <code>%s</code> ).</p>

en: <p>We have detected that you have deleted a term (<code>%s</code>).</p>
it: <p>Abbiamo rilevato che hai eliminato un termine (<code>%s</code>).</p>

en: <p>We were unable to create the redirection you requested (<code>%s</code> to <code>%s</code>).</p>
it: <p>Non siamo riusciti a creare il reindirizzamento che hai richiesto (<code>%s</code> verso <code>%s</code>).</p>

en: <span class="field-recommended">Recommended</span> property by Google.
it: Proprietà<span class="field-recommended">suggerita</span> da Google.

en: <span class="field-required">Required</span> property by Google.
it: Proprietà<span class="field-required">richiesta</span> da Google.

en: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Find my property ID</a>
it: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Trova il mio ID proprietà</a>

en: <span id="seopress-site-audit-offset">%1$d</span> posts analyzed out of <strong>%2$d</strong>.
it: <span id="seopress-site-audit-offset">%1$d</span> articoli analizzati su <strong>%2$d</strong>.

en: <strong>%1$s</strong> is duplicated <strong>%2$d</strong> times
it: <strong>%1$s</strong> è duplicato <strong>%2$d</strong> volte

en: <strong>Adult-related products are not supported.</strong>
it: <strong>I prodotti per adulti non sono supportati.</strong>

en: <strong>Authorized values: </strong>"Primary", "Secondary", "Presale", "Premium"
it: <strong>Valori consentiti: </strong>"Primary", "Secondary", "Presale", "Premium"

en: <strong>Authorized values:</strong> "BusinessEvent", "ChildrensEvent", "ComedyEvent", "CourseInstance", "DanceEvent", "DeliveryEvent", "EducationEvent", "ExhibitionEvent", "Festival", "FoodEvent", "LiteraryEvent", "MusicEvent", "PublicationEvent", "SaleEvent", "ScreeningEvent", "SocialEvent", "SportsEvent", "TheaterEvent", "VisualArtsEvent"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "BusinessEvent", "ChildrensEvent", "ComedyEvent", "CourseInstance", "DanceEvent", "DeliveryEvent", "EducationEvent", "ExhibitionEvent", "Festival", "FoodEvent", "LiteraryEvent", "MusicEvent", "PublicationEvent", "SaleEvent", "ScreeningEvent", "SocialEvent", "SportsEvent", "TheaterEvent", "VisualArtsEvent"

en: <strong>Authorized values:</strong> "CreativeWorkSeason", "CreativeWorkSeries", "Episode", "Game", "MediaObject", "MusicPlaylist", "MusicRecording", "Organization"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "CreativeWorkSeason", "CreativeWorkSeries", "Episode", "Game", "MediaObject", "MusicPlaylist", "MusicRecording", "Organization"

en: <strong>Authorized values:</strong> "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"

en: <strong>Authorized values:</strong> "GameApplication", "SocialNetworkingApplication", "TravelApplication", "ShoppingApplication", "SportsApplication", "LifestyleApplication", "BusinessApplication", "DesignApplication", "DeveloperApplication", "DriverApplication", "EducationalApplication", "HealthApplication", "FinanceApplication", "SecurityApplication", "BrowserApplication", "CommunicationApplication", "DesktopEnhancementApplication", "EntertainmentApplication", "MultimediaApplication", "HomeApplication", "UtilitiesApplication", "ReferenceApplication"
it: <strong>Valori consentiti :</strong> "GameApplication", "SocialNetworkingApplication", "TravelApplication", "ShoppingApplication", "SportsApplication", "LifestyleApplication", "BusinessApplication", "DesignApplication", "DeveloperApplication", "DriverApplication", "EducationalApplication", "HealthApplication", "FinanceApplication", "SecurityApplication", "BrowserApplication", "CommunicationApplication", "DesktopEnhancementApplication", "EntertainmentApplication", "MultimediaApplication", "HomeApplication", "UtilitiesApplication", "ReferenceApplication"

en: <strong>Authorized values:</strong> "InStock", "InStoreOnly", "OnlineOnly", "LimitedAvailability", "SoldOut", "OutOfStock", "Discontinued", "PreOrder", "PreSale"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "InStock", "InStoreOnly", "OnlineOnly", "LimitedAvailability", "SoldOut", "OutOfStock", "Discontinued", "PreOrder", "PreSale"

en: <strong>Authorized values:</strong> "NewCondition", "UsedCondition", "DamagedCondition", "RefurbishedCondition"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "NewCondition", "UsedCondition", "DamagedCondition", "RefurbishedCondition"

en: <strong>Authorized values:</strong> "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"
it: <strong>Valori consentiti:</strong> "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"

en: <strong>Do not include promotional elements in the name.</strong>
it: <strong>Non includere elementi promozionali nel nome.</strong>

en: <strong>Drag and drop fields</strong> to change their order in front-end.
it: <strong>Trascina e rilascia i campi</strong> per cambiare il loro ordine nel front-end.

en: <strong>Expired events.</strong> Events data for any feature will never be shown for expired events. However, you do not have to remove markup for expired events.
it: <strong>Eventi scaduti.</strong> I dettagli degli eventi non verranno mai mostrati per gli eventi scaduti. Tuttavia, non è necessario rimuovere il markup per gli eventi scaduti.

en: <strong>Indicate the performer.</strong> Each event item must specify a performer property corresponding to the event's performer; that is, a musician, musical group, presenter, actor, and so on.
it: <strong>Indica l'esecutore. </strong>Ogni voce dell'evento deve specificare l'esecutore:; un musicista, un gruppo musicale, un presentatore, un attore, e così via.

en: <strong>Last scan:</strong> %s
it: <strong>Ultima scansione:</strong> %s

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots.</strong> e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00. If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
it: <strong>Mattina e Pomeriggio sono solo fasce orarie</strong>. Es: se l'orario di apertura è dalle 10:00 AM alle 9:00 PM, seleziona Mattino e inserisci 10:00 / 9:00. Se l'apertura è 24 ore su 24, seleziona Mattino e inserisci 0:00 / 23:59.

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots</strong>.
it: <strong>Mattina e pomeriggio sono solo fasce orarie</strong>.

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots</strong>. e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00. If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
it: <strong>Mattino e Pomeriggio sono solo fasce orarie</strong>. Per esempio, se la tua attività è aperta dalle 10:00 alle 21:00, seleziona Mattina e inserisci 10:00 / 21:00. Se è aperta 24 ore, seleziona Mattina e inserisci 0:00 / 23:59.

en: <strong>Multi-day events.</strong> If your event/ticket info is for the festival itself, specify both the start and end date of the festival. If your event/ticket info is for a specific performance that is part of the festival, specify the specific date of the performance. If the specific date is unavailable, specify both the start and end date of the festival.
it: <strong>Eventi di più giorni.</strong> Se le informazioni relative all'evento/biglietto sono per il festival stesso, specifica sia la data iniziale che quella finale del festival. Se le informazioni sull'evento/biglietto sono per uno specifico spettacolo che fa parte del festival, specifica la data esatta dello spettacolo. Se la data esatta non è disponibile, specifica sia la data iniziale che quella finale del festival.

en: <strong>Need to add multiple locations?</strong> Create a manual Local Business schema from the schema metabox when you edit a post, page or post type, or an <a href="%s">automatic Local Business schema</a>.
it: <strong>Hai bisogno di aggiungere più sedi?</strong> Crea uno schema Local Business manuale dal meta box Schema quando modifichi un articolo, una pagina o un tipo di contenuto o uno <a href="%s">schema Local Business automatico</a>.

en: <strong>Noindex content</strong> will not be displayed in Sitemaps. Same for <strong>custom canonical URLs</strong>.
it: Il <strong>contenuto noindex</strong> non verrà mostrato nelle Sitemap. Nemmeno gli <strong>URL canonici personalizzati</strong>.

en: <strong>Paste it</strong> below and <strong>Save changes</strong>.
it: <strong>Incollalo qui sotto</strong> e <strong>salva le modifiche</strong>.

en: <strong>Use markup for a specific product, not a category or list of products.</strong> For example, "shoes in our shop" is not a specific product.
it: <strong>Utilizza il markup per un prodotto specifico, non una categoria o un elenco di prodotti.</strong> Ad esempio, "scarpe nel nostro negozio" non è un prodotto specifico.

en: <strong>WARNING:</strong> Backup your database before deletion. Safety FIRST!
it: <strong>ATTENZIONE:</strong> fai un backup del tuo database prima di procedere con l'eliminazione. La sicurezza prima di tutto!

en: <strong>Works best with WooCommerce: we automatically add aggregateRating properties from user reviews (you have to enable this option from WooCommerce settings).</strong>
it: <strong>Funzione dedicata a WooCommerce: aggiunge automaticamente le proprietà aggregateRating dalle recensioni degli utenti (devi abilitare questa opzione dalle impostazioni di WooCommerce).</strong>

en: <strong>nofollow</strong> is on! Search engines can't follow your links on this page.
it: <strong>nofollow</strong> è attivo! I motori di ricerca non possono seguire i link su questa pagina.

en: <strong>noimageindex</strong> is on! Google will not index your images on this page (but if someone makes a direct link to one of your image in this page, it will be indexed).
it: <strong>noimageindex</strong> è attivo! Google non indicizzerà le tue immagini in questa pagina (ma se qualcuno inserisce un link diretto a una delle tue immagini in questa pagina, l'immagine verrà indicizzata).

en: <strong>noindex</strong> is on! Search engines can't index this page.
it: <strong>noindex</strong> è attivo! I motori di ricerca non possono indicizzare questa pagina.

en: <strong>nosnippet</strong> is on! Search engines will not display a snippet of this page in search results.
it: <strong>nosnippet</strong> è attivo! I motori di ricerca non visualizzeranno uno snippet di questa pagina nei risultati di ricerca.

en: A <strong>robots.txt file</strong> lives at the root of your site. So, for site %1$s, the robots.txt file lives at %2$s.
it: Un <strong>file robots.txt</strong> si trova nella root del tuo sito. Così, per il sito %1$s, il file robots.txt si trova in %2$s.

en: A <strong>robots.txt</strong> file already exists at the root of your site. We invite you to remove it so we can handle it virtually.
it: Esiste già un file <strong>robots.txt</strong> nella root del tuo sito. Ti invitiamo a rimuoverlo in modo che SEOPress possa gestirlo virtualmente.

en: A Page Speed Insights key
it: Una chiave Page Speed Insights

en: A course must have an explicit educational outcome of knowledge and/or skill in a particular subject and/or topic, and be led by one or more instructors with a roster of students.
it: Un corso deve prevedere un esplicito risultato di conoscenze e/o competenze relative ad una particolare materia e/o argomento. Deve inoltre essere condotto da uno o più istruttori ed avere un elenco di studenti.

en: A general public event such as "Astronomy Day" is not a course, and a single 2-minute "How to make a Sandwich Video" is not a course.
it: Un evento pubblico generale come la "Giornata dell'astronomia" non è un corso, e un singolo video "Come fare un sandwich" di 2 minuti non è un corso.

en: A logo that is representative of the organization. Files must be BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP or SVG. The image must be 112x112px, at minimum.
it: Un logo che rappresenta l'organizzazione. I file devono essere in formato BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP o SVG. L'immagine deve essere di almeno 112x112px.

en: A physical robots.txt file has been found
it: È stato trovato un file fisico robots.txt

en: A robots.txt file already exists at the root of your site. We invite you to remove it so we can handle it virtually.
it: Esiste già un file robots.txt nella root del tuo sito. Ti invitiamo a rimuoverlo in modo che SEOPress possa gestirlo virtualmente.

en: A robots.txt file consists of one or more rules. <strong>Each rule blocks (disallows or allows) access</strong> for a given crawler to a specified file path in that website.
it: Un file robots.txt consiste in una o più regole. <strong>Ogni regola blocca (impedisce o permette) l'accesso</strong> di un determinato crawler ad uno specifico percorso di file in quel sito web.

en: A schedule task will be executed <strong>daily</strong> to get your data from <strong>Search Console</strong>. Use the button below to manually init the data.
it: <strong>Ogni giorno</strong> verrà eseguita un'attività di pianificazione per ottenere i dati da <strong>Search Console</strong>. Usa il pulsante qui sotto per inserire manualmente i dati.

en: A short summary describing the dish.
it: Un breve riassunto che descrive il piatto.

en: A simple review about something. When Google finds valid reviews or ratings markup, they may show a rich snippet that includes stars and other summary info from reviews or ratings.
it: Una semplice recensione su qualcosa. Quando Google trova recensioni o valutazioni valide, queste possono mostrare uno snippet che include stelle e altre informazioni riassuntive su recensioni o valutazioni.

en: A valid product identifier to be used in the product schema (accepted types: gtin8 (ean8) | gtin12 (ean12) | gtin13 (ean13) | gtin14 (ean14) | mpn | isbn)
it: Un identificatore di prodotto valido da usare nello schema del prodotto (tipi accettati: gtin8 (ean8) | gtin12 (ean12) | gtin13 (ean13) | gtin14 (ean14) | mpn | isbn)

en: A video URL describing the recipe preparation
it: Un URL ad un video che descrive la preparazione della ricetta

en: AI
it: IA

en: AI (beta)
it: IA (beta)

en: AI settings or check logs.
it: Impostazioni AI o verifica dei registri.

en: AIOSEO plugin (JSON)
it: Plugin AIOSEO (JSON)

en: Accepts Reservations
it: Accetta prenotazioni

en: Accepts reservations
it: Accetta le prenotazioni

en: Accepts reservations
it: Accetta le prenotazioni

en: Access not allowed by the PHP define.
it: Accesso non consentito dalla definizione di PHP.

en: Activate License
it: Attiva la licenza

en: Activate Redirections
it: Attiva i reindirizzamenti

en: Activate XML Video sitemap
it: Attiva la Video Sitemap XML

en: Activate your license
it: Attiva la tua licenza

en: Activate your license key
it: Attiva la tua chiave di licenza

en: Active redirect
it: Reindirizzamento attivo

en: Add Dublin Core meta tags.
it: Aggiungi meta tag Dublino Core

en: Add Google Local Business data type.
it: Aggiungi il tipo dati di Google Local Business

en: Add New Category
it: Aggiungi Nuova Categoria

en: Add New Link
it: Aggiungi Nuovo Link

en: Add New redirection
it: Aggiungi nuovo reindirizzamento

en: Add New schema
it: Aggiungi nuovo schema

en: Add Structured Data Types support, mark your content, and get better Google Search Results.
it: Aggiungi il supporto per i tipi di dati strutturati, contrassegna i tuoi contenuti e ottieni risultati di ricerca migliori in Google.

en: Add Structured Data Types support, mark your content, and get better Google Search Results. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Learn More</a>
it: Aggiungi il supporto ai tipi di dati strutturati, contrassegna il contenuto e ottieni migliori risultati di ricerca su Google. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Approfondisci</a>

en: Add Structured Data Types to increase visibility in SERPs
it: Aggiungi i tipi di dati strutturati per aumentare la visibilità nelle SERP

en: Add YouTube videos to the XML Video sitemap
it: Aggiungi i video di YouTube alla Video Sitemap XML

en: Add a rule
it: Aggiungere una regola

en: Add a schema
it: Aggiungere uno schema

en: Add additional information here.
it: Inserisci qui informazioni aggiuntive.

en: Add course instance
it: Aggiungi istanza di corso

en: Add data types to your content: articles, courses, recipes, videos, events, products and more.
it: Aggiungi tipi di dati ai contenuti: articoli, corsi, ricette, video, eventi, prodotti e altro ancora.

en: Add link
it: Aggiungi Link

en: Add markup to your product pages so Google can provide detailed product information in rich Search results - including Image Search. Users can see price, availability... right on Search results.
it: Aggiungi il markup alle pagine dei prodotti in modo che Google possa restituire informazioni dettagliate sui prodotti nei risultati di ricerca - inclusa la Ricerca di immagini. Gli utenti potranno vedere il prezzo, la disponibilità... direttamente dai risultati della ricerca.

en: Add markup to your service pages so that Google can provide detailed service information in rich Search results.
it: Aggiungi il markup alle pagine relative al tuo servizio in modo che Google possa fornire informazioni dettagliate nei risultati di ricerca.

en: Add offer
it: Aggiungi offerta

en: Add or remove categories
it: Aggiungi o rimuovi categorie

en: Add post thumbnail
it: Aggiungi una immagine in evizenza all'articolo

en: Add product:price:amount meta for product
it: Aggiungi meta product:price:amount per il prodotto

en: Add product:price:currency meta for product
it: Aggiungi meta product:price:currency per il prodotto

en: Add question
it: Aggiungi domanda

en: Add redirection
it: Aggiungi reindirizzamento

en: Add schema
it: Aggiungi schema

en: Add statement
it: Aggiungi una dichiarazione

en: Add step
it: Aggiungi un passaggio

en: Add the Breadcrumbs block using the <strong>Block Editor</strong> or the <strong>Full Site Editing</strong> feature.
it: Aggiungi il blocco Breadcrumb usando l'<strong>editor a blocchi</strong> o la funzionalità <strong>Full Site Editing</strong>.

en: Add to cart event
it: Evento di Aggiunta al carrello

en: Add video
it: Aggiungi un video

en: Add your XML sitemaps to Google Search Console (video)
it: Aggiungi le sitemap XML a Google Search Console (video)

en: Adding structured data makes your job postings eligible to appear in a special user experience in Google Search results.
it: L'aggiunta di dati strutturati rende le tue offerte di lavoro idonee a comparire in una speciale esperienza utente nei risultati di Google Search.

en: Addresses content in the annotated pages (such as class attribute)
it: Indirizza il contenuto nelle pagine annotate (come l'attributo di classe)

en: Adult-related products are not supported.
it: I prodotti per adulti non sono supportati.

en: Advanced
it: Impostazioni avanzate

en: Advertiser Content Article
it: Articolo di Contenuti di un Inserzionista

en: Alert if XML sitemaps failed to load
it: Avvisa in caso di mancato caricamento delle sitemap XML

en: Alert if noindex on homepage
it: Avvisa se ci sono noindex nella homepage

en: Alert if robots.txt failed to load
it: Avvisa se i robots.txt non caricano

en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: tutto

en: All Broken links
it: Tutti i collegamenti interrotti

en: All Categories
it: Tutte le Categorie

en: All business types (new window)
it: Tutti i tipi di business (nuova finestra)

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: All good!
it: Tutto ok!

en: All redirections
it: Tutti i reindirizzamenti

en: All redirects
it: Tutti i reindirizzamenti

en: All schemas
it: Tutti gli schemi

en: All status
it: Tutti gli status

en: All these reasons degrade your SEO AND your conversion.
it: Tutte queste ragioni peggiorano il tuo SEO E il tasso di conversione.

en: Allowed values are float numbers in the range 0.0 to 5.0.
it: I valori consentiti sono numeri compresi tra 0,0 e 5,0.

en: Alt text missing
it: Manca il testo alternativo (alt text)

en: Alternative texts of images
it: Testi alternativi per le immagini

en: An error occurred, please try again.
it: Si è verificato un errore. Per favore riprovare.

en: An error occurred, please try again. Response code:
it: Si è verificato un errore, riprovare. Codice di risposta:

en: Analyse with PageSpeed Insights
it: Analizza con PageSpeed Insights

en: Analysis News Article
it: Articolo di News - Analisi

en: Analytics
it: Analitica

en: Analyze this page with Google Page Speed
it: Analizza questa pagina con Google Page Speed

en: Anchor text
it: Testo ancoraggio

en: And There you go! Start <strong>generating titles, meta desc and alt texts using AI</strong>.
it: E si parte! Inizia a <strong>generare titoli, meta descrizioni e alt text con l'IA</strong>.

en: Animal Shelter
it: Canile

en: Answer
it: Risposta

en: Answer (required)
it: Risposta (obbligatoria)

en: App name
it: Nome applicazione

en: Application category
it: Categoria dell'applicazione

en: Area served
it: Area servita

en: Argentina Peso
it: Peso Argentino

en: Article (WebPage)
it: Articolo (pagina web)

en: Article (generic)
it: Articolo (generico)

en: Ask Public News Article
it: Articolo di News - Chiedi al Pubblico

en: Attachments
it: Allegati

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Authenticate
it: Autenticati

en: Author
it: Autore

en: Author:
it: Autore:

en: Author:
it: Autore:

en: Authorized values: "HOUR", "DAY", "WEEK", "MONTH", "YEAR"
it: Valori consentiti: "HOUR", "DAY", "WEEK", "MONTH", "YEAR"

en: Automatic
it: Automatico

en: Automotive Business
it: Automobili

en: Availability
it: Disponibilità

en: Average actions per visit
it: Azioni medie per visita

en: Average session duration
it: Durata media della sessione

en: Avg. Visit Duration (in seconds)
it: Durata media della visita (in secondi)

en: Avg. position:  %s
it: Posizione media:  %s

en: Background News Article
it: Articolo di News - Background

en: Be social
it: Usa i social

en: Be sure to <strong>save changes</strong> before requesting data from Search Console to reflect your new settings.
it: Assicurati di <strong>salvare le modifiche</strong> prima di richiedere i dati a Search Console per riflettere le nuove impostazioni.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it: Prima di caricare il file di importazione, è necessario correggere l’errore seguente:

en: Blank sitemap?
it: La sitemap è vuota?

en: Block Editor / FSE
it: Editor a blocchi / FSE

en: Block Search Results
it: Risultati della ricerca di blocchi

en: Block Structured Data Types metabox to user roles
it: Blocca il metabox dei tipi di dati strutturati per ruoli utente

en: Block directory browsing
it: Blocca la navigazione delle directory

en: Blocked by robots.txt.
it: Bloccato dal robots.txt.

en: Blocked due to access forbidden (403).
it: Bloccato per accesso vietato (403).

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404).
it: Bloccato a causa di un altro problema 4xx (non 403 o 404).

en: Blocked due to unauthorized request (401).
it: Bloccato a causa di una richiesta non autorizzata (401).

en: Blog Posting
it: Pubblicazione sul blog

en: Boost your visibility in search results and increase your traffic and conversions.
it: Migliora la tua visibilità nei risultati di ricerca e aumenta traffico e conversioni.

en: Bounce Rate
it: Indice di Rimbalzo

en: Bounce rate
it: Frequenza di rimbalzo

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Breadcrumbs Separator
it: Breadcrumbs Separatore

en: Broken Link
it: Link interrotto

en: Broken Links
it: Collegamenti Interrotti

en: Broken link
it: Collegamento interrotto

en: Broken links
it: Link rotti

en: Build your custom schema. Don't forget to include the script tag: %s
it: Costruisci il tuo schema personalizzato. Non dimenticare di includere il tag script: %s

en: Bulgarian lev
it: Lev bulgari

en: Business Event
it: Evento d'affari

en: Business type
it: Tipo società

en: By clicking Delete SEO audit scans, all SEO issues will be deleted from your database.
it: Facendo clic su Elimina le scansioni di audit SEO, tutti i problemi SEO verranno eliminati dal database.

en: By clicks in the past %s
it: In base ai clic effettuati degli ultimi %s

en: By default, only users with <code>edit_dashboard</code> capability can view and configure the Google Analytics widget.
it: Per impostazione predefinita, solo gli utenti con la capacità <code>edit_dashboard</code> possono visualizzare e configurare il widget Google Analytics.

en: By default, only users with <code>edit_dashboard</code> capability can view and configure the Matomo Analytics widget.
it: Per impostazione predefinita solo gli utenti con capacità <code>edit_dashboard</code> possono visualizzare e configurare il widget Matomo Analytics.

en: CSS Dashicons class name without quotes
it: Nome della classe delle icone della Dashbard, senza virgolette

en: CSV file (must match the template)
it: File CSV (deve corrispondere al modello)

en: Calories
it: Calorie

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: Cancel current audit
it: Annulla l'audit in corso

en: Canonical
it: Canonico

en: Canonical URL
it: URL Canonico

en: Canonical tag missing
it: Manca il tag canonico

en: Captured at
it: Catturato alle

en: Cart page
it: Pagina carrello

en: Categories
it: Categorie

en: Categories list
it: Elenco Categorie

en: Categories list navigation
it: Lista Categorie di navigazione

en: Category (required)
it: Categoria (obbligatoria)

en: Center
it: Centro

en: Change plugin author in plugins list
it: Modifica l'autore del plugin nella lista dei plugin

en: Change plugin description (PRO) in plugins list
it: Modifica la descrizione del plugin (PRO) nella lista dei plugin

en: Change plugin description in plugins list
it: Modifica la descrizione del plugin nella lista del plugin

en: Change plugin title (PRO) in plugins list
it: Modifica il titolo del plugin (PRO) nell'elenco dei plugin

en: Change plugin title in plugins list
it: Modifica il titolo del plugin nell'elenco dei plugin

en: Change plugin website in plugins list
it: Modifica il sito del plugin nella lista dei plugin

en: Change this settings
it: Modifica queste impostazioni

en: Check a user role below to allow it to view and configure the GA widget:
it: Seleziona un ruolo utente per consentirgli di visualizzare e configurare il widget GA:

en: Check a user role below to allow it to view and configure the Matomo widget:
it: Spunta il ruolo utente qui sotto per consentirgli di visualizzare e configurare il widget Matomo:

en: Check our guide
it: Consulta la nostra guida

en: Check out logs
it: Controlla i registri

en: Check your site performance with Google PageSpeed Insights.
it: Controlla le prestazioni del tuo sito con Google PageSpeed Insights.

en: Checkout page
it: Pagina del Checkout

en: Child Care
it: Cura del Bambino

en: Children's Event
it: Evento per bambini

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: Choose a CSV file from your computer:
it: Scegli un file CSV dal tuo computer:

en: Choose from the most used
it: Scegli tra le più usate

en: City
it: Città

en: Clean Site Audit
it: Pulizia del sito per l'audit

en: Clean all entries
it: Cancella tutte le voci

en: Clean all your redirects and 404 errors
it: Pulisci tutti i reindirizzamenti e gli errori 404

en: Clean broken links list when requesting a new scan
it: Pulisci l'elenco dei collegamenti interrotti quando inizi una nuova scansione

en: Clean manually your 404
it: Pulisci manualmente i 404

en: Clean your 404
it: Pulisci i 404

en: Click <strong>Reset license</strong> button above, enter your <strong>license key</strong>, <strong>save changes</strong>, and click <strong>Activate</strong>.
it: Fai clic sul pulsante <strong>Reimposta licenza</strong>, inserisci la tua <strong>chiave di licenza</strong>, <strong>salva le modifiche</strong> e fai clic su <strong>Attiva</strong>.

en: Click on a suggestion below to add it as a target keyword.
it: Fai clic su uno dei suggerimenti qui sotto per aggiungerlo come parola chiave.

en: Click the button below to automatically scan all your content for YouTube URL and add them to the video XML sitemap. We automatically add YouTube videos each time you save a post.
it: Fai clic sul pulsante sottostante per scansionare automaticamente tutti i tuoi contenuti alla ricerca di URL di YouTube e aggiungerli alla Video Sitemap XML. Aggiungiamo automaticamente i video di YouTube ogni volta che salvi un articolo.

en: Click to disable this feature
it: Fai clic per disattivare questa funzionalità

en: Click to enable this feature
it: Fai clic per abilitare questa funzione

en: Click to select an image
it: Fai clic per selezionare un'immagine

en: Click to watch the video tutorial
it: Fai clic per guardare il video tutorial

en: Clicks
it: Clic

en: Close
it: Chiudi

en: Closed
it: Chiuso

en: Closed all the day?
it: Chiuso tutto il giorno?

en: Column mapping
it: Mappatura colonna

en: Column name
it: Nome della colonna

en: Comedy Event
it: Evento comico

en: Comma separator: <code>,</code>
it: Separatore virgola: <code>,</code>

en: Common issues
it: Problemi comuni

en: Computed from the %s Core Web Vitals metrics over the latest 28-day collection period.
it: Calcolato dalle metriche %s Core Web Vitals nell'ultimo periodo di raccolta di 28 giorni.

en: Configure WordPress default feeds. <br><br><a href="%s" class="btn btnSecondary" target="_blank">View my RSS feed</a>
it: Configura i feed predefiniti di WordPress <br><br><a href="%s" class="btn btnSecondary" target="_blank">Visualizza il mio feed RSS</a>

en: Configure WordPress default feeds. <br><br><a href="%s" class="btn btnTertiary" target="_blank">View my RSS feed</a>
it: Configura i feed predefiniti di WordPress <br><br><a href="%s" class="btn btnTertiary" target="_blank">Visualizza il mio feed RSS</a>

en: Configure default WordPress RSS.
it: Configura il feed RSS predefinito di WordPress.

en: Configure your breadcrumbs, using schema.org markup, allowing it to appear in Google's search results.
it: Configura i breadcrumbs utilizzando il markup di schema.org e consentendone la visualizzazione nei risultati di ricerca di Google.

en: Configure your virtual robots.txt file.
it: Configurare il file virtuale robots.txt.

en: Connect with Google Analytics
it: Connettiti con Google Analytics

en: Connect with Google Analytics API
it: Connegamento con le API di Google Analytics

en: Connect your WordPress site with Google Analytics API and get statistics right in your Dashboard.
it: Collega il tuo sito WordPress con le API di Google Analytics e ricevi le statistiche direttamente nel tuo Dashboard.

en: Connect your WordPress site with Matomo Analytics API and get statistics right in your Dashboard.
it: Collega il tuo sito WordPress con l'API di Matomo Analytics e ottieni le statistiche direttamente nella tua bacheca.

en: Contact your network administrator to install the update.
it: Contatta l'amministrazione di rete per installare l'aggiornamento.

en: Content
it: Contenuto

en: Cooking time (in minutes)
it: Tempo di cottura (in minuti)

en: Copy and paste this function into your theme (e.g. header.php) to enable your breadcrumbs:
it: Copia e incolla questa funzione nel tuo tema (ad esempio: header.php) per abilitare i breadcrumbs:

en: Core Web Vitals Assessment:
it: Valutazione Core Web Vitals:

en: Count
it: Conteggio

en: Country
it: Nazione

en: Course
it: Corso

en: Course Instance
it: Istanza di un corso

en: Course Instance %d
it: Istanza del corso %d

en: Course Mode
it: Modalità del corso

en: Course description
it: Descrizione corso

en: Course instances
it: Istanze del corso

en: Course offers
it: Offerte del corso

en: Coverage End Date
it: Data finale della copertura

en: Coverage End Time
it: Ora finale della copertura

en: Coverage Start Date
it: Data iniziale della copertura

en: Coverage Start Time
it: Ora iniziale della copertura

en: Crawl
it: Scansione (crawl)

en: Crawl allowed?
it: La scansione (crawling) è consentita?

en: Crawl blocked by robots.txt.
it: La scansione (crawl) è bloccata dal file robots.txt.

en: Crawl budget allocated by Google
it: Ricerca budget allocati da Google

en: Crawled URL
it: URL scansionato

en: Crawled as
it: Scansionato (crawled) come

en: Create a redirect
it: Crea un reindirizzamento

en: Create a redirection (new window)
it: Crea un reindirizzamento (nuova finestra)

en: Create a schema
it: Creare uno schema

en: Create an account on <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a><span class="dashicons dashicons-external"></span> website.
it: Crea un account sul <a href="%s" target="_blank">sito web di OpenAI</a><span class="dashicons dashicons-external"></span>.

en: Cuisine served
it: Piatto servito

en: Currency
it: Valuta

en: Currency: USD, EUR...
it: Valuta: USD, EUR...

en: Current breadcrumbs: %s
it: Breadcrumb attuali: %s

en: Currently no content analysis found. Go back later!
it: Al momento non è stata trovata alcuna analisi dei contenuti. Torna più tardi!

en: Currently no errors logged.
it: Al momento non sono stati registrati errori.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Custom URL for search results
it: URL personalizzato per i risultati della ricerca

en: Custom breadcrumbs
it: Breadcrumb personalizzati

en: Custom schema
it: Schema personalizzato

en: Customer account pages
it: Pagine dell'account cliente

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize breadcrumbs separator with a hook
it: Personalizza il separatore dei breadcrumb con una funzione di collegamento

en: Czech Koruna
it: Corona Ceca

en: DAY
it: GIORNO

en: Daily
it: Giornaliero

en: Damaged
it: Danneggiato

en: Dance Event
it: Evento di danza

en: Danish Krone
it: Corone danesi

en: Data
it: Dati

en: Data type
it: Tipo di dati

en: Date
it: Data

en: Date range
it: Intervallo di date

en: Deactivate License
it: Disattiva Licenza

en: Default value if empty: Post author
it: Valore predefinito se vuoto: Autore dell'articolo

en: Default value if empty: Post excerpt
it: Valore predefinito se vuoto: Riassunto dell'articolo

en: Default value if empty: Post thumbnail (featured image)
it: Valore predefinito se lasciato vuoto: Miniatura del post (immagine in primo piano)

en: Default value if empty: Post title
it: Valore predefinito se lasciato vuoto: Titolo del post

en: Default value if empty: URL from the Website property
it: Valore predefinito se vuoto: URL dalla proprietà del Sito Web

en: Default: Attachments
it: Predefinito: Allegati

en: Default: In Stock
it: Predefinito: Disponibile a magazzino

en: Default: Logo from your Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)
it: Predefinito: il logo del tuo Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)

en: Default: No results
it: Predefinito: nessun risultato

en: Default: Organization name from your Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)
it: Predefinito: Il nome dell'organizzazione dal tuo Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)

en: Default: Page
it: Predefinito: Pagina

en: Default: URL of your site
it: Predefinito: l'URL del tuo sito web

en: Default: USD
it: Predefinito: USD

en: Default: active product price
it: Predefinito: prezzo di vendita del prodotto

en: Default: homepage. Google recommends to include your business details (address, phone, website...) for your visitors too.
it: Predefinito: Homepage. Google consiglia di includere i dati aziendali (indirizzo, telefono, sito web...) anche a vantaggio dei visitatori.

en: Default: new
it: Impostazione predefinita: nuovo

en: Default: post excerpt
it: Predefinito: estratto del post

en: Default: post thumbnail
it: Predefinito: miniatura del post

en: Default: post title
it: Predefinito: titolo del post

en: Default: product SKU
it: Predefinito: SKU del prodotto

en: Default: product excerpt
it: Predefinito: estratto del prodotto

en: Default: product image
it: Predefinito: immagine del prodotto

en: Default: product title
it: Predefinito: titolo del prodotto

en: Default: sale price dates To field
it: Predefinito: campo "Al" delle date del prezzo di vendita

en: Default: title tag, if not available, post title.
it: Predefinito: tag titolo. Se non disponibile, verrà utilizzato il titolo dell'articolo.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete SEO audit scans
it: Elimina le scansioni di audit SEO

en: Delete all 404
it: Elimina tutti i 404

en: Delete all your 301, 302, 307, 404, 410 and 451 entries.
it: Elimina tutte le voci relative agli errori 301, 302, 307, 404, 410 e 451.

en: Delete all your 404 errors. We don‘t delete any redirects.
it: Elimina tutti gli errori 404. Non eliminiamo alcun reindirizzamento.

en: Delete schema
it: Elimina lo schema

en: Delivery Event
it: Evento di consegna

en: Description
it: Descrizione

en: Description about your local business
it: Descrizione della sua attività locale

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destination URL
it: URL di destinazione

en: Diagnostics
it: Diagnostica

en: Direct apply
it: Candidatura diretta

en: Direct apply?
it: Candidatura diretta?

en: Disable all RSS feeds
it: Disabilita tutti i feed RSS

en: Disable all WordPress RSS feeds (all feeds will no longer be accessible and will be redirected to the homepage)
it: Disattiva tutti i feed RSS di WordPress (nessun feed sarà più accessibile e verrà reindirizzato alla homepage).

en: Disable all automatic schemas for this post?
it: Vuoi disattivare tutti gli schemi automatici per questo articolo?

en: Disable comments RSS feed
it: Disabilita i commenti nei feed RSS

en: Disable default breadcrumbs separator
it: Disabilita il separatore predefinito dei breadcrumb

en: Disable extra RSS feed
it: Disabilita ulteriori feed RSS

en: Disable guess redirect url for 404
it: Disabilita i tentativi di reindirizzamento per i 404

en: Disable notifications on slug changes or post / term deletions
it: Disable notifications on slug changes or post deletions

en: Disable posts RSS feed
it: Disabilita i messaggi nei feed RSS

en: Disable redirect suggestions
it: Disattiva i suggerimenti di reindirizzamento

en: Disable redirection
it: Disattiva il reindirizzamento

en: Disable regex
it: Disattiva regex

en: Disable this automatic schema for this post?
it: Vuoi disattivare lo schema automatico per questo articolo?

en: Discounts or purchase opportunties, such as: "Concert - buy your tickets now," or "Concert - 50 percent off until Saturday!"
it: Opportunità di Sconto o di Acquisto, come ad esempio: "Concerto - compra subito i tuoi biglietti", oppure "Concerto - 50 percento di sconto fino a sabato!

en: Discovery
it: Scoperta

en: Dismiss this notice
it: Ignora la notifica

en: Display Page Speed column to check performances
it: Visualizza la colonna Page Speed per controllare le prestazioni

en: Display Search Console Data (clicks, impressions, CTR, positions)
it: Visualizza i dati di Search Console (clic, impressioni, CTR, posizioni)

en: Display a text before the breadcrumbs
it: Visualizza un testo prima dei bredcrumb

en: Display content after each post
it: Visualizza il contenuto dopo ogni post

en: Display content before each post
it: Visualizza il contenuto prima di ogni post

en: Display local business informations
it: Visualizza le informazioni dell'attività locale

en: Display post thumbnail for each post if available
it: Visualizza la miniatura del post per ogni post, se disponibile

en: Do not forget to test every redirects!
it: Non dimenticarti di testare ogni reindirizzamento!

en: Do not import
it: Non importare

en: Do not include promotional elements in the name.
it: Non includere elementi promozionali nel nome.

en: Domain property
it: Proprietà del dominio

en: Done!
it: Fatto!

en: Download a CSV example
it: Scarica un esempio di CSV

en: Download unauthorized? - Can‘t activate?
it: Download non autorizzato? - Attivazione impossibile?

en: Draft
it: Bozza

en: Dry Cleaning Or Laundry
it: Lavasecco o Lavanderia

en: Dublin Core is a set of meta tags to describe your content.<br> These tags are automatically generated. Recognized by states / governements, they are used by directories, Bing, Baidu and Yandex.
it: Dublin Core è un insieme di metatag per descrivere il contenuti.<br> Questi tag vengono generati automaticamente. Riconosciuti da diversi stati e governi, vengono utilizzati da directory, Bing, Baidu e Yandex.

en: Duplicate entries will be automatically removed during import.
it: Le voci duplicate saranno rimosse automaticamente durante l'importazione.

en: Duplicated H1
it: Il titolo H1 è duplicato

en: Duplicated JSON schemas
it: Lo schema JSON è duplicato

en: Duplicated canonical tag
it: Il tag canonico è duplicato

en: Duration (hours)
it: Durata (ore)

en: Duration (sec)
it: Durata (sec)

en: Duration in seconds
it: Durata in secondi

en: Duration of your video (format: hh:mm:ss)
it: Durata del tuo video (formato: hh:mm:ss)

en: Dynamic variables: %%sitetitle%%, %%tagline%%, %%post_author%%, %%post_permalink%%, %%post_title%%
it: Variabili Dinamiche: %%sitetitle%%, %%tagline%%, %%post_author%%, %%post_permalink%%, %%post_title%%

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Category
it: Modifica Categoria

en: Edit SEOPress item in admin bar
it: Modifica le voci SEOPress nella barra di amministrazione

en: Edit SEOPress title in main menu
it: Modifica del titolo di SEOPress nel menu principale

en: Edit link
it: Modifica link

en: Edit redirection
it: Modifica reindirizzamento

en: Edit schema
it: Modifica schema

en: Edit source to fix link
it: Modifica sorgente per correggere il collegamento

en: Edit this content in a new window
it: Modifica questo contenuto in una nuova finestra

en: Edit this link in a new window
it: Modifica questo link in una nuova finestra

en: Edit your Local Business information here
it: Modifica qui le informazioni sulla tua attività locale

en: Edit your htaccess file
it: Modificare il file htaccess

en: Edit your htaccess file.
it: Modifica il file htaccess.

en: Edit your license key.
it: Modifica la tua chiave di licenza.

en: Edit your robots.txt file.
it: Modifica il file robots.txt

en: Education Event
it: Evento educativo

en: Elementor user?
it: Sei un utente di Elementor?

en: Email notifications
it: Notifiche di posta elettronica

en: Emergency Service
it: Servizio di Emergenza

en: Employment Agency
it: Agenzia di Collocamento

en: Empty Answer
it: Risposta vuota

en: Empty Question
it: Domanda vuota

en: Empty Statement
it: Dichiarazione vuota

en: Enable
it: Abilita

en: Enable / Download now!
it: Abilita / Scarica ora!

en: Enable 404 monitoring
it: Abilita il monitoraggio 404

en: Enable Breadcrumbs
it: Abilitare Breadcrumbs

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs.
it: Abilita i breadcrumb per il tema e migliora il tuo posizionamento SEO nelle pagine dei risultati di ricerca (SERP)

en: Enable Dublin Core
it: Abilita Dublin Core

en: Enable Dublin Core meta tags (dc.title, dc.description, dc.source, dc.language, dc.relation, dc.subject)
it: Abilita i meta tag Dublin Core (dc.title, dc.description, dc.source, dc.language, dc.relation, dc.subject)

en: Enable FAQ Schema
it: Abilita lo schema FAQ

en: Enable Google News Sitemap
it: Abilita la Sitemap Google News

en: Enable HTML Breadcrumbs
it: Abilita i breadcrumb HTML

en: Enable JSON-LD Breadcrumbs
it: Abilita i breadcrumb JSON-LD

en: Enable Robots
it: Abilita Robots

en: Enable Structured Data Types
it: Abilita i tipi di dati strutturati

en: Enable Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types
it: Attivare la metabox dei tipi di dati strutturati per i post, le pagine e tipi di post personalizzati

en: Enable Video Sitemap
it: Abilita la Video Sitemap

en: Enable XML Video Sitemap
it: Abilita la Video Sitemap XML

en: Enable product reviews
it: Attiva recensioni prodotto

en: Enable redirection
it: Attiva il reindirizzamento

en: Enable redirection?
it: Vuoi abilitare il reindirizzamento?

en: Enable regex
it: Abilita regex

en: Enable robots.txt virtual file
it: Abilita il file virtuale robots.txt

en: Enable star rating on reviews
it: Abilita valutazioni a stelle nelle recensioni

en: Enable your Google News Sitemap.
it: Abilita la Sitemap Google News.

en: End date
it: Data fine

en: End time
it: Ora fine

en: Energy Consumption
it: Consumo di energia

en: Energy consumption
it: Consumo di energia

en: Enhancements
it: Miglioramenti

en: Enter a URL to analyse with Page Speed Insights
it: Inserisci un URL da analizzare con Page Speed Insights

en: Enter a URL to check
it: Inserisci un URL da controllare

en: Enter a custom value, useful if your title is too long
it: Inserisci un valore personalizzato, utile se il titolo è troppo lungo

en: Enter a description
it: Inserisci una descrizione

en: Enter a global value here
it: Inserire qui un valore globale

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
it: Inserisci una parola chiave, o una frase, per trovare immediatamente i 10 migliori suggerimenti di Google. Questo è utile per utilizzare la tecnica della coda lunga (Long tail).

en: Enter a plugin title
it: Inserisci un titolo per il plugin

en: Enter a title for this step
it: Inserisci un titolo per questo passaggio

en: Enter a website URL
it: Inserisci l'URL di un sito web

en: Enter the URL like https://example.com/
it: Inserire un URL come https://esempio.com/

en: Enter the author name
it: Inserisci il nome dell'autore

en: Enter the label of the link for admin bar
it: Inserire l'etichetta del link per la barra di amministrazione

en: Enter the name of your schema
it: Inserisci il nome del tuo schema

en: Enter the old URL here without domain name
it: Inserire qui il vecchio URL senza nome a dominio

en: Enter the text of your step
it: Inserisci il testo del tuo passaggio

en: Enter the title for the main menu
it: Inserisci il titolo per il menu principale

en: Enter your <strong>API key</strong>, select an <strong>AI model</strong>, and start automagically <strong> generating your title and description meta tags, as well as alt texts for images</strong> (from the SEO metabox or from your posts‘ list view bulk actions).
it: Inserisci la tua <strong>chiave API</strong>, seleziona un <strong>modello AI</strong> e inizia a <strong>generare auto-magicamente i meta tag titolo, descrizione e alt text per immagini</strong> (dal metabox SEO o dalle azioni di massa dell'elenco degli articoli.)

en: Enter your <strong>relative</strong> URL above. Do not use anchors, they are not sent by your browser.
it: Inserite qui sopra l'URL <strong>relativo</strong>. Non utilizzare gli ancoraggi, poiché non vengono inviati dal tuo browser.

en: Enter your Google Analytics v4 property ID
it: Inserisci l'ID della proprietà di Google Analytics v4

en: Enter your Google News Publication Name
it: Inserisci il nome della pubblicazione di Google News

en: Enter your HTML content
it: Inserisci il tuo contenuto HTML

en: Enter your Page Speed Insights API key
it: Inserisci la tua chiave API di Page Speed Insights

en: Enter your answer
it: Inserisci la risposta

en: Enter your client ID
it: Inserisci il tuo Client ID

en: Enter your course/lesson description
it: Inserisci la descrizione del corso / della lezione

en: Enter your custom url
it: Inserisci url personalizzato

en: Enter your dashicons CSS class name
it: Inserisci il nome della classe delle icone nella dashboard

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Enter your event description
it: Inserisci la descrizione dell'evento

en: Enter your how-to description
it: Inserisci la descrizione del tuo How-To

en: Enter your license key
it: Inserisci il tuo codice licenza

en: Enter your name
it: Inserisci il tuo nome

en: Enter your negative notes
it: Inserisci le note negative

en: Enter your own Google Page Speed API key
it: Inserisci la tua chiave API di Google Page Speed

en: Enter your positive notes
it: Inserisci le note positive

en: Enter your post, page or post type ID, e.g. 64
it: Inserisci l'ID del post, della pagina o del tipo di post, ad esempio: 64

en: Enter your price
it: Inserisci il tuo prezzo

en: Enter your question
it: Inserisci la tua domanda

en: Enter your review body
it: Inserisci il testo della recensione

en: Enter your secret ID
it: Inserisci il tuo Secret ID

en: Enter your video URL
it: Inserisci l'URL del video

en: Enter your video description
it: Inserisci la descrizione del video

en: Enter your video tags
it: Inserisci i tag del video

en: Enter your video title
it: Inserisci il titolo del video

en: Entertainment Business
it: Intrattenimento

en: Error
it: Errore

en: Estimated cost
it: Costo stimato

en: Event
it: Evento

en: Event attendance mode
it: Modalità di partecipazione all'evento

en: Event cancelled
it: Evento annullato

en: Event cost
it: Costo dell'evento

en: Event currency
it: Valuta dell'evento

en: Event description
it: Descrizione del servizio

en: Event description (default excerpt, or beginning of the content)
it: Descrizione dell'evento (estratto predefinito o inizio del contenuto)

en: Event location address
it: Indirizzo del luogo dell'evento

en: Event location name
it: Nome del luogo dell’evento

en: Event markup describes the details of organized events. When you use it in your content, that event becomes relevant for enhanced search results for relevant queries.
it: Il markup dell'evento descrive i dettagli degli eventi organizzati. Quando lo utilizzassi nel contenuto, l'evento diventa rilevante per migliorare i risultati di ricerca per eventuali domande pertinenti.

en: Event moved online
it: Evento spostato online

en: Event name
it: Nome evento

en: Event postponed
it: Evento rinviato

en: Event rescheduled
it: Evento riprogrammato

en: Event scheduled
it: Evento in programma

en: Event status
it: Stato dell'evento

en: Event type
it: Tipo di evento

en: Event website
it: Sito web dell'evento

en: Every page must contain at least one image (whether or not you include markup). Google will pick the best image to display in Search results based on the aspect ratio and resolution.<br>
    Image URLs must be crawlable and indexable.<br>
    Images must represent the marked up content.<br>
    Images must be in .jpg, .png, or. gif format.<br>
    For best results, provide multiple high-resolution images (minimum of 50K pixels when multiplying width and height) with the following aspect ratios: 16x9, 4x3, and 1x1.
it: Ogni pagina deve contenere almeno un'immagine (che tu includa o meno un markup). Google sceglierà l'immagine migliore da visualizzare nei risultati della ricerca in base al rapporto delle dimensioni e alla risoluzione. <br>
    Gli URL delle immagini devono essere individuabili dai motori di ricerca e indicizzabili. <br>
    Le immagini devono rappresentare il contenuto dei markup. <br>
    Le immagini devono essere in formato .jpg, .png, o .gif. <br>
    Per ottenere i migliori risultati, inserisci immagini ad alta risoluzione (minimo 50K pixel moltiplicando larghezza per altezza) con uno dei seguenti rapporti di dimensioni: 16x9, 4x3 e 1x1.

en: Every page must contain at least one image (whether or not you include markup). Google will pick the best image to display in Search results based on the aspect ratio and resolution.<br> Image URLs must be crawlable and indexable.<br> Images must represent the marked up content.<br> Images must be in .jpg, .png, or. gif format.<br> For best results, provide multiple high-resolution images (minimum of 50K pixels when multiplying width and height) with the following aspect ratios: 16x9, 4x3, and 1x1.
it: Ogni pagina deve contenere almeno un'immagine (che tu includa o meno un markup). Google sceglierà l'immagine migliore da visualizzare nei risultati della ricerca in base al rapporto delle dimensioni e alla risoluzione. <br>
    Gli URL delle immagini devono essere individuabili dai motori di ricerca e indicizzabili. <br>
    Le immagini devono rappresentare il contenuto dei markup. <br>
    Le immagini devono essere in formato .jpg, .png, o .gif. <br>
    Per ottenere i migliori risultati, inserisci immagini ad alta risoluzione (minimo 50K pixel moltiplicando larghezza per altezza) con uno dei seguenti rapporti di dimensioni: 16x9, 4x3 e 1x1.

en: Excerpt / Product short description
it: Breve estratto / breve descrizione del prodotto

en: Exclude this post from Google News Sitemap?
it: Vuoi escludere questo articolo dalla sitemap di Google News?

en: Exclude this post from Video Sitemap?
it: Escludi questo articolo dalla sitemap dei video?

en: Exhibition Event
it: Evento espositivo

en: Existing post and term metas will not be updated. Only empty values will be filled.
it: I dati meta di articoli e termini esistenti non saranno aggiornati. Verranno riempiti solo i valori vuoti.

en: Existing posts / terms that match by ID will be updated.
it: Verranno aggiornati gli articoli / i termini esistenti e corrispondenti all'ID.

en: Expand
it: Espandi

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Expired events. Events data for any feature will never be shown for expired events. However, you do not have to remove markup for expired events.
it: Eventi scaduti. I dati degli eventi per qualsiasi funzione non verranno mai mostrati per gli eventi scaduti. Tuttavia, non è necessario rimuovere il markup per gli eventi scaduti.

en: Export
it: Esporta

en: Export 404 errors
it: Esporta errori 404

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Export Redirections
it: Esporta i reindirizzamenti

en: Export Redirections for an .htaccess file
it: Esporta i reindirizzamenti per un file .htaccess

en: Export all 404 errors for this site as a .csv file.
it: Esporta tutti gli errori 404 per questo sito in formato file .csv

en: Export all redirections for this site as a .csv file. This allows you to easily import the redirections into another site, to Excel / Google Sheets...
it: Esporta tutti i reindirizzamenti per questo sito in un file .csv. Questo ti permette di importare facilmente i reindirizzamenti in un altro sito, in Excel o in Google Sheets...

en: Export all redirects from this site to a txt file. Then copy and paste the formatted URLs into your .htaccess file.
it: Esporta tutti i reindirizzamenti da questo sito in un file txt. Poi copia e incolla gli URL formattati nel tuo file .htaccess.

en: Export all slug changes
it: Esporta tutte le modifiche agli slug

en: Export all slug changes for this site as a .csv file.
it: Esporta tutte le modifiche agli slug di questo sito in un file .csv.

en: Export metadata to a CSV
it: Esporta i metadati in un CSV

en: Export slug changes
it: Esporta le modifiche agli slug

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: Export your post (post, page, single post type) and term metadata for this site as a .csv file.
it: Esporta i metadati dei contenuti (articoli, pagine, singoli tipi di contenuto) e dei termini per questo sito come file .csv.

en: Facebook Open Graph tags (title, description, image)
it: Tag di Facebook Open Graph (titolo, descrizione, immagine)

en: Facebook description
it: Descrizione Facebook

en: Facebook thumbnail
it: Miniatura di Facebook

en: Facebook title
it: Titolo Facebook

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to import %s post or term. | Failed to import %s posts / terms.
it[0]: L'importazione di %s articolo o termine è fallita.
it[1]: L'importazione di %s articoli o termini è fallita.

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Featured image / Product image
it: Immagine in primo piano / Immagine del prodotto

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
it: Il file è vuoto. Si prega di caricare qualcosa di più sostanziale. Questo errore potrebbe anche essere causato dal fatto che i caricamenti siano disabilitati nel tuo php.ini o che post_max_size sia definito più piccolo di upload_max_filesize in php.ini.

en: Filter SEO admin menu dashicons
it: Filtrare le icone del menu di amministrazione SEO

en: Filter redirections list
it: Filtra elenco dei reindirizzamenti

en: Filter schema list
it: Filtra l'elenco degli schemi

en: Financial Service
it: Servizi Finanziari

en: Find links in
it: Trova collegamenti in

en: Find your Dashicons CSS class name on the official website
it: Trova il nome della classe CSS delle icone della Dashboard sul sito ufficiale

en: Find your GA4 property ID - new window
it: Trova l'ID della tua proprietà GA4 - nuova finestra

en: Fix this!
it: Risolvi il problema!

en: Food Establishment
it: Ristorazione e Alimenti

en: Food Event
it: Evento gastronomico

en: For some reason we couldn‘t retrieve the page or test its mobile-friendliness. Please wait a bit and try again.
it: Per qualche motivo non siamo riusciti a recuperare la pagina o a testarne la compatibilità con i dispositivi mobili. Attendi un po' e riprova.

en: Free
it: Gratuito

en: French, Italian, Indian, American
it: Francese, Italiano, Indiano, Americano

en: Friday
it: Venerdì

en: Full list of business types available on schema.org
it: Elenco completo dei tipi di business disponibili su schema.org

en: Full report on Google Page Speed website
it: Report completo sul sito di Google Page Speed

en: GA4 property ID
it: ID della proprietà GA4

en: Game
it: Gioco

en: General
it: Generale

en: Generate XML sitemaps
it: Genera le sitemap XML

en: Generate alt text with AI
it: Genera testi alternativi con l'IA

en: Generate an <strong>OpenAI API key</strong>.
it: Genera una <strong>chiave API OpenAI</strong>.

en: Generate meta description with AI
it: Genera le meta descrizioni con l'IA

en: Generate meta title with AI
it: Genera i meta titoli con l'IA

en: Generate meta with AI
it: Genera i meta con l'IA

en: Generate, in this language
it: Genera, in questa lingua

en: Generate, in this language %1$s, an engaging SEO title metadata in one sentence of sixty characters maximum, with at least one of these keywords in the prompt response: "%2$s", based on this content: %3$s.
it: Genera un titolo SEO accattivante in %1$s. Deve essere una frase di massimo sessanta caratteri, con almeno una di queste parole chiave nella risposta: "%2$s", sulla base di questo contenuto: %3$s.

en: Get Insights from Google Search Console
it: Ottieni suggerimenti da Google Search Console

en: Get clicks, positions, CTR and impressions. Inspect your URL for details about crawling, indexing, mobile compatibility, schemas and more.
it: Ottieni clic, posizioni, CTR e impressioni. Ispeziona il tuo URL per avere dettagli su scansione (crawling), indicizzazione, compatibilità con i dispositivi mobili, markups schema e altro ancora.

en: Get insights from your post / page / post type list with <strong>clicks, positions, CTR and impressions</strong>. <br>Inspect your URL for details about crawling, indexing, mobile compatibility, schemas and more from the <strong>Content Analysis</strong> metabox / tab. <br>Display the Search Console widget from the SEO dashboard with useful insights.
it: Ottieni statistiche dalla tua lista di articoli/pagine/tipi di contenuto su <strong>clic, posizioni, CTR e impression</strong>. <br>Ispeziona il tuo URL per ottenere dettagli su scansione (crawling), indicizzazione, compatibilità con i dispositivi mobili, schema e altro ancora dalla scheda/metabox <strong>Content Analysis</strong>. <br>Visualizza il widget di Search Console dalla bacheca SEO con utili approfondimenti.

en: Get suggestions from Google
it: Ottieni suggerimenti da Google

en: Get suggestions!
it: Ottieni i suggerimenti!

en: Global date
it: Data globale

en: Google Analytics Stats in Dashboard widget
it: Statistiche di Google Analytics nel widget della bacheca

en: Google Analytics widget permission
it: Autorizzazione del widget di Google Analytics

en: Google Console Client ID
it: Clienti ID di Google Console

en: Google Console Secret ID
it: Secret ID di Google Console

en: Google Maps Place ID
it: ID del luogo in Google Maps

en: Google Page Speed Insights API key
it: Chiave API di Google Page Speed Insights

en: Google Page Speed Score
it: Punteggio Google Page Speed

en: Google developers website (new window)
it: Sito di Google per Sviluppatori (nuova finestra)

en: Google suggestions
it: Suggerimenti di Google

en: Google-selected canonical
it: URL canonico selezionato da Google

en: Googlebot desktop
it: Googlebot per desktop

en: Googlebot smartphone
it: Googlebot per smartphone

en: Government Office
it: Ufficio Governativo

en: Guide to connect your WordPress site with Google Analytics - new window
it: Guida per collegare il tuo sito WordPress con Google Analytics - nuova finestra

en: Guide to edit your robots.txt file - new window
it: Guida alla modifica del file robots.txt - nuova finestra

en: Guide to enable XML video sitemap - new window
it: Guida per attivare la Video Sitemap XML - nuova finestra

en: H1 not found
it: Non è stato trovato il titolo H1

en: H1 without target keyword
it: Il titolo H1 non contiene la parola chiave target

en: H2 without target keyword
it: Il titolo H2 non contiene la parola chiave target

en: H3 without target keyword
it: Il titolo H3 non contiene la parola chiave target

en: HOUR
it: ORA

en: HTML error? Exclude XML and XSL from caching plugins!
it: Viene visualizzato un errore HTML? Escludi XML e XSL dai plugin di cache!

en: HTML tags allowed, e.g. <code>span</code>, <code>p</code>...
it: Tag HTML consentiti, es: <code>span</code>, <code>p</code>...

en: HTML tags allowed: strong, em, br, a href
it: Tag HTML ammessi: strong, em, br, a href

en: Headings
it: Intestazioni

en: Headings are great way to structure your content to make it easily understandable for both humans and crawlers.
it: I titoli sono un ottimo modo per strutturare i contenuti e renderli facilmente comprensibili sia per gli esseri umani sia per i crawler.

en: Headline (max limit: 110)
it: Motto (limite max: 110)

en: Headline <em>(max limit: 110)</em>
it: Titolo <em>(limite massimo: 110)</em>

en: Health And Beauty Business
it: Salute e Bellezza

en: Here is a list of articles related to your content, sorted by relevance, that you should link to.
it: Ecco una lista di articoli, correlati al tuo contenuto, che dovresti linkare; sono ordinati per rilevanza.

en: Hide SEOPress links / help icons
it: Nascondi i link e le icone di supporto di SEOPress

en: Hide closed days?
it: Vuoi nascondere i giorni di chiusura?

en: Hide help icons and SEOPress documentation links
it: Nascondi le icone di aiuto e i link alla documentazione di SEOPress

en: High impact
it: Impatto alto

en: High impact issues
it: Problemi di alto impatto

en: Hits
it: Hit

en: Home And Construction Business
it: Edilizia e Costruzioni

en: Hook to filter Structured data types metabox call by post type - new window
it: Collegamento per filtrare la chiamata del metabox dei Dati Strutturati per tipo di pubblicazione - nuova finestra

en: Hook to filter user capability for GA stats in dashboard widget - new window
it: Hook per filtrare la capacità dell'utente per le statistiche di GA nel widget della bacheca - nuova finestra

en: Hook to filter user capability for Matomo stats in dashboard widget - new window
it: Hook per filtrare la capacità dell'utente per le statistiche di Matomo nel widget della bacheca - nuova finestra

en: How to add your own <a href="%s" target="_blank">predefined dynamic variables</a>.
it: Come aggiungere le tue <a href="%s" target="_blank">variabili dinamiche predefinite</a>.

en: How to connect your site with OpenAI?
it: Come collegare il tuo sito a OpenAI?

en: How to find my Slack Webhook URL?
it: Come trovare l'URL del webhook di Slack?

en: How to install the Breadcrumbs?
it: Come installare i Breadcrumbs?

en: How visitors find your site on Google
it: Come le persone trovano il tuo sito su Google

en: How-to currency
it: Valuta dell'How-To

en: How-to description
it: Descrizione dell'How-To

en: How-to description (default excerpt, or beginning of the content)
it: Descrizione dell'How-to (riassunto predefinito o inizio del contenuto)

en: How-to estimated cost
it: Costo stimato del How-To

en: How-to name
it: Nome dell'How-To

en: Hungarian Forint
it: Fiorini ungheresi

en: Identifier name
it: Nome Identificativo

en: Identifier value
it: Valore Identificativo

en: If "Remove default JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)" option is already checked, the breadcrumbs schema is already removed from your source code.
it: Se l'opzione "Rimuovi i dati strutturati JSON-LD predefiniti (WooCommerce 3+)" è già selezionata, lo schema dei breadcrumb è già stato rimosso dal codice sorgente.

en: If a value exists (e.g. "yes"), the job offer will be marked as fully remote. Don't mark up jobs that allow occasional work-from-home, jobs for which remote work is a negotiable benefit, or have other arrangements that are not 100% remote. The "gig economy" nature of a job doesn't imply that it is or is not remote.
it: Se esiste un valore (es: "yes"), l'offerta di lavoro sarà contrassegnata come completamente da remoto. Non inserire attività che richiedano di lavorare occasionalmente da casa, i lavori per i quali il lavoro remoto è un beneficio negoziabile, o che prevedono altri accordi che non siano al 100% da remoto. La natura "gig economy" di un lavoro non implica che esso sia o meno remoto.

en: If the request exceeds x seconds of delay, the link will be considered as down
it: Se la richiesta supera x secondi di ritardo, il collegamento verrà considerato inattivo

en: If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
it: Se hai un'apertura di 24h su 24, seleziona Mattino e inserisci 0:00 / 23:59.

en: If you encounter any error, please read this <a href="%s" target="_blank">guide</a>.
it: Se riscontri un errore, <a href="%s" target="_blank">leggi questa guida</a>.

en: If you have linked your <a href="%s"><strong>Google Search Console account</strong></a>, we also display <strong>clicks and positions</strong> data associated with each URL to help you prioritize your optimizations.
it: Se hai aggiunto un link al tuo <a href="%s"><strong>account Google Search Console</strong></a>, visualizziamo anche i dati relativi ai <strong>clic e alle posizioni</strong> associati a ciascun URL per aiutarti a stabilire le priorità delle tue ottimizzazioni.

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
it: Se l'articolo è impostato su noindex, verrà automaticamente escluso dalla sitemap.

en: If your theme or plugin displays the cart across your entire WordPress site, don't enable this option.
it: Se il tuo tema o plugin visualizza il carrello su tutto il sito WordPress, non attivare questa opzione.

en: Ignore existing values?
it: Ignorare i valori esistenti?

en: Image
it: Immagine

en: Image thumbnail
it: Miniatura immagine

en: Impact
it: Impatto

en: Import
it: Importa

en: Import / Export redirects
it: Importa/esporta reindirizzamenti

en: Import <strong>metadata</strong> (title, meta description, social metas...) to your site via a csv file.
it: Importa <strong>i metadati</strong> (titolo, meta descrizione, meta sociali...) nel tuo sito tramite un file csv.

en: Import Redirections
it: Importa i reindirizzamenti

en: Import Redirections from AIOSEO
it: Importa i reindirizzamenti da AIOSEO

en: Import Redirections from Rank Math
it: Importa i reindirizzamenti da Rank Math

en: Import Redirections from SmartCrawl
it: Importa i reindirizzamenti da SmartCrawl.

en: Import Redirections from Yoast Premium
it: Importa i reindirizzamenti da Yoast Premium

en: Import Redirections from the Redirections plugin
it: Importa i reindirizzamenti dal plugin Redirections

en: Import complete!
it: Importazione completata!

en: Import data from a CSV
it: Importa i dati da un CSV

en: Import metadata from a CSV file
it: Importa i metadati da un file CSV

en: Import your own redirections from a .csv file (separator %1$s or %2$s). <br>You must have these columns in this order:
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .csv (separatore %1$s or %2$s). <br>Devi avere queste colonne in questo ordine:

en: Import your own redirections from a .csv file generated by Yoast Premium.
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .csv generato da Yoast Premium.

en: Import your own redirections from a .json file generated by AIOSEO.
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .json generato da AIOSEO.

en: Import your own redirections from a .json file generated by Rank Math.
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .txt generato da Rank Math.

en: Import your own redirections from a .json file generated by SmartCrawl.
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .json generato da SmartCrawl.

en: Import your own redirections from a .json file generated by the Redirections plugin (make sure to select <strong>"WordPress redirects"</strong> when you export your file).
it: Importa i tuoi reindirizzamenti da un file .json generato dal plugin Redirections (assicurati di selezionare <strong>"WordPress redirects"</strong> quando esporti il tuo file).

en: Import your redirections
it: Importa i tuoi reindirizzamenti

en: Importing
it: Importa

en: Impossible to open file:
it: Impossibile aprire il file:

en: Impossible to write in file:
it: Impossibile scrivere nel file:

en: Impressions
it: Impressioni

en: Improve Easy Digital Downloads SEO.
it: Migliora il SEO per Easy Digital Downloads.

en: Improve Local SEO
it: Migliora la SEO locale

en: Improve WooCommerce SEO.
it: Improve WooCommerce's SEO.

en: Improve WooCommerce SEO. By enabling this feature, we‘ll automatically add <strong>product identifiers type</strong> and <strong>product identifiers value</strong> fields to the WooCommerce product metabox (barcode) for the Product schema.
it: Migliora il SEO di WooCommerce. Abilitando questa funzione, verranno aggiunti automaticamente i campi del <strong>tipo di identificativo del prodotto</strong> e del <strong>valore dell'identificativo del prodotto</strong> alla metabox (codice a barre) del prodotto WooCommerce per lo schema del prodotto.

en: In Stock
it: Disponibile

en: In Store Only
it: Solo In Negozio

en: Indexing
it: Indicizzazione

en: Indexing allowed.
it: Indicizzazione consentita.

en: Indexing allowed?
it: L'indicizzazione è consentita?

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header.
it: L'indicizzazione non è consentita. È stato rilevato un 'noindex' tag nell'header http 'X-Robots-Tag'.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag.
it: L'indicizzazione non è consentita. È stato rilevato un 'noindex' tag nel meta tag 'robots'.

en: Indexing not allowed, blocked to Googlebot with a robots.txt file.
it: L'indicizzazione non è consentita, perché bloccata ai Googlebot con un file robots.txt.

en: Indian rupee
it: Rupie Indiane

en: Indicate the performer. Each event item must specify a performer property corresponding to the event's performer; that is, a musician, musical group, presenter, actor, and so on.
it: Indica l'artista. Ogni elemento dell'evento deve specificare una proprietà corrispondente all'artista che si occuperà della performance, cioè musicista, gruppo musicale, presentatore o presentatrice, attore o attrice e così via.

en: Indicates whether a FoodEstablishment accepts reservations. Values can be Boolean (True or False), an URL at which reservations can be made or (for backwards compatibility) the strings Yes or No.
it: Indica se un FoodEstablishment accetta prenotazioni. I valori possono essere booleani (True o False), un URL presso il quale effettuare le prenotazioni o (per la retro-compatibilità) le stringhe Yes o No.

en: Indicates whether the URL that's associated with this job posting enables direct application for the job. Expected value: "true" or "false".
it: Indica se l'URL associato a questo annuncio di lavoro consente la candidatura diretta per il lavoro. Valore atteso: "true" o "false".

en: Indonesian rupiah
it: Rupie Indonesiane

en: Ingredients used in the recipe. One ingredient per line. Include only the ingredient text that is necessary for making the recipe. Don't include unnecessary information, such as a definition of the ingredient.
it: Ingredienti utilizzati nella ricetta. Un ingrediente per riga. Includi solo il testo dell'ingrediente necessario per la realizzazione della ricetta. Non includere informazioni non necessarie, come la definizione dell'ingrediente.

en: Insert into item
it: Inserisci nell’elemento

en: Inspect URL with Google
it: Ispeziona l'URL con Google

en: Inspect the current post URL with Google Search Console and get informations about your indexing, crawling, rich snippets and more.
it: Ispeziona l'URL dell'articolo corrente con Google Search Console e ottieni informazioni su indicizzazione, scansione (crawling), rich snippet e altro ancora.

en: Inspect with Google
it: Ispeziona con Google

en: Insufficient privileges to import metadata.
it: Privilegi insufficienti per l'importazione di metadati.

en: Internal Linking
it: Link interni

en: Internal Links
it: Link interni

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: Internal links are important for SEO and user experience. Always try to link your content together, with quality link anchors.
it: I link interni sono importanti per la SEO e per l'esperienza utente. Cerca sempre di collegare i tuoi contenuti tra loro, con link di ancoraggio di qualità.

en: Internal links missing
it: Mancano i link interni

en: Internet Cafe
it: Internet cafe

en: Invalid URL.
it: URL non valido.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
it: Tipo di file non valido. L'importatore supporta CSV e TXT.

en: Invalid license.
it: Licenza non valida.

en: Israeli New Sheqel
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Issue description
it: Descrizione del problema

en: Issue name
it: Nome del problema

en: Issues
it: Problemi

en: Issues detected
it: Problemi rilevati

en: It is recommended to enter as many properties as possible to maximize the chances of getting a rich snippet in Google search results.
it: Ti consigliamo di inserire il maggior numero possibile di proprietà per massimizzare le possibilità di ottenere un rich snippet nei risultati di ricerca di Google.

en: Item Archives
it: Archivi prodotto

en: Item Links
it: Collegamenti Oggetti

en: Japanese Yen
it: Yen Giapponese

en: Job
it: Lavoro

en: Job description
it: Descrizione della mansione

en: Job title
it: Titolo del lavoro

en: Keep only the SEO management block from SEO dashboard
it: Mantieni solo il blocco di gestione SEO dalla bacheca SEO

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Keywords (separated by commas)
it: Parole chiave (separate da virgole)

en: Keywords in permalink
it: Parole chiave nel permalink

en: Knowledge Graph logo (SEO > Social)
it: Logo Knowledge Graph (SEO > Social)

en: Last 12 months
it: Ultimi 12 mesi

en: Last 16 months
it: Ultimi 16 mesi

en: Last 28 days
it: Ultimi 28 giorni

en: Last 3 months (default)
it: Ultimi 3 mesi (predefinito)

en: Last 6 months
it: Ultimi 6 mesi

en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last crawl
it: Ultima scansione (crawl)

en: Last modified date
it: Data dell'ultima modifica

en: Last time loaded
it: Ultimo caricamento

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Latest 404 errors since 1 week
it: Errori 404 dell'ultima settimana

en: Latest scan:
it: Ultima scansione:

en: Latitude
it: Latitudine

en: Launch the bot!
it: Lancia il bot!

en: Lean more on Google developers website
it: Per saperne di più sul sito di Google per Sviuppatori

en: Learn how to create a free Google Page Speed API key.
it: Scopri come creare una chiave API gratuita di Google Page Speed.

en: Learn how to export SEO metadata to a CSV file
it: Impara a esportare i metadati SEO in un file CSV

en: Learn how to import SEO metadata from a CSV file
it: Impara a importare i metadati SEO da un file CSV

en: Learn how to setup Google Analytics Enhanced Ecommerce
it: Impara a configurare l'ecommerce migliorato di Google Analytics

en: Learn how to translate these options with multilingual plugins
it: Scopri come tradurre queste opzioni con i plugin multilingue

en: Learn how your site has performed, based on data from your actual users around the world.
it: Scopri come si è comportato il tuo sito, sulla base dei dati di utenti reali in tutto il mondo.

en: Learn more
it: Approfondisci

en: Learn more about Core Web Vitals
it: Per saperne di più su Core Web Vitals

en: Learn more about schemas
it: Per saperne di più sugli schemi

en: Learn more about the <strong>Article schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Articolo</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Course schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Corsi</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Events schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Eventi</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>FAQ schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema FAQ</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Job Posting schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Offerte di lavoro</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Local Business schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Attività locali</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Product schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Prodotto</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Recipe schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Ricetta</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Review schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Recensione</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Software App schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema SoftwareApplication</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Learn more about the <strong>Video schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
it: Approfondisci il tema dello <strong>Schema Video</strong> dalla <a href="%s" target="_blank">documentazione ufficiale di Google</a>

en: Leave this field empty to analyse homepage
it: Lascia questo campo vuoto per analizzare la homepage

en: Left
it: Sinistra

en: Legal Service
it: Servizi legali

en: Library
it: Libreria

en: License
it: Licenza

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: License status
it: Stato della licenza

en: Limited Availability
it: Disponibilità Limitata

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link copied in the clipboard
it: Il link è stato copiato negli appunti

en: Link hover Color
it: Colore Hover del Collegamento

en: Links found:
it: Link trovati:

en: List of CourseInstance
it: Elenco di CourseInstance

en: List of CourseInstances
it: Elenco di CourseInstances

en: List of Offers
it: Elenco delle offerte

en: List of Schemas
it: Elenco degli Schemi

en: List of broken links
it: Elenco dei collegamenti interrotti

en: List of course instances
it: Elenco delle istanze del corso

en: List of offers
it: Elenco delle offerte

en: Literary Event
it: Evento letterario

en: Live Blog Posting
it: Articolo di un Live Blog

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Local Business (default)
it: Local Business (predefinito)

en: Local Business data type for Google. This schema will be displayed on the homepage. <br>You can also display these informations using our <a href="%1$s">Local Business widget</a> or Local Business block to optimize your site for <a class="seopress-help" href="%2$s" target="_blank" title="Optimizing WordPress sites for Google EAT (new window)">Google EAT</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>.
it: Tipi di dati di Local Business per Google. Questo Schema verrà visualizzato nella homepage. <br>Puoi visualizzare queste informazioni anche usando il nostro <a href="%1$s">widget Local Business</a> o il blocco Local Business per ottimizzare il tuo sito per <a class="seopress-help" href="%2$s" target="_blank" title="Ottimizzazione dei siti WordPress per Google EAT (nuova finestra)">Google EAT</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>

en: Local Business type
it: Tipo Local Business

en: Locality address
it: Indirizzo della località

en: Location
it: Luogo

en: Location Address
it: Indirizzo località

en: Location image
it: Immagine Località

en: Location name
it: Nome del luogo

en: Location requirement for remote job
it: Requisiti di localizzazione per il lavoro a distanza

en: Lodging Business
it: Affitto di appartamenti

en: Log out from Google
it: Esci da Google

en: Longitude
it: Longitudine

en: Looking for the CSV import / export tool? Please <strong>update SEOPress PRO</strong> to version 6.1.
it: Cerchi lo strumento di importazione/esportazione CSV? <strong>Aggiorna SEOPress PRO</strong> alla versione 6.1.

en: MONTH
it: MESE

en: Make a <strong>payment of at least $5</strong> on the OpenAI platform.
it: <strong>Fai un pagamento di almeno $5</strong> sulla piattaforma di OpenAI.

en: Make another import
it: Esegui un'altra importazione

en: Make sure you have entered an authentication token from Matomo settings page.
it: Assicurati di aver inserito un token di autenticazione dalla pagina delle impostazioni di Matomo.

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit - Malesia

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Image URL
it: URL manuale dell'immagine

en: Manual Image from Library
it: Immagine manuale dalla libreria

en: Manual custom schema
it: Schema personalizzato manuale

en: Manual custom schema on each post
it: Schema personalizzato manuale su tutti i post

en: Manual date
it: Data manuale

en: Manual date on each post
it: Data manuale su tutti i post

en: Manual rating
it: Valutazione manuale

en: Manual rating on each post
it: Valutazione manuale su tutti i post

en: Manual text
it: Testo manuale

en: Manual text on each post
it: Testo manuale su tutti i post

en: Manual time
it: Ora manuale

en: Manual time on each post
it: Ora manuale su tutti i post

en: Manual value
it: Valore manuale

en: Map CSV fields to post metas
it: Mappa i campi CSV per inserire i meta

en: Map all schema properties to a value:
it: Mappa tutte le proprietà dello schema ad un valore:

en: Map to field
it: Mappa al campo

en: Mark as 301
it: Contrassegna come 301

en: Mark as 302
it: Contrassegna come 302

en: Mark as 307
it: Contrassegna come 307

en: Mark as 410
it: Contrassegna come 410

en: Mark as 451
it: Contrassegna come 451

en: Mark up software application information so that Google can provide detailed service information in rich Search results.
it: Inserisci il markup relativo alle applicazioni software in modo che Google possa fornire informazioni di servizio dettagliate nei risultati della ricerca.

en: Mark up your Frequently Asked Questions page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
it: Contrassegnare la pagina delle domande frequenti con JSON-LD per cercare di ottenere la posizione 0 nei risultati di ricerca.

en: Mark up your How-to page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
it: Contrassegna la tua pagina Tutorial con JSON-LD per cercare di ottenere la posizione 0 nei risultati di ricerca.

en: Mark up your How-to page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
it: Contrassegnate la tua pagina How-to con JSON-LD per cercare di ottenere la posizione 0 nei risultati di ricerca

en: Mark up your course lists with structured data so prospective students find you through Google Search.
it: Contrassegna gli elenchi dei corsi con dati strutturati in modo che i potenziali studenti ti trovino tramite la Ricerca Google.

en: Mark up your recipe content with structured data to provide rich cards and host-specific lists for your recipes, such as cooking and preparation times, nutrition information...
it: Completa il contenuto della tua ricetta con dati strutturati per ottenere schede e liste specifiche, come i tempi di cottura, i tempi di preparazione, le informazioni nutrizionali...

en: Mark up your video content with structured data to make Google Search an entry point for discovering and watching videos.
it: Contrassegna i tuoi contenuti video con dati strutturati per rendere Ricerca Google un punto di ingresso per scoprire e guardare video.

en: Matching word:
it: Parola abbinata:

en: Matomo Analytics Stats in Dashboard widget
it: Statistiche di Matomo Analytics nel widget della bacheca

en: Matomo Analytics widget permission
it: Autorizzazione del widget Matomo Analytics

en: Matomo Authentication Token
it: Token di autenticazione di Matomo

en: Matomo authentication token
it: Token di autenticazione Matomo

en: Max actions in one visit
it: Azioni massime in una visita

en: Max best rating
it: Valutazione migliore

en: Maximum actions in one visit
it: Azioni massime in una visita

en: Maximum size: %s
it: Dimensione massima: %s

en: Measure additions to shopping carts
it: Misura le aggiunte ai carrelli

en: Measure product views
it: Misura le visualizzazioni del prodotto

en: Measure purchases
it: Misura gli acquisti

en: Measure removals from shopping carts
it: Misura le rimozioni dai carrelli

en: Medical Business
it: Attività di medicina

en: Medium impact
it: Impatto moderato

en: Medium impact issues
it: Problemi di impatto moderato

en: Meta Title
it: Meta Titolo

en: Meta desc not customized
it: La meta description non è personalizzata

en: Meta desc too long
it: La meta description è troppo lunga

en: Meta desc without target keyword
it: La meta description non ha la parola chiave target

en: Meta description
it: Meta Descrizione

en: Meta robots
it: Meta robot

en: Meta robots (noindex, nofollow...)
it: Meta robot (noindex, nofollow...)

en: Meta robots duplicated
it: I meta robot sono duplicati

en: Meta title
it: Meta titolo

en: Meta title not customized
it: Il meta title non è personalizzato

en: Meta title too long
it: Il meta title è troppo lungo

en: Meta title without target keyword
it: Il meta title non ha la parola chiave target

en: Minimum size: 160px by 90px - Max size: 1920x1080px - crawlable and indexable
it: Dimensione minima: 160px per 90px - Dimensione massima: 1920x1080px - individuabile e indicizzabile

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
it: Dimensioni minime: 160x90px (max 1920x1080), formati JPG, PNG o GIF. Predefinito: l'immagine in primo piano dell'articolo.

en: Minimum size: 185px by 185px, aspect ratio 1:1
it: Dimensione minima: 185px per 185px, rapporto di aspetto 1:1

en: Minimum size: 696px wide, JPG, PNG or GIF, crawlable and indexable (default: post thumbnail if available)
it: Dimensioni minime: larghezza 696px, JPG, PNG o GIF, inseribile e indicizzabile (predefinito: miniatura del post se disponibile)

en: Minimum width: 720px - Recommended size: 1920px -  .jpg, .png, or. gif format - crawlable and indexable
it: Larghezza minima: 720px - Dimensioni consigliate: 1920px - formato .jpg, .png, o gif - rilevabile e indicizzabile

en: Minimum width: 720px - Recommended size: 1920px - .jpg, .png, or. gif format - crawlable and indexable
it: Larghezza minima: 720px - Dimensioni consigliate: 1920px - formato .jpg, .png o gif - rilevabile e indicizzabile

en: Misc
it: Varie

en: Missing!
it: Manca!

en: Mixed event
it: Evento misto

en: Mobile Usability
it: Usabilità su dispositivi mobili

en: Monday
it: Lunedì

en: Monitor 404 urls in your Dashboard. Crawlers (robots/spiders) will be automatically exclude (e.g. Google Bot, Yahoo, Bing...).
it: Traccia gli URL 404 nella Dashboard. I crawler saranno automaticamente esclusi (ad esempio: Google Bot, Yahoo, Bing...).

en: Monitor 404, create 301, 302 and 307 redirections.
it: Traccia gli errori 404, e crea reindirizzamenti 301, 302 e 307

en: Monthly
it: Mensile

en: Most searched queries
it: Le query più ricercate

en: Moved permanently
it: Trasferito definitivamente

en: Multi-day events. If your event/ticket info is for the festival itself, specify both the start and end date of the festival. If your event/ticket info is for a specific performance that is part of the festival, specify the specific date of the performance. If the specific date is unavailable, specify both the start and end date of the festival.
it: Eventi di più giorni. Se le informazioni sull'evento/biglietto riguardano il festival stesso, specifica la data di inizio e di fine del festival. Se le informazioni sull'evento/biglietto riguardano uno spettacolo specifico che fa parte del festival, specifica la data dello spettacolo. Se la data specifica non è disponibile, indica la data di inizio e di fine del festival.

en: Multisite is enabled, go to network SEO settings to manage your .htaccess file.
it: La funzione multisito è abilitata. Vai alle impostazioni SEO di rete per gestire il tuo file .htaccess.

en: Music Event
it: Evento musicale

en: My theme is already displaying a separator in my breadcrumbs
it: My theme / Bootstrap is already displaying a separator in my breadcrumbs

en: NOT an external video (e.g. video hosting on YouTube, Vimeo, Wistia...)? Check this if your video is hosting on this server.
it: NON è un video esterno (ad esempio: video pubblicato su YouTube, Vimeo, Wistia...)? Seleziona questa opzione se il video è ospitato su questo server.

en: NOT family friendly?
it: NON adatto alle famiglie?

en: Name
it: Nome

en: Name (required)
it: Nome (obbligatorio)

en: Name of university, organization...
it: Nome dell'università, organizzazione...

en: Name of your business
it: Nome della tua attività

en: Name:
it: Nome:

en: Negative Notes
it: Note negative

en: Negative notes
it: Note negative

en: New
it: Nuovo

en: New Category Name
it: Nuovo Nome Categoria

en: New Sessions
it: Nuove sessioni

en: New URL
it: Nuovo URL

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: New link
it: Nouvo link

en: New redirection
it: Nuovo reindirizzamento

en: New schema
it: Nuovo schema

en: News Article
it: Notizie Articolo

en: Next step
it: Avanti

en: No API key defined from the settings tab
it: Non è stata definita alcuna chiave API dalla scheda Impostazioni

en: No Google API key found.
it: Non è stata trovata alcuna chiave API di Google.

en: No Heading 1 (H1) found in your content. This is required for both SEO and Accessibility!
it: Non abbiamo trovato nessun Heading 1 (H1) nel tuo contenuto. Questo è necessario sia per la SEO che per l'accessibilità!

en: No JSON schemas found
it: Non è stato trovato alcun schema JSON

en: No alternative text found for these images. Alt tags are important for both SEO and accessibility. Edit your images using the media library or your favorite page builder and fill in alternative text fields.
it: Non sono stati trovati testi alternativi per queste immagini. Gli alt-tag sono importanti sia per la SEO sia per l'accessibilità. Modifica le immagini utilizzando la libreria dei media o il tuo page builder preferito per compilare i campi di testo alternativi (alt-tag).

en: No automatic schema created for this content.
it: Non è stato creato uno schema automatico per questo contenuto.

en: No custom meta description is set for this post. If the global meta description suits you, you can ignore this recommendation.
it: Per questo articolo non è stata impostata alcuna meta descrizione personalizzata. Se la meta descrizione globale fa al caso tuo, puoi tranquillamente ignorare questo suggerimento.

en: No custom title is set for this post. If the global meta title suits you, you can ignore this recommendation.
it: Non è impostato alcun titolo personalizzato per questo articolo. Se il meta titolo globale ti soddisfa, puoi tranquillamente ignorare questo suggerimento.

en: No data available
it: Nessuna data disponibile

en: No data available.
it: Nessun dato disponibile.

en: No data found
it: Non è stato trovato alcun dato

en: No data found, click Inspect URL button above.
it: Non è stato trovato alcun dato, fai clic sul pulsante Ispeziona URL sopra.

en: No detected schemas
it: Non è stato rilevato alcun dato Schema

en: No headings found
it: Non è stato trovato alcun titolo

en: No items
it: Nessun articolo

en: No media found
it: Non è stato trovato alcun media

en: No nonce provided!
it: Non è stato fornito alcun nonce!

en: No results
it: Nessun risultato

en: No scan
it: Nessuna analisi

en: No schemas found in the source code of this page. Get rich snippets in Google Search results and improve your visibility by adding structured data types (schemas) to your page.
it: Nessuno Schema trovato nel codice sorgente di questa pagina. Ottieni i rich snippet nei risultati di Google Search e migliora la tua visibilità aggiungendo i tipi di dati strutturati (schema) alla tua pagina.

en: No stats found
it: Non ci sono statistiche disponibili

en: No stats in the <strong>dashboard widget?</strong> Make sure to have activated these 2 Google APIs from Google Console: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank"><strong>Google Analytics API</strong></a> and <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank"><strong>Google Analytics Data API</strong></a>.
it: Non vedi nessuna statistica nel <strong>widget della bacheca?</strong> Assicurati di aver attivato queste due API Google dalla Google Console: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank"><strong>Google Analytics API</strong></a> e <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank"><strong>Google Analytics Data API</strong></a>

en: No suggestion of internal links.
it: Non ci sono suggerimenti di link interni.

en: NoFollow Links
it: Link NoFollow

en: None
it: Nulla

en: None of your target keywords were found in Heading 1 (H1).
it: Non abbiamo trovato nessuna delle tue parole chiave di destinazione nell'Heading 1 (H1).

en: None of your target keywords were found in Heading 2 (H2).
it: Nessuna delle parole chiave è stata trovata nel titolo 2 (H2).

en: None of your target keywords were found in Heading 3 (H3).
it: Nessuna delle parole chiave è stata trovata nel titolo 3 (H3).

en: None of your target keywords were found in the Meta Title.
it: Nessuna delle parole chiave è stata trovata nel meta titolo.

en: None of your target keywords were found in the Meta description.
it: Nessuna delle parole chiave è stata trovata nella meta descrizione.

en: Nope! Security check failed!
it: No! Il controllo di sicurezza è fallito.

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: Not Found
it: Non trovato

en: Not found
it: Non trovato

en: Not found (404).
it: Non trovato (404).

en: Not found in Trash
it: Non trovato nel cestino

en: Note that the metrics obtained may be slightly different due to incomplete date ranges in Search Console.
it: Le metriche ottenute potrebbero essere leggermente diverse a causa di intervalli di date incompleti in Search Console.

en: Number of calories
it: Numero di calorie

en: Number of posts / pages / post types to scan
it: Numero di post / pagine / tipi di post da analizzare

en: Number of views
it: Numero di visualizzazioni

en: OG Currency
it: OG Valuta

en: OG Price
it: OG Prezzo

en: OG URL duplicated
it: Il tag OG URL è duplicato

en: OG URL empty
it: Il tag OG URL è vuoto

en: OG URL missing
it: Manca il tag OG sitename

en: OG description duplicated
it: Il tag OG description è duplicato

en: OG description empty
it: Il tag OG description è vuoto

en: OG description missing
it: Manca il tag OG description

en: OG image empty
it: Il tag OG image è vuoto

en: OG image missing
it: Manca il tag OG image

en: OG sitename duplicated
it: Il tag OG sitename è duplicato

en: OG sitename empty
it: Il tag OG sitename è vuoto

en: OG sitename missing
it: Manca il tag OG sitename

en: OG title duplicated
it: Il tag OG title è duplicato

en: OG title empty
it: Il tag OG title è vuoto

en: OG title missing
it: Manca il tag OG title

en: Offer %d
it: Offerta %d

en: Offer category
it: Categoria dell'offerta

en: Offer name
it: Nome dell'offerta

en: Offer price
it: Prezzo di Offerta

en: Offer price currency
it: Valuta del prezzo dell'offerta

en: Offers
it: Offerte

en: Offline event
it: Evento offline

en: Online Only
it: Solo Online

en: Online event
it: Evento Online

en: Only active redirections will be exported.
it: Verranno esportati solo i reindirizzamenti attivi.

en: Only orders with <code>completed</code> or <code>processing</code> status will be tracked.
it: Verranno tracciati solo gli ordini con stato <code>completed</code> o <code>processing</code>.

en: Only required if your scale is different from 1 to 5.
it: Richiesto solo se la scala è diversa da 1 a 5.

en: Only to be filled if the business type is: "FoodEstablishment", "Bakery", "BarOrPub", "Brewery", "CafeOrCoffeeShop", "FastFoodRestaurant", "IceCreamShop", "Restaurant" or "Winery".
it: Da compilare solo se il tipo di attività lo è: "FoodEstablishment", "Bakery", "BarOrPub", "Brewery", "CafeOrCoffeeShop", "FastFoodRestaurant", "IceCreamShop", "Restaurant" o "Winery".

en: Only use course markup for educational content that fits the following definition of a course: A series or unit of curriculum that contains lectures, lessons, or modules in a particular subject and/or topic.
it: Utilizza il markup solo per i contenuti didattici che corrispondono alla seguente definizione di corso: una o più unità di curricolo contenente lezioni, attività didattiche o moduli di una particolare materia e/o argomento.

en: Onsite
it: Sul posto

en: Open Video Sitemap
it: Apri la Video Sitemap

en: Open in a new tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Open in the afternoon?
it: Aperto nel pomeriggio?

en: Open in the morning?
it: Aperto di mattina?

en: Open this link in a new window
it: Apri questo link in una nuova finestra

en: OpenAI API key
it: Chiave API OpenAI

en: OpenAI model
it: Modello OpenAI

en: Opening hours
it: Orari di apertura

en: Operating system
it: Sistema operativo

en: Opinion News Article
it: Articolo di News - Opinioni

en: Opportunities
it: Opportunità

en: Optimize your site for Google News.
it: Ottimizza il sito per Google News

en: Organization URL
it: URL dell'organizzazione

en: Organization logo
it: Logo organizzazione

en: Organization that hires
it: Organizzazione che assume

en: Organization website
it: Sito web dell'organizzazione

en: Organizer URL
it: URL dell'organizzatore

en: Organizer name
it: Nome dell'organizzatore

en: Origin URL
it: URL di origine

en: Our robots.txt file is <strong>virtual</strong> (like the default WordPress one). It means it‘s not physically present on your server. It‘s generated via <strong>URL rewriting</strong>.
it: Il nostro file robots.txt è <strong>virtuale</strong> (come quello predefinito di WordPress). Significa che non è fisicamente presente sul tuo server. È generato tramite la <strong>riscrittura degli URL</strong>.

en: Out Of Stock
it: Non disponibile

en: Outbound Links
it: Link in uscita

en: Outbound links missing
it: Mancano i link in uscita

en: Overview
it: Panoramica

en: PHP template
it: Template PHP

en: Page
it: Pagina

en: Page Views
it: Visualizzazioni di pagina

en: Page fetch
it: Recupero della pagina

en: Page is mobile friendly
it: La pagina è mobile friendly

en: Page is not mobile friendly
it: La pagina non è mobile friendly

en: Page views
it: Visualizzazioni pagine

en: Page views per session
it: Visualizzazioni di pagina per sessione

en: PageSpeed
it: Page Speed

en: Paid
it: Pagato

en: Parent Category
it: Categoria Superiore

en: Parent Category:
it: Categoria Genitore:

en: Parent Item:
it: Elemento genitore:

en: Parent Link:
it: Link Superiore:

en: Partially free
it: Parzialmente gratis

en: Passed
it: Passato

en: Passed audits
it: Test superati

en: Paste your Google JSON key file here
it: Incolla qui il file della chiave JSON di Google

en: Paste your license key
it: Incolla la tua chiave di licenza

en: Pending
it: In attesa

en: Performance
it: Prestazioni

en: Performances
it: Rappresentazioni

en: Performer name
it: Nome dell'esecutore

en: Period
it: Periodo

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Pictures clearly showing the product, e.g. against a white background, are preferred
it: Sono preferite immagini che mostrano chiaramente il prodotto, ad esempio su uno sfondo bianco

en: Pictures clearly showing the product, e.g. against a white background, are preferred.
it: Sono preferibili le immagini che mostrano chiaramente il prodotto, ad esempio su sfondo bianco.

en: Place ID
it: ID Luogo

en: Please activate the SEOPress PRO license key to automatically receive updates to guarantee you the best user experience possible.
it: Attiva la chiave di licenza di SEOPress PRO per ricevere automaticamente gli aggiornamenti ed ottenre la migliore esperienza utente possibile.

en: Please activate these options from <strong>WC settings</strong>, <strong>Products</strong>, <a href="%s"><strong>General tab</strong></a>:
it: Attiva queste opzioni da <strong>Impostazioni WC</strong>, <strong>Prodotti</strong>, <a href="%s"><strong>Scheda generale</strong></a>:

en: Please activate your license to receive automatic updates and get premium support.
it: Attiva la licenza per ricevere gli aggiornamenti automatici e ottenere il supporto premium.

en: Please choose a separator
it: Scegli un separatore

en: Please enable <strong>SEOPress</strong> in order to use SEOPress PRO.
it: Devi prima attivare <strong>SEOPress</strong> per poter utilizzare SEOPress PRO.

en: Please enable <strong>Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types</strong> option in order to use automatic and manual schemas. (SEO > PRO > Structured Data Types (schema.org)
it: Abilita la <strong>metabox per i tipi di dati strutturati negli articoli, nelle pagine e nei tipi di contenuto personalizzati</strong>, al fine di utilizzare markup automatici e manuali. (SEO > PRO > tipi di dati strutturati (schema.org)

en: Please enable <strong>Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types</strong> option in order to use automatic schemas. (SEO > PRO > Structured Data Types (schema.org)
it: Abilita la <strong>metabox dei Dati Strutturati per i tuoi post, le pagine e tipi di post personalizzati</strong> per poter utilizzare gli schemi automatici. (SEO > PRO > Tipi di Dati Strutturati (schema.org)

en: Please upload a file to import
it: Carica un file da importare

en: Please upload a valid .csv file
it: Carica un file .csv valido

en: Please upload a valid .json file
it: Carica un file .json valido

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
it: Si prega di caricare o fornire il link a un file CSV valido.

en: Plugins
it: Plugin

en: Polish Zloty
it: Zloty polacchi

en: Popular Categories
it: Categorie popolari

en: Position
it: Posizione

en: Positive Notes
it: Note positive

en: Positive notes
it: Note positive

en: Possible values: "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"
it: Valori consentiti: "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"

en: Possible values: "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"
it: Valori consentiti: "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"

en: Post
it: Pubblica

en: Post / Product ID
it: Articolo / ID Prodotto

en: Post / term title
it: Titolo dell'articolo / del termine

en: Post ID
it: ID dell'articolo

en: Post Title / Product title
it: Titolo del post / Nome del prodotto

en: Post Type
it: Tipo di contenuto

[ctx: Post Type General Name]
en: Broken links
it: Link rotti

[ctx: Post Type General Name]
en: Redirections
it: Redirect

[ctx: Post Type General Name]
en: Schemas
it: Markup schema

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Broken links
it: Link rotti

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Redirections
it: Redirect

en: Post URL
it: URL dell'articolo

en: Post author
it: Autore dell'articolo

en: Post author picture
it: Immagine dell'autore del post

en: Post content
it: Contenuto post

en: Post title / term title
it: Titolo dell'articolo / Titolo del termine

en: Post too old
it: L’articolo è troppo vecchio

en: Post type
it: Tipo di contenuto

en: Post types to scan
it: Tipi di contenuto da analizzare

en: Postal code
it: CAP

en: Posts, pages, custom post types or term taxonomies that do not exist will be skipped.
it: Verranno saltati articoli, pagine, tipi di articoli personalizzati o tassonomie di termini che non esistono.

en: Pound Sterling
it: Lira sterlina

en: Pre Order
it: Preordine

en: Pre Sale
it: Pre vendita

en: Preparation time (in minutes)
it: Tempo di preparazione (in minuti)

en: Presale
it: Prevendita

en: Previous Start date
it: Data iniziale precedente

en: Previous Start time
it: Ora iniziale precedente

en: Previous start date
it: Data iniziale precedente

en: Previous start time
it: Ora iniziale precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Price currency
it: Valuta del prezzo

en: Price of your app
it: Prezzo dell'app

en: Price range
it: Range di prezzo

en: Prices in event titles: "Music festival - only $10!" Instead, highlight ticket prices using the tickets property in your markup.
it: Prezzi nei Titoli degli eventi: "Festival musicale - solo 10 dollari!" Evidenzia piuttosto i prezzi dei biglietti utilizzando il markup relativo alle proprietà dei biglietti.

en: Primary
it: Primario

en: Primary category
it: Categoria primaria

en: Product
it: Prodotto

en: Product Availability
it: Disponibilità del Prodotto

en: Product Brand
it: Brand Prodotto

en: Product Condition
it: Condizioni del prodotto

en: Product Global Identifier
it: Identificatore globale del prodotto

en: Product Global Identifier type
it: Tipo di identificatore globale del prodotto

en: Product Global Identifier value
it: Valore dell'identificatore globale del prodotto

en: Product Global Identifiers
it: Identificatori globali del prodotto

en: Product Global Identifiers type
it: Tipo di identificatori globali del prodotto

en: Product SKU
it: SKU Prodotto

en: Product availability
it: Disponibilità prodotto

en: Product category
it: Categoria prodotto

en: Product currency
it: Valuta del prodotto

en: Product description
it: Descrizione prodotto

en: Product name
it: Nome Prodotto

en: Product price
it: Prezzo prodotto

en: Product price valid until
it: Prezzo del prodotto valido fino a

en: Professional Service
it: Servizio professionale

en: Promoting non-event products or services: "Trip package: San Diego/LA, 7 nights"
it: Promuovere prodotti o servizi non legati ad un evento: "Pacchetto viaggio: San Diego/LA, 7 notti"

en: Proper structured data in your news, blog, and sports article page can enhance your appearance in Google Search results.
it: Dati correttamente strutturati nella tua pagina di news, blog e articoli sportivi possono migliorare sensibilmente l'aspetto nei risultati delle ricerche di Google.

en: Protect wp-config.php file
it: Proteggi il file wp-config.php

en: Provider mobility
it: Mobilità del fornitore

en: Provider mobility (static or dynamic)
it: Mobilità del fornitore (statica o dinamica)

en: Provider name
it: Nome Provider

en: Publication Date
it: Data di pubblicazione

en: Publication Event
it: Evento di pubblicazione

en: Publication Name (must be the same as used in Google News)
it: Nome della pubblicazione (deve essere lo stesso usato in Google News)

en: Publish date
it: Data di pubblicazione

en: Published date
it: Data di pubblicazione

en: Question
it: Domanda

en: Question (required)
it: Domanda (obbligatorio)

en: RSS feeds
it: Aggiornamenti in tempo reale (sistema RSS)

en: Radio Station
it: Stazione radio

en: Rank Math plugin (JSON)
it: Rank Math plugin (TXT)

en: Rating
it: Valutazione

en: Read our guide to connect your WordPress site with Matomo Analytics API
it: Leggi la nostra guida per collegare il tuo sito WordPress con l'API di Matomo Analytics

en: Real Estate Agent
it: Agente immobiliare

en: Real Self Storage
it: Magazzino

en: Reason for failure
it: Causa dell'errore

en: Receive SEO alerts by mail. Separate emails by commas.
it: Ricevi avvisi SEO via email. Separa gli indirizzi email con le virgole.

en: Receive alerts by email/Slack about important SEO issues before it‘s too late. We check major problem twice a day.
it: Ricevi avvisi via email/Slack su importanti problemi SEO prima che sia troppo tardi. Controlliamo i problemi più importanti due volte al giorno.

en: Receive alerts by email/Slack about your SEO before it‘s too late.
it: Ricevi avvisi sulla tua SEO via email/Slack prima che sia troppo tardi.

en: Receive an alert if your XML sitemap index return an error code
it: Ricevi un avviso se l'indice della sitemap XML restituisce un codice di errore

en: Receive an alert if your homepage is set to noindex
it: Ricevi un avviso se la tua homepage è impostata su noindex

en: Receive an alert if your robots.txt returns an error code
it: Ricevi un avviso se il robots.txt restituisce un codice di errore

en: Receive notifications, twice a day, to Slack.
it: Ricevi le notifiche, due volte al giorno, su Slack.

en: Recipe
it: Ricetta

en: Recipe category
it: Categoria della ricetta

en: Recipe cuisine
it: Ricetta

en: Recipe ingredients
it: Ingredienti ricetta

en: Recipe ingredients (one per line)
it: Ingredienti della ricetta (uno per riga)

en: Recipe instructions
it: Istruzioni per la ricetta

en: Recipe instructions (one per line)
it: Istruzioni per la ricetta (una per riga)

en: Recipe name
it: Nome ricetta

en: Recipe yield
it: Quantità della ricetta

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recycling Center
it: Centro di riciclaggio

en: Redirect 404 to
it: Reindirizza 404 a

en: Redirect URL
it: Reindirizza l'URL

en: Redirect status
it: Status del reindirizzamento

en: Redirect to specific URL
it: Reindirizza a URL specifico

en: Redirect?
it: Reindirizza?

en: Redirection (enable, login status, type, URL)
it: Reindirizzamento (abilita, stato del login, tipo, URL)

en: Redirection error.
it: Errore di reindirizzamento.

en: Redirection settings
it: Impostazioni di reindirizzamento

en: Redirection type
it: Tipo Reindirizzamento

en: Redirections
it: Reindirizzamenti

en: Redirections / 404
it: Reindirizzamenti / 404

en: Redirections and Monitoring 404
it: Reindirizzamenti e monitoraggio 404

en: Redirections feature is disabled. Please activate it from the <strong>PRO page</strong>.
it: La funzionalità per i reindirizzamenti è disattivata. Attivala dalla <strong>pagina della versione PRO</strong>.

en: Redirections list
it: Elenco dei reindirizzamenti

en: Redirections list navigation
it: Navigazione elenco dei reindirizzamrnti

en: Redirections plugin (JSON - WordPress Redirects)
it: Plugin di reindirizzamento (JSON - WordPress Redirects)

en: Redirects
it: Redirect

en: Referring page
it: Pagina di riferimento

en: Refurbished
it: Ricondizionato

en: Regenerate
it: Rigenera

en: Regeneration completed!
it: La rigenerazione è stata completata!

en: Region
it: Regione

en: Regular Price
it: Prezzo normale

en: Remote job
it: Lavoro a distanza

en: Remote job?
it: Lavoro a distanza?

en: Remove
it: Elimina

en: Remove Analytics dashboard widget
it: Rimuovi il widget della bacheca di Analytics

en: Remove EDD meta generator
it: Rimuovi il generatore meta EDD

en: Remove Easy Digital Downloads generator tag in your head
it: Rimuovi i tag del generatore di Easy Digital Downloads dalla sezione Head

en: Remove Google Analytics stats widget from WordPress dashboard
it: Rimuovi il widget delle statistiche di Google Analytics dalla dashboard di WordPress

en: Remove Matomo dashboard widget
it: Rimuovi il widget della bacheca di Matomo

en: Remove Matomo stats widget from WordPress dashboard
it: Rimuovi il widget delle statistiche di Matomo dalla bacheca di WordPress

en: Remove Posts page
it: Pagina Rimuovi Post

en: Remove SEOPress menu/submenu pages/dashboard items
it: Rimuovi menu, sottomenu e dashboard di SEOPress

en: Remove Shop page
it: Pagina Rimuovi Negozio

en: Remove View details / notification update in plugin list
it: Rimuovi la notifica per visualizzare i dettagli dell'aggiornamento nell'elenco dei plugin.

en: Remove View details modal & update notification links
it: Rimuovi la finestra pop-up di visualizzazione dei dettagli e aggiornamento dei link di avviso

en: Remove WooCommerce Schemas
it: Rimuovi gli schemi di WooCommerce

en: Remove WooCommerce breadcrumbs schemas only
it: Rimuovi solo gli schemi dei breadcrumbs di WooCommerce

en: Remove WooCommerce generator tag in your head
it: Rimuovi il tag del generatore WooCommerce dalla sezione Head

en: Remove WooCommerce meta generator
it: Rimuovi il generatore meta di WooCommerce

en: Remove all blocks except SEO management from the SEO dashboard
it: Rimuovi tutti i blocchi, tranne la gestione SEO, dalla bacheca SEO.

en: Remove all notices
it: Chiudi tutte le notifiche

en: Remove default JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)
it: Rimuovi i dati strutturati JSON-LD predefiniti (WooCommerce 3+)

en: Remove default breadcrumbs JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)
it: Rimuovi i dati strutturati JSON-LD predefiniti dei breadcrumbs (WooCommerce 3+)

en: Remove featured image
it: Rimuovi immagine in evidenza

en: Remove feed link in source code
it: Rimuovi il collegamento ai feed nel codice sorgente

en: Remove feed link in source code (author, categories, custom taxonomies, custom post type, comments feed for a single post...)
it: Rimuovi il collegamento ai feed nel codice sorgente (autore, categoria, tassonomie personalizzate, tipo di post personalizzato, commenti per un singolo post…)

en: Remove feed link in source code (default WordPress RSS feed)
it: Rimuovi il collegamento ai feed nel codice sorgente (predefinito Feed RSS di WordPress)

en: Remove from cart event
it: Evento di Rimozione dal carrello

en: Remove instance
it: Rimuovi istanza

en: Remove last analysis
it: Rimuovi l'ultima analisi

en: Remove offer
it: Rimuovi offerta

en: Remove question
it: Rimuovi Domanda

en: Remove statement
it: Rimuovi la dichiarazione

en: Remove static Posts page defined in WordPress Reading settings
it: Rimuovi la pagina dei post statici definita nelle impostazioni di lettura di WordPress

en: Remove step
it: Elimina il passaggio

en: Remove the static Shop page defined in the WooCommerce settings
it: Rimuovi la pagina statica del Negozio definita nelle impostazioni di WooCommerce

en: Remove video
it: Rimuovi il video

en: Repeat count
it: Ripeti conteggio

en: Repeat frequency
it: Ripeti frequenza

en: Reportage News Article
it: Articolo di News - Reportage

en: Request Timeout (default 5 sec)
it: Timeout della Richiesta (predefinito 5 sec)

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Count column
it: Colonna di reimpostazione del conteggio

en: Reset counters for the number of times a redirect has been loaded.
it: Azzera i contatori per il numero di volte che un reindirizzamento è stato utilizzato.

en: Reset the Counters column
it: Azzera la colonna dei contatori

en: Reset your license
it: Ripristina la tua licenza

en: Return the answer in JSON. The key containing the alternative text must be called alt_text.
it: Restituisce la risposta in JSON. La chiave contenente il testo alternativo deve essere chiamata alt_text.

en: Review
it: Revisione

en: Review News Article
it: Articolo di News - Recensione

en: Review body
it: Testo della recensione

en: Review item image
it: Immagine della recensione

en: Review item image URL
it: URL per l'immagine della recensione dell'articolo

en: Review item name
it: Nome dell'oggetto della recensione

en: Review item type
it: Tipo di Recensione

en: Rich Snippets detected
it: Rich Snippets rilevati

en: Right
it: Destra

en: Run a scan to find issues.
it: Fai una scansione per individuare i problemi.

en: Run audit
it: Esegui l'audit

en: Run the importer
it: Avvia l'importazione

en: Russian Ruble
it: Rublo Russo

en: SAVE YOUR HTACCESS FILE BEFORE EDIT!
it: SALVA IL TUO FILE .HTACCESS PRIMA DI MODIFICARLO!

en: SEO Alerts
it: Avvisi SEO

en: SEO Alerts - %s
it: Avvisi SEO - %s

en: SEO Network settings
it: Impostazioni SEO 
    di rete

en: SEO metadata (CSV)
it: Metadati SEO (CSV)

en: Salary
it: Stipendio

en: Sale Event
it: Evento vendita promozionale

en: Sale Price
it: Prezzo di Vendita

en: Sale price dates "From"
it: Data prezzo di vendita "Da"

en: Sale price dates "To"
it: Data prezzo di vendita "A"

en: Sales price, including tax
it: Prezzo di vendita, imposte incluse

en: Sample:
it: Esempio:

en: Satirical Article
it: Articolo Satirico

en: Saturday
it: Sabato

en: Save as PDF
it: Salva come PDF

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save your .htaccess file before editing it. <strong>Safety first!</strong>
it: Salva il tuo file .htaccess prima di modificarlo. <strong>La sicurezza prima di tutto!</strong>

en: Saves htaccess changes
it: Salva le modifiche al file htaccess

en: Scan
it: Analizza

en: Scan 404 only
it: Analizza solo 404

en: Scan Broken Links
it: Scansiona i link interrotti

en: Scan broken links
it: Analisi dei collegamenti interrotti

en: Scan link type (slow down the bot)
it: Analizza tipo di collegamento (rallentare il bot)

en: Scan your site to find SEO problems and broken links.
it: Fai una scansione del tuo sito per individuare problemi SEO e link non funzionanti.

en: Schemas
it: Markup schema

en: Schemas list
it: Elenco schemi

en: Schemas list navigation
it: Navigazione dell'Elenco degli schemi

en: Scholarly Article
it: Articolo Accademico

en: School/Organization
it: Scuola / Organizzazione

en: School/Organization Website
it: Sito web della Scuola / dell'Organizzazione

en: Screening Event
it: Evento di screening

en: Search Categories
it: Cerca Categorie

en: Search Link
it: Collegamento di Ricerca

en: Search redirection
it: Cerca reindirizzamento

en: Search results base
it: Base dei risultati di ricerca

en: Search results base, e.g. "search-results" without quotes
it: Base dei risultati di ricerca, ad es: "risultati di ricerca" senza virgolette

en: Search results for:
it: Risultati di ricerca per:

en: Search schema
it: Cerca schema

en: Secondary
it: Secondario

en: See full report
it: Leggi il report completo

en: Select a Currency
it: Seleziona una valuta

en: Select a brand
it: Seleziona una Linea

en: Select a business type
it: Seleziona un tipo di attività

en: Select a global identifier
it: Selezionare un identificatore globale

en: Select a status event
it: Selezionare un stato per l'evento

en: Select a taxonomy
it: Selezionare una tassonomia

en: Select an Energy Consumption
it: Seleziona un consumo di energia

en: Select an option
it: Seleziona un'opzione

en: Select fields from your CSV file to map against posts / terms fields, or to ignore during import.
it: Seleziona i campi del file CSV da mappare rispetto ai campi degli articoli / dei termini, o da ignorare durante l'importazione.

en: Select post types to export:
it: Seleziona i post type da esportare:

en: Select taxonomies to export:
it: Seleziona le tassonomie da esportare:

en: Select your Custom Post Type to INCLUDE in your Google News Sitemap
it: Seleziona il tuo tipo di post personalizzato da INCLUDERE nella Sitemap di Google News

en: Select your article type
it: Seleziona il tipo di articolo

en: Select your currency
it: Seleziona la tua valuta

en: Select your custom field
it: Seleziona campo personalizzato

en: Select your custom taxonomy / product attribute
it: Seleziona la tua tassonomia personalizzata / attributo del prodotto

en: Select your event attendance mode
it: Seleziona la modalità di partecipazione all'evento

en: Select your event status
it: Selezionare lo stato dell'evento

en: Select your event type
it: Seleziona il tipo di evento

en: Select your global image from the media library
it: Selezionate l'immagine globale dalla libreria

en: Select your image
it: Seleziona la tua immagine

en: Select your location image
it: Seleziona l'immagine della tua posizione

en: Select your logo
it: Seleziona il tuo logo

en: Select your offer category
it: Seleziona la categoria dell'offerta

en: Select your separator:
it: Seleziona il separatore:

en: Select your unit text
it: Selezionare il testo dell'unità

en: Select your video thumbnail
it: Seleziona la miniatura del video

en: Semicolon separator: <code>;</code>
it: Separatore punto e virgola: <code>;</code>

en: Send emails to
it: Invia email a

en: Separate categories with commas
it: Separa categorie con la virgola

en: Separate emails by comma
it: Separa le email con la virgola

en: Separator:
it: Separatore:

en: Server error (5xx).
it: Errore del server (5xx).

en: Service
it: Servizio

en: Service description
it: Descrizione del servizio

en: Service name
it: Nome del servizio

en: Service type
it: Tipo servizio

en: Session Duration
it: Durata della sessione

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set featured image
it: Imposta immagine in evidenza

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shopping Center
it: Centro commerciale

en: Short recipe description
it: Breve descrizione della ricetta

en: Show All
it: Mostra Tutti

en: Show Google Page Speed column in post types
it: Mostra la colonna Google Page Speed nei tipi di contenuto

en: Show city?
it: Vuoi mostrare la città?

en: Show country?
it: Vuoi mostrare il Paese?

en: Show map link (new window)?
it: Vuoi mostrare il link alla mappa (in nuova finestra)?

en: Show opening hours?
it: Vuoi mostrare gli orari di apertura?

en: Show phone number?
it: Vuoi mostrare il numero di telefono?

en: Show postal code?
it: Vuoi mostrare il CAP?

en: Show search console data
it: Mostra i dati della Search Console

en: Show state?
it: Vuoi mostrare lo Stato?

en: Show street address?
it: Vuoi mostrare l'indirizzo?

en: Show this schema if your singular post, page or post type has:
it: Mostra questo schema se il singolo articolo, la pagina o il tipo di contenuto ha:

en: Sign up to <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a> to generate your API key.
it: Registrati su <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a> per generare la tua chiave API.

en: Site Audit
it: Audit del sito

en: Site Title
it: Titolo del Sito

en: Site URL
it: URL Sito

en: Site overview
it: Panoramica del sito

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Slack Webhook URL
it: URL del webhook di Slack

en: SmartCrawl plugin (JSON)
it: Plugin SmartCrawl (JSON)

en: Social Event
it: Evento sociale

en: Social Media Posting
it: Pubblicazione sui Social Media

en: Social Networks
it: Social Network

en: Social meta tags
it: Meta tag social

en: Software Application
it: Applicazione software

en: Software name
it: Nome del software

en: Sold Out
it: Tutto Esaurito

en: Source
it: Origine

en: Source code of your page (extremely slow)
it: Codice sorgente della pagina (molto lento)

en: South African Rand
it: Rand Sudafricano

en: Speakable CSS Selector
it: Selettore CSS parlante

en: Sports Activity Location
it: Attività sportive

en: Sports Event
it: Evento sportivo

en: Star ratings should be required, not optional
it: Sono richieste le valutazioni a stelle, non sono opzionali

en: Start Import
it: Avvia l'importazione

en: Start date
it: Data Iniziale

en: Start time
it: Ora di inizio

en: State
it: Stato

en: Stats
it: Statistiche

en: Stats in Dashboard
it: Statistiche nella bacheca

en: Stats in dashboard
it: Statistiche nella bacheca

en: Status
it: Stato

en: Status code of redirections
it: Codice di stato dei reindirizzamenti

en: Step
it: Passaggio

en: Step name
it: Nome del passaggio

en: Step text
it: Testo del passaggio

en: Steps to follow to activate your license:
it: Passi da seguire per attivare la tua licenza:

en: Still can't activate your license? Please contact us, thank you!
it: Ancora non riesci ad attivare la tua licenza? Contattaci, grazie!

en: Stop WordPress to attempt to guess a redirect URL for a 404 request
it: Impedisci a WordPress di tentare di indovinare un URL di reindirizzamento per una richiesta 404

en: Store
it: Negozio

en: Storefront compatibility
it: Compatibilità con Storefront

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Street address
it: Indirizzo

en: Structured Data Types
it: Tipi di Dati Strutturati

en: Structured Data Types (schema.org)
it: Tipi di Dati Strutturati (schema.org)

en: Structured data types
it: Tipi di dati strutturati

en: Structured data types is not correctly enabled
it: I tipi di dati strutturati non sono abilitati correttamente

en: Style
it: Stile

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Successful fetch.
it: Recupero riuscito.

en: Sunday
it: Domenica

en: Support
it: Supporto Commerciale

en: Swedish Krona
it: Corone Svedesi

en: Swiss Franc
it: Franco Svizzero

en: Tagline
it: Slogan

en: Taiwan New Dollar
it: Dollaro taiwanese

en: Target Keyword
it: Parola Chiave

en: Target keyword not found in permalink
it: La parola chiave target non è stata trovata nel permalink

en: Target keywords
it: Parole chiave

en: Taxonomy
it: Tassonomia

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Category
it: Categoria

en: Tech Article
it: Articolo Tecnico

en: Telephone
it: Telefono

en: Term Taxonomy
it: Tassonomia dei termini

en: Test redirection
it: Verifica reindirizzamento

en: Text Color
it: Colore testo

en: Thai Baht
it: Baht tailandese

en: That's it!
it: Fatto!

en: The Core Web Vitals metrics are FID, LCP, and CLS. For aggregations with sufficient data in all three metrics, the aggregation passes the Core Web Vitals assessment if the 75th percentiles of all three metrics are Good. Otherwise, the aggregation does not pass the assessment. If the aggregation has insufficient data for FID, then it will pass the assessment if both the 75th percentiles of LCP and CLS are Good.
it: Le metriche Core Web Vitals sono FID, LCP e CLS. Per le aggregazioni con dati sufficienti in tutte e tre le metriche, l'aggregazione supera la valutazione Core Web Vitals quando il 75° percentile di tutte e tre le metriche è valutato come Buono. In caso contrario, l'aggregazione non supera la valutazione. Se l'aggregazione non dispone di dati sufficienti per il FID, la valutazione viene superata se entrambi i 75° percentili di LCP e CLS sono valutati con Buono.

en: The Google News XML sitemap must be sent to the <a href="%s" target="_blank">Google Publication Center</a>.
it: La sitemap XML di Google News deve essere inviata a <a href="%s" target="_blank">Google Publication Center</a>.

en: The SEO Guys at SEOPress
it: I tipi della SEO di SEOPress

en: The URL has been indexed and can appear in Google Search results, but there are some problems that might prevent it from appearing with the enhancements that you applied to the page. This might mean a problem with an associated AMP page, or malformed structured data for a rich result (such as a recipe or job posting) on the page.
it: L'URL è stato indicizzato e può essere visualizzato nei risultati di Google Search, ma ci sono alcuni problemi che potrebbero impedirne la visualizzazione con i miglioramenti applicati alla pagina. Ciò potrebbe implicare un problema con una pagina AMP associata o dati strutturati malformati per un rich result (come una ricetta o un annuncio di lavoro) nella pagina.

en: The URL has been indexed, can appear in Google Search results, and no problems were found with any enhancements found in the page (structured data, linked AMP pages, and so on).
it: L'URL è stato indicizzato, può essere visualizzato nei risultati di Google Search e non sono stati riscontrati problemi con i miglioramenti presenti nella pagina (dati strutturati, pagine AMP con link e così via).

en: The URL of the menu.
it: L'URL del menu.

en: The analysis is complete. We have matched %s urls. Go to post / page or post types list to see your metrics.
it: L'analisi è completa. Abbiamo abbinato %s url. Vai all'elenco degli articoli/pagine o dei tipi di contenuto per vedere le metriche.

en: The area served by your service
it: La area geografica servita dal servizio

en: The author of the article
it: L'autore dell'articolo

en: The beginning of live coverage. For example, "2017-01-24T19:33:17+00:00".
it: L'inizio della copertura in diretta. Ad esempio, "2017-01-24T19:33:17+00:00".

en: The bot scans links in your content to find errors (404...). We limit this search by default to the last 100 posts/pages/custom post types.
it: Il bot analizza i collegamenti nei tuoi contenuti per trovare gli errori (404...). Limitiamo questa ricerca in modo predefinito agli ultimi 100 post/pagine/tipi personalizzati di post.

en: The city of your service
it: La città del servizio

en: The country of your service (ISO format)
it: Il paese del servizio (formato ISO)

en: The currency of the estimated cost
it: La valuta del costo stimato

en: The date when the job posting will expire in ISO 8601 format. For example, "2017-02-24" or "2017-02-24T19:33:17+00:00".
it: La data di scadenza dell'offerta di lavoro, in formato ISO 8601. Ad esempio, "2017-02-24" o "2017-02-24T19:33:17+00:00".

en: The date when tickets go on sale
it: La data iniziale della vendita dei biglietti

en: The default product schema added by WooCommerce generates errors in Google Search Console. Disable it and create your own <a href="%s">automatic product schema</a>.
it: Lo schema di prodotto predefinito aggiunto da WooCommerce genera errori in Google Search Console. Disattivalo e crea il tuo <a href="%s">schema automatico dei prodotti</a>.

en: The description of the article
it: La descrizione dell'articolo

en: The description of the product
it: La descrizione del prodotto

en: The description of the video
it: La descrizione del video

en: The description of your service
it: La descrizione del servizio

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
it: La durata del video in secondi. Il valore deve essere compreso tra 0 e 28800 (8 ore).

en: The end of live coverage. For example, "2017-01-24T19:33:17+00:00".
it: La fine della copertura in diretta. Ad esempio, "2017-01-24T19:33:17+00:00".

en: The estimated cost
it: Il costo stimato

en: The file does not exist, please try again.
it: Questo file non esiste, prova di nuovo.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
it: Il documento è vuoto o usa una codifica differente rispetto a UTF-8, riprova con un nuovo documento.

en: The full description of the job in HTML format.
it: La descrizione completa della posizione lavorativa in formato HTML.

en: The headline of the article
it: Il titolo dell'articolo

en: The higher the value, the more time it will take. Min 10. Default: 100
it: Più alto è il valore, più tempo ci vorrà. Min 10. Predefinito: 100

en: The hiring organization's unique identifier name for the job
it: Il nome identificativo unico, per l'offerta di lavoro, dell'organizzazione che assume

en: The hiring organization's unique identifier value for the job
it: Il valore identificativo unico, per l'offerta di lavoro, dell'organizzazione che assume

en: The hiring organization's value identifier value for the job
it: Il valore identificativo dell'offerta di lavoro dell'organizzazione che assume

en: The item name reviewed
it: Il nome dell'oggetto recensito

en: The item rating
it: La valutazione dell'oggetto

en: The latitude of your service
it: La latitudine del servizio

en: The license key is used to access automatic updates and support.
it: La chiave di licenza viene utilizzata per accedere agli aggiornamenti automatici e al supporto.

en: The longitude of your service
it: La longitudine del servizio

en: The lowest available price, including service charges and fees, of this type of ticket.
it: Il prezzo più basso disponibile, incluse le spese di servizio e le imposte, per questo tipo di biglietto.

en: The name of your app
it: Il nome della app

en: The name of your dish
it: Il nome del piatto

en: The name of your event
it: Il nome dell'evento

en: The name of your how-to
it: Il nome del tuo How-To

en: The name of your product
it: Il nome del prodotto

en: The name of your service
it: Il nome del servizio

en: The operating system(s) required to use the app
it: Il sistema o i sistemi operativi necessari per utilizzare l'applicazione

en: The organization logo offering the job position.
it: Il logo dell'organizzazione che offre il posto di lavoro.

en: The organization offering the job position. This should be the name of the company.
it: L'organizzazione che offre il posto di lavoro. Generalmente si tratta del nome dell'azienda.

en: The organization website URL offering the job position.
it: L'URL del sito web dell'organizzazione che offre il posto di lavoro.

en: The original date that employer posted the job in ISO 8601 format. For example, "2017-01-24" or "2017-01-24T19:33:17+00:00".
it: La data originale in cui il datore di lavoro ha pubblicato l'offerta di lavoro, nel formato ISO 8601). Ad esempio, "2017-01-24" o "2017-01-24T19:33:17+00:00".

en: The page should probably work well on a mobile device.
it: La pagina dovrebbe funzionare bene su un dispositivo mobile.

en: The page won‘t work well on a mobile device because of a few issues.
it: La pagina non funziona bene su un dispositivo mobile a causa di alcuni problemi.

en: The postal code of your service
it: Il codice postale del servizio

en: The price of your app (set "0" if the app is free of charge)
it: Il prezzo dell'app (imposta "0" se l'app è gratuita)

en: The price range of your service
it: La range di prezzo del servizio

en: The provider mobility of your service
it: La mobilità del fornitore del servizio

en: The provider name of your service
it: Il nome del fornitore del servizio

en: The region associated with your recipe. For example, "French", Mediterranean", or "American"
it: La regione associata alla tua ricetta. Per esempio, "Francese", Mediterranea" o "Americana"

en: The region associated with your recipe. For example, "French", Mediterranean", or "American".
it: La regione associata alla tua ricetta. Per esempio, "francese", mediterranea" o "americana".

en: The representative image of the article. Only a marked-up image that directly belongs to the article should be specified.
it: Immagine rappresentativa dell'articolo. Deve essere specificata solo un'immagine contrassegnata che appartiene direttamente all'articolo.

en: The representative image of the article. Only a marked-up image that directly belongs to the article should be specified. Default value if empty: Post thumbnail (featured image). Minimum size: 696px wide, JPG, PNG or GIF, crawlable and indexable (default: post thumbnail if available)
it: L'immagine rappresentativa dell'articolo. Devi specificare solo un'immagine marcata che appartiene all'articolo. Valore predefinito se vuoto: Miniatura del post (immagine in evidenza). Dimensione minima: 696px di larghezza, JPG, PNG o GIF, indicizzabile (valore predefinito: miniatura del post, se disponibile).

en: The slogan of your service
it: Lo slogan del servizio

en: The state of your service
it: Lo stato/provincia del servizio

en: The street address of your service
it: L'indirizzo del servizio

en: The telephone of your service
it: Il telefono del servizio

en: The telephone of your service (international format)
it: Il numero di telefono del servizio (formato internazionale)

en: The text of your step (required)
it: Il testo del passaggio (obbligatorio)

en: The time when tickets go on sale
it: L'ora iniziale della vendita dei biglietti

en: The title of the job (not the title of the posting). For example, "Software Engineer" or "Barista".
it: La Posizione Lavorativa (non il nome dell'incarico). Ad esempio, "Ingegnere Edile" o "Barista".

en: The title of the step (required)
it: Il titolo del passaggio (obbligatorio)

en: The title of your lesson, course...
it: Il titolo della lezione, del corso...

en: The title of your video
it: Il titolo del video

en: The type of cuisine the restaurant serves.
it: Il tipo di cucina servita dal ristorante.

en: The type of service
it: Il tipo di servizio

en: The type of your service
it: Il tipo di servizio

en: The uploaded date of your video in ISO 8601 format. For example, "2017-01-24" or "2017-01-24T19:33:17+00:00".
it: La data di caricamento del video in formato ISO 8601. Per esempio "2017-01-24" o "2017-01-24T19:33:17+00:00".

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
it: Il video sarà disponibile solo per gli utenti con SafeSearch disattivato.

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.?
it: Il video sarà disponibile solo per gli utenti con SafeSearch disattivato?

en: Theater Event
it: Evento teatrale

en: There is a new version of %1$s available.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s.

en: There was at least one critical error that prevented the URL from being indexed, and it cannot appear in Google Search until those issues are fixed.
it: C'era almeno un errore critico che impediva l'indicizzazione dell'URL, che non può comparire in Google Search finché il problema non viene risolto.

en: This URL won‘t appear in Google Search results, but we think that was your intention. Common reasons include that the page is password-protected or robots.txt protected, or blocked by a noindex directive.
it: Questo URL non apparirà nei risultati di ricerca di Google, ma forse era proprio questa la tua intenzione. Le ragioni più comuni sono che la pagina è protetta da password o da robots.txt, oppure è bloccata da una direttiva noindex.

en: This XML Sitemap contains %s videos.
it: Questa Sitemap XML contiene %s video.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
it: Questa sembra essere una chiave di licenza non valida per %s.

en: This feature is completely independent of user tracking. For example, statistical data will be collected even if you have not entered your API key below.
it: Questa funzionalità è completamente indipendente dal tracciamento degli utenti. Per esempio, i dati statistici saranno raccolti anche se l'utente non ha inserito la propria chiave API.

en: This feature is completely independent of user tracking. For example, statistical data will be collected even if you have not entered your API keys below.
it: Questa funzione è completamente indipendente dal tracciamento dell'utente. Ad esempio, i dati statistici verranno raccolti anche se non hai inserito le chiavi API qui sotto.

en: This function accepts 1 parameter: <strong>true / false</strong> for <strong>echo / return</strong>. Default: <strong>true</strong>.
it: Questa funzione accetta 1 parametro: <strong>true / false</strong> per <strong>echo / return</strong>. Predefinito: <strong>true</strong>.

en: This is your htaccess file!
it: Questo è il tuo file htaccess!

en: This is your robots.txt file!
it: Questo è il tuo file robots.txt!

en: This may slow down the image upload.
it: Questo potrebbe rallentare il caricamento delle immagini.

en: This option will apply to both SEOPress and SEOPress PRO.
it: Questa opzione si applica sia a SEOPress che a SEOPress PRO.

en: This page doesn't have any canonical URL.
it: Questa pagina non ha alcun URL canonico.

en: This page doesn't have any internal links from other content. Links from archive pages are not considered internal links due to lack of context.
it: Questa pagina non include nessun link in entrata da altri contenuti. I link da pagine di archivio non sono considerati link in entrata a causa della mancanza di contesto.

en: This page doesn't have any outbound links.
it: Questa pagina non ha link in uscita.

en: This tool allows you to import SEO metadata to your site from a CSV file.
it: Questo strumento ti consente di importare i metadati SEO nel sito da un file CSV.

en: This value is missing from your Local Business settings
it: Questo valore manca dalle impostazioni di Local Business

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Ora

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Timezone start date
it: Data di inizio del fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title of the how-to
it: Titolo del How-To

en: Title:
it: Titolo:

en: Titles & Metas
it: Titoli e Meta

en: To automatically add <strong>aggregateRating</strong> and <strong>Review</strong> properties to your schema, you have to enable <strong>User Reviews</strong> from WooCommerce settings.
it: Per aggiungere automaticamente le proprietà <strong>aggregateRating</strong> e <strong>Review</strong> al tuo schema, devi abilitare le<strong> Recensioni Utente</strong> dalle impostazioni di WooCommerce.

en: To avoid conflicts, make sure there are no duplicates between your file and existing redirects.
it: Per evitare conflitti, assicurati che non ci siano duplicati tra il tuo file e i reindirizzamenti esistenti.

en: To avoid duplicated schemas, we automatically remove the microdata on the HTML breadcrumbs.
it: Per evitare dati Schema duplicati, rimuoviamo automaticamente i microdati sui breadcrumb HTML.

en: To edit your business name, visit this page.
it: Per modificare il nome della tua attività, visita questa pagina.

en: To get your Google Analytics stats in dashboard, your <strong>GA4 property ID must NOT be equals to your GA4 measurement ID</strong>. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Find my property ID</a>
it: Per ottenere le statistiche di Google Analytics nella bacheca, il tuo <strong>ID di proprietà GA4 NON deve essere uguale al tuo ID di misurazione GA4</strong>. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Trova il mio ID di proprietà</a>

en: To get your Google Analytics stats in dashboard, your GA4 property ID must NOT be equals to your GA4 measurement ID.
it: Per ottenere le statistiche di Google Analytics nella bacheca, l'ID della proprietà GA4 NON deve essere uguale all'ID della misurazione GA4.

en: To see Google Search Console data from your post types list, please <a href="%s">enable the GSC columns from <strong>Advanced settings</strong></a>
it: Per visualizzare i dati di Google Search Console dall'elenco dei tipi di post, <a href="%s">abilita la colonna GSC dalle <strong>Impostazioni avanzate</strong></a>

en: To sign in with Google Analytics, you have to set a Client and Secret ID in the fields below:
it: Per accedere con Google Analytics devi impostare un Client ID e un Secret ID nei campi sottostanti:

en: To solve this, please disable and re-enable SEOPress PRO. No data will be lost.
it: Per risolvere questo problema, disattiva e riattiva SEOPress PRO. Nessun dato andrà perso.

en: To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type
it: Da usare con gli articoli di tipo <strong>Articolo Live Blog</strong>

en: To use with Live Blog Posting article type
it: Da usare con il tipo di articolo Live Blog Posting

en: Today
it: Oggi

en: Too many nofollow links
it: Ci sono troppi link nofollow

en: Tools
it: Strumenti

en: Top 404 errors
it: Principali errori 404

en: Top 5 results
it: I primi 5 risultati

en: Total time needed
it: Tempo totale necessario

en: Tourist Information Center
it: Centro di informazioni turistiche

en: Track your ecommerce metrics with Google Analytics Enhanced Ecommerce.
it: Traccia le metriche del tuo ecommerce con Google Enhanced Ecommerce.

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed.
it: Traccia le prestazioni del tuo sito per migliorare la SEO con Google Page Speed

en: Translation for "Attachments"
it: Traduzione per "Allegato"

en: Translation for "Author:"
it: Traduzione per "Autore:"

en: Translation for "Error 404"
it: Traduzione per "Errore 404"

en: Translation for "No results"
it: Traduzione per "Nessun risultato"

en: Translation for "Page "
it: Traduzione per "Pagina"

en: Translation for "Search results for"
it: Traduzione per "Risultati della ricerca per"

en: Translation for homepage
it: Traduzione per Homepage

en: Translations
it: Traduzioni

en: Trash
it: Cestino

en: Travel Agency
it: Agenzia viaggi

en: Try to automatically override Storefront‘s default breadcrumbs
it: Cerca di sovrascrivere automaticamente i breadcrumb predefiniti di Storefront

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type
it: Tipo

en: Type of employment
it: Tipo di riscaldamento

en: Type of employment, You can include more than one employmentType property.
it: Tipo di occupazione. Puoi includere più di un'occupazione.

en: Type of employment, You can include more than one employmentType property. Authorized values: "FULL_TIME", "PART_TIME", "CONTRACTOR", "TEMPORARY", "INTERN", "VOLUNTEER", "PER_DIEM", "OTHER"
it: Tipo di impiego, È possibile includere più di una proprietà employmentType. Valori consentiti: "FULL_TIME", "PART_TIME", "CONTRACTOR", "TEMPORARY", "INTERN", "VOLUNTEER", "PER_DIEM", "OTHER"

en: Type:
it: Tipo:

en: U.S. Dollar
it: Dollaro US

en: URL is not on Google
it: L'URL non è su Google

en: URL is not on Google: Indexing errors
it: L'URL non è presente su Google: Errori di indicizzazione

en: URL is on Google
it: L'URL è su Google

en: URL is on Google, but has issues
it: L'URL è su Google ma ha dei problemi

en: URL of the menu
it: URL del menu

en: URL redirect
it: Reindirizzamento URL

en: URL to match (without your domain name): %s
it: URL da abbinare (senza il nome di dominio): %s

en: URL to redirect in absolute: %s
it: URL da reindirizzare in formato assoluto: %s

en: Ukrainian hryvnia
it: Hryvnia Ucraina

en: Unable to request page:
it: Impossibile richiedere la pagina:

en: Unique Visitors
it: Visitatori unici

en: Unique visitors
it: Visitatori unici

en: Unknown fetch state.
it: Stato di recupero sconosciuto.

en: Unknown indexing status.
it: Stato di indicizzazione sconosciuto.

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn‘t fetched or found, or because robots.txt itself couldn‘t be reached.
it: Stato sconosciuto di robots.txt, in genere perché la pagina non è stata recuperata o trovata o perché lo stesso robots.txt non è stato raggiungibile.

en: Unknown user agent.
it: User agent sconosciuto.

en: Unknown verdict
it: Verdetto sconosciuto

en: Update Category
it: Aggiorna Categoria

en: Update Link
it: Aggiorna Link

en: Update now.
it: Aggiorna ora.

en: Update redirection
it: Aggiorna reindirizzamento

en: Update schema
it: Aggiorna schema

en: Upload CSV file
it: Carica file CSV

en: Upload a CSV file to quickly import post (post, page, single post type) and term metadata.
it: Carica un file CSV per importare rapidamente i metadati dei contenuti (articoli, pagine, singoli tipi di contenuto) e dei termini.

en: Upload a new file
it: Carica un nuovo documento

en: Upload an Image
it: Carica un'immagine

en: Upload your publisher logo
it: Carica il logo

en: Uploaded date
it: Data di caricamento

en: Uploaded to this item
it: Caricato su questo prodotto

en: Use AI to set the image Alt text
it: Usa l'IA per impostare il testo alternativo dell'immagine

en: Use as featured image
it: Usa come immagine in evidenza

en: Use markup for a specific product, not a category or list of products. For example, "shoes in our shop" is not a specific product.
it: Usa il markup per un prodotto specifico, non per una categoria o un elenco di prodotti. Per esempio, "scarpe nel nostro negozio" non è un prodotto specifico.

en: Use recipe markup for content about preparing a particular dish. For example, "facial scrub" or "party ideas" are not valid names for a dish.
it: Utilizza il markup dedicato alle ricette per i contenuti relativi della preparazione di un determinato piatto. Per esempio, "scrub per il viso" o "idee per le feste" non sono nomi validi per un piatto.

en: Use the power of artificial intelligence to increase your productivity.
it: Sfrutta la potenza dell'intelligenza artificiale per migliorare la tua produttività.

en: Used
it: Usato

en: User agent
it: User Agent

en: User experience
it: Esperienza utente

en: User-declared canonical
it: URL canonico dichiarato dall'utente

en: Users
it: Utenti

en: Users with the "manage_options" capability will still see the menus.
it: Gli utenti con la funzionalità "manage_options" vedranno comunque i menu.

en: Using <strong>Advanced Custom Fields</strong> plugin? Learn <a href="%s" target="_blank">how to use repeater fields to build an automatic FAQ schema</a>
it: Stai usando il plugin <strong>Advanced Custom Fields</strong>? <a href="%s" target="_blank">Impara a usare i campi ripetitori per costruire uno schema automatico di FAQ</a>

en: Using a non-event for a title, such as: "Sale on dresses!"
it: Usare qualcosa che non è un evento come titolo, ad esempio: "Vendita di vestiti!"

en: Valid From
it: Valido Da

en: Validate my schema
it: Valida il mio schema

en: Video Description (required)
it: Descrizione del video (obbligatorio)

en: Video Duration (recommended)
it: Durata del video (consigliato)

en: Video Rating
it: Valutazione del video

en: Video Sitemap
it: Sitemap dei video

en: Video Thumbnail
it: Miniatura del video

en: Video Thumbnail (required)
it: Miniatura del video (obbligatorio)

en: Video Title (required)
it: Titolo del video (obbligatorio)

en: Video URL
it: URL Video

en: Video URL (required)
it: URL del video (obbligatorio)

en: Video URL of the recipe
it: URL del video della ricetta

en: Video XML sitemap
it: Video Sitemap XML

en: Video description
it: Descrizione del video

en: Video duration
it: Durata del video

en: Video name
it: Nome del video

en: Video rating
it: Valutazione del video

en: Video sitemap
it: Video Sitemap

en: Video tags
it: Tag dei video

en: Video thumbnail
it: Miniatura del Video

en: Video title
it: Titolo del video

en: Vietnamese đồng
it: Đồng vietnamita

en: View Category
it: Visualizza Categoria

en: View Full Report
it: Vedi il report completo

en: View Link
it: Visualizza Collegamento

en: View all 404 errors
it: Visualizza tutti gli errori 404

en: View all notices (%s)
it: Visualizza tutte le notifiche (%s)

en: View count
it: Visualizza il conteggio

en: View import log
it: Visualizza registro importazioni

en: View item details
it: Visualizza i dettagli dell'articolo

en: View my account
it: Visualizza il mio conto

en: View my automatic schemas
it: Visualizza i miei schemi automatici

en: View on Google Maps
it: Visualizza su Google Maps

en: View posts
it: Visualizza i post

en: View redirection
it: Visualizza reindirizzamento

en: View scan results
it: Visualizza i risultati della scansione

en: View schema
it: Visualizza schema

en: View this content in a new window
it: Vedi questo contenuto in una nuova finestra

en: View this local business on Google Maps
it: Visualizza questa attività locale su Google Maps

en: View this local business on Google Maps (new window)
it: Vedi questa attività locale su Google Maps (nuova finestra)

en: View your 404 errors
it: Visualizza i tuoi errori 404

en: View your redirects
it: Visualizza i tuoi reindirizzamenti

en: View your robots.txt
it: Visualizza il file robots.txt

en: Virtual Robots.txt file
it: File virtuale Robots.txt

en: Visits
it: Visite

en: Visual Arts Event
it: Evento di arti visive

en: WEEK
it: SETTIMANA

en: Watch our video guide to connect your WordPress site with Google Analytics API + common errors
it: Guarda la nostra video guida per collegare il tuo sito WordPress con le API di Google Analytics + errori comuni

en: Watch this video guide to easily integrate your breadcrumbs with your WordPress theme
it: Guarda questa video-guida per integrare facilmente le breadcrumb con il tuo tema WordPress.

en: We also provide a widget for <strong>Elementor users</strong> (Elementor Builder > Elements tab > Site section > Breadcrumbs widget).
it: Forniamo anche un widget per gli <strong>utenti di Elementor</strong> (Elementor Builder > scheda Elementi > sezione Sito > widget Breadcrumb).

en: We automatically add the JSON-LD to the head of your document using the wp_head hook.
it: Aggiungiamo automaticamente il JSON-LD al header del documento usando l'hook wp_head.

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
it: Non abbiamo trovato alcuna immagine nel contenuto. I contenuti multimediali sono un vantaggio per la tua SEO.

en: We found <strong>%d</strong> meta robots in your page. There is probably something wrong with your theme!
it: Abbiamo trovato <strong>%d</strong> meta robot nella tua pagina. Probabilmente c'è qualcosa che non va nel tuo tema!

en: We have %s redirections that needs your attention
it: Ci sono %s reindirizzamenti che richiedono la tua attenzione

en: We have detected that you have changed the slug of this post. We suggest you to redirect this URL.
it: Abbiamo rilevato che hai cambiato lo slug di questo articolo. Ti suggeriamo di reindirizzare questo URL.

en: We recommend to enable this feature after a site migration for example, or after major content changes on your site for <strong>about 1 month max to avoid false positives (robots, SPAMS...)</strong>.
it: Ti consigliamo di attivare questa funzione dopo una migrazione del sito o dopo importanti cambiamenti nei contenuti sul tuo sito per <strong>un periodo massimo di 1 mese al fine di evitare falsi positivi (robot, SPAMS...)</strong>.

en: We respect the rules of <strong>Google News</strong>: Only articles published during the <strong>previous two days</strong>, and, to a limit of <strong>1000 articles</strong>, are visible in the sitemap.
it: Rispettiamo le regola di <strong>Google News</strong>: nella sitemap sono visibili solo gli articoli pubblicati nei <strong>due giorni precedenti</strong> e fino a un <strong>limite di 1000</strong>.

en: We suggest you to redirect this URL to avoid any SEO issues, and keep an optimal user experience.
it: Ti suggeriamo di reindirizzare questo URL per evitare qualsiasi problema di SEO e mantenere una buona esperienza utente.

en: We suggest you to redirect this URL.
it: Ti suggeriamo di reindirizzare questo URL.

en: Website to buy tickets
it: Sito web per acquistare i biglietti

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to %s!
it: Ti diamo il benvenuto su %s!

en: Welcome to SEOPress PRO!
it: Ti diamo il benvenuto in SEOPress PRO!

en: When uploading an image file, automatically set the alternative text using AI
it: Quando si carica un file immagine, imposta automaticamente il testo alternativo usando l'IA

en: When users search for businesses on Google Search or Maps, Search results may display a prominent Knowledge Graph card with details about a business that matched the query.
it: Quando gli utenti cercano attività su Ricerca Google o Mappe, i risultati della ricerca possono visualizzare un'importante scheda Knowledge Graph con i dettagli relativi a un'azienda che corrisponde alla query.

en: Where to display the schema?
it: Dove visualizzare lo schema?

en: WooCommerce is not enabled on your site. Some properties like <strong>aggregateRating</strong> and <strong>Review</strong> will not work out of the box.
it: WooCommerce non è abilitato sul tuo sito. Alcune proprietà come <strong>aggregateRating</strong> e <strong>Review</strong> non funzioneranno.

en: Works best with WooCommerce: we automatically add aggregateRating properties from user reviews (you have to enable this option from WooCommerce settings).
it: Funziona meglio con WooCommerce: aggiungiamo automaticamente le proprietà aggregateRating dalle recensioni degli utenti (è necessario abilitare questa opzione dalle impostazioni di WooCommerce).

en: Write in less than 10 words an alternative text to improve accessibility and SEO, in this language %s.
it: Scrivi in lingua %s un testo alternativo per migliorare l'accessibilità e la SEO; usa meno di 10 parole.

en: X Cards tags (title, description, image)
it: Tag delle card di X (titolo, descrizione, immagine)

en: X description
it: Descrizione di X

en: X description duplicated
it: La descrizione per X è duplicata

en: X description empty
it: La descrizione per X è vuota

en: X description missing
it: Manca la descrizione per X

en: X image empty
it: L’immagine per X è vuota

en: X image missing
it: Manca l’immagine per X

en: X thumbnail
it: Miniatura di X

en: X title
it: Titolo per X

en: X title duplicated
it: Il titolo per X è duplicato

en: X title empty
it: Il titolo per X è vuoto

en: X title missing
it: Manca il titolo per X

en: XML / HTML Sitemap
it: Sitemap XML / HTML

en: XML Sitemaps
it: Sitemap XML

en: XML Video sitemap feature is disabled. Please activate it from the <strong>XML sitemaps settings page</strong>.
it: La funzione Video Sitemap XML è disattivata. Attivala dalla <strong>pagina delle impostazioni Sitemap XML</strong>.

en: YEAR
it: ANNO

en: Yearly
it: Annualmente

en: Yes
it: Si

en: Yes, I‘m using a domain property to add my site in Google Search Console
it: Sì, sto usando una proprietà di dominio per aggiungere il mio sito a Google Search Console

en: Yesterday
it: Ieri

en: Yoast Premium plugin (CSV)
it: Plugin Yoast Premium (CSV)

en: You are receiving this email because SEO alerts are enabled on your WordPress site. <a href="%s">Manage notifications</a>
it: Stai ricevendo questa email perché gli avvisi SEO sono abilitati sul tuo sito WordPress. <a href="%s">Gestisci le notifiche</a>

en: You can also use <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%s" target="_blank">this MySQL query</a> if necessary.
it: Se necessario, puoi anche utilizzare <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%s" target="_blank">questa query MySQL</a>.

en: You can also use the define %1$s to automatically activate your license key. <a href="%2$s" target="_blank" class="seopress-help">Learn more</a>
it: Puoi anche usare la costante %1$s per attivare automaticamente la tua chiave di licenza. <a href="%2$s" target="_blank">Maggiori informazioni</a>

en: You can also use this shortcode in your content (post, page, post type...):
it: Puoi anche utilizzare questo shortcode nei tuoi contenuti (post, pagina, tipo di post...):

en: You can change this behavior with this hook.
it: Puoi modificare questo comportamento con questo hook.

en: You can close this tab, the site audit will continue to run in background.
it: Puoi chiudere questa scheda; la verifica del sito continuerà a essere eseguita in background.

en: You can increase this value in the settings tab.
it: Puoi aumentare questo valore nella scheda Impostazioni.

en: You don't have an htaccess file on your server or it‘s not writable.
it: Non hai un file htaccess sul tuo server o non è scrivibile.

en: You don't have set a <a href="%s">publisher logo</a>. It's required for Article content types.
it: Non è necessario impostare un <a href="%s">Logo</a>. È richiesto esclusivamente per gli articoli.

en: You don't need to manually call the breadcrumbs function.
it: Non è necessario richiamare manualmente la funzione breadcrumbs.

en: You have enabled 404 cleaning BUT the scheduled task is not running.
it: Hai abilitato la pulizia degli errori 404, MA l'attività pianificata non è in esecuzione.

en: You have not deactivated the default WooCommerce structured data type from our <a href="%s"><strong>PRO settings > WooCommerce tab</strong></a>. It's recommended to disable it to avoid any conflicts with your product schemas.
it: Non hai disattivato il tipo di dati strutturati predefinito di WooCommerce dalle nostre <a href="%s"><strong>Impostazioni PRO > scheda WooCommerce</strong></a>. Si consigliamo di disattivarlo per evitare conflitti con i diversi schemi di prodotto.

en: You have set a publisher logo. Good!
it: Hai impostato un logo. Bravo!

en: You have to enter your licence key to get updates and support
it: Devi inserire la tua chiave di licenza per ottenere aggiornamenti e supporto

en: You have to flush your permalinks each time you change this setting.
it: Devi riaggiornare i permalink ogni volta che modifichi queste impostazioni.

en: You have to set an image in Knowledge Graph settings, otherwise, your Google Local Business data will not be valid.
it: Devi inserire un'immagine nelle impostazioni di Knowledge Graph, altrimenti i dati di Google Local Business non saranno validi.

en: You must fix this. Canonical URL duplication is bad for SEO.
it: Devi risolvere questo problema. La duplicazione degli URL canonici è negativa per la SEO.

en: You must respect the format of this field: hh:mm:ss
it: Devi rispettare il formato di questo campo: hh:mm:ss

en: You must save your settings after selecting your GA property.
it: Devi salvare le impostazioni dopo aver selezionato la proprietà GA.

en: You need to enable <strong>Easy Digital Downloads</strong> to apply these settings.
it: È necessario abilitare <strong>Easy Digital Downloads</strong> per applicare queste impostazioni.

en: You need to enable <strong>WooCommerce</strong> to apply these settings.
it: È necessario abilitare <strong>WooCommerce</strong> per applicare queste impostazioni.

en: You need to enable XML Sitemap feature, in order to use Google News Sitemap.
it: Devi abilitare la funzione XML Sitemap, per poter utilizzare Google News Sitemap.

en: You need to login to Google Analytics.
it: È necessario effettuare il login a Google Analytics.

en: You need to login to Google Search Console to get your data.
it: Per ottenere i dati devi accedere a Google Search Console.

en: You need to login to Matomo Analytics.
it: Devi effettuare il login su Matomo Analytics.

en: You should add one of your target keyword in your permalink.
it: Dovresti aggiungere una delle parole chiave nel permalink.

en: YouTube videos are automatically added when you create / save a post, page or post type.
it: I video di YouTube vengono aggiunti automaticamente quando si crea/salva un post, una pagina o un post type.

en: YouTube videos are automatically added when you create / save a post, page or post type. If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
it: I video di YouTube vengono aggiunti automaticamente quando si crea/salva un articolo, una pagina o un tipo di contenuto. Se il contenuto è impostato su noindex, verrà automaticamente escluso dalla sitemap.

en: Your .htaccess is not writable.
it: Il file htaccess non è scrivibile.

en: Your GA4 property ID is incorrectly set!
it: L'ID della proprietà GA4 non è impostato correttamente!

en: Your Open Graph Description is missing!
it: Manca la Descrizione Open Graph!

en: Your Open Graph Description tag is empty!
it: Il tag della descrizione nell'Open Graph è vuoto!

en: Your Open Graph Image is missing!
it: Manca l'immagine nell'Open Graph!

en: Your Open Graph Image tag is empty!
it: Il tag immagine nell'Open Graph è vuoto!

en: Your Open Graph Site Name is missing!
it: Manca il nome del sito nell'Open Graph!

en: Your Open Graph Site Name tag is empty!
it: Il tag del nome sito nell'Open Graph è vuoto!

en: Your Open Graph Title is missing!
it: Manca il titolo nell'Open Graph!

en: Your Open Graph Title tag is empty!
it: Il tag del titolo nell'Open Graph è vuoto!

en: Your Open Graph URL is missing!
it: Manca l'URL nell'Open Graph!

en: Your Open Graph URL tag is empty!
it: Il tag dell'URL nell'Open Graph è vuoto!

en: Your OpenAI key is defined in wp-config.php.
it: La tua chiave OpenAI è definita in wp-config.php.

en: Your Rich Snippets are not valid
it: I tuoi Rich Snippet non sono validi

en: Your Rich Snippets are valid
it: I tuoi Rich Snippet sono validi

en: Your Slack webhook URL
it: L'URL del webhook di Slack

en: Your X Description is missing!
it: Manca la descrizione per X!

en: Your X Description tag is empty!
it: Il tag della descrizione X è vuoto!

en: Your X Image is missing!
it: Manca l'Immagine per X!

en: Your X Image tag is empty!
it: Il tag dell'immagine X è vuoto!

en: Your X Title is missing!
it: Manca il titolo per X!

en: Your X Title tag is empty!
it: Il tag del titolo X è vuoto!

en: Your answer
it: Risposta

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Your license has been successfully activated!
it: La tua licenza è stata attivata con successo!

en: Your license is not active for this URL.
it: La vostra licenza non è attiva per questo URL.

en: Your license key expired on %s.
it: La vostra chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Your license key has been disabled.
it: La vostra chiave di licenza è stata disabilitata.

en: Your license key has reached its activation limit.
it: La vostra chiave di licenza ha raggiunto il proprio limite di attivazioni.

en: Your license key is defined in wp-config.php.
it: La tua chiave di licenza è definita in wp-config.php.

en: Your meta description is <strong>%d</strong> characters too long.
it: La tua meta description è lunga <strong>%d</strong> caratteri in più.

en: Your metadata are now being imported...
it: I metadati vengono ora importati...

en: Your most popular content
it: Il tuo contenuto più popolare

en: Your question
it: La tua richiesta

en: Your rating
it: La tua valutazione

en: Your rating: scale from 1 to 5
it: La tua valutazione: scala da 1 a 5

en: Your rating: scale from 1 to 5.
it: La tua valutazione: scala da 1 a 5.

en: Your redirections and 404 errors will appear here.
it: I reindirizzamenti e gli errori 404 appariranno qui.

en: Your review body
it: Il testo della recensione

en: Your schema
it: Il tuo schema

en: Your server is running Nginx, you don't have htaccess file.
it: Il tuo server sta eseguendo Nginx, non hai un file htaccess.

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Your title tag is <strong>%d</strong> characters too long.
it: Il tag title è lungo <strong>%d</strong> caratteri in più.

en: Your video sitemap is empty? Read our guide to learn more about <a href="%s" target="_blank">adding videos to your sitemap.</a>
it: La sitemap dei video è vuota? Leggi la nostra guida per saperne di più sull'<a href="%s" target="_blank">aggiunta di video alla sitemap.</a>

en: active
it: attivo

en: and
it: e

en: and the last parameter, the connection status without the quotes: %1$s, %2$s or %3$s.
it: e l'ultimo parametro, lo stato della connessione senza le virgolette: %1$s, %2$s o %3$s.

[ctx: block description]
en: Creates a table of contents.
it: Crea un indice.

[ctx: block description]
en: Display a tutorial block
it: Visualizza un blocco tutorial

[ctx: block description]
en: Display a tutorial step
it: Visualizza un passaggio del tutorial

[ctx: block description]
en: Display an HTML breadcrumbs
it: Visualizza i breadcrumb HTML

[ctx: block description]
en: Displays Local Business information
it: Visualizza le informazioni di Local Business

[ctx: block description]
en: Displays a single Local Business field
it: Visualizza un singolo campo di Local Business

[ctx: block title]
en: How To
it: Tutorial

[ctx: block title]
en: How To Step
it: Passaggio del tutorial

[ctx: block title]
en: Table of Contents
it: Indice

en: category redirect IDs separated by commas (optional): %s
it: gli ID di reindirizzamento della categoria separati da virgole (opzionale): %s

en: default value: SEO
it: valore predefinito: SEO

en: default: %s
it: predefinito: %s

en: default: 404 error
it: predefinito: errore 404

en: default: Author:
it: predefinito: Autore:

en: default: Home
it: predefinito: Home

en: default: Search results for:
it: predefinito: risultati della ricerca per:

en: domain not found
it: dominio non trovato

en: e.g. $$, €€€, or ££££...
it: Es: $$, €€€, o ££££...

en: e.g. %s
it: Es: %s

en: e.g. +33501020304
it: Es: +33501020304

en: e.g. -1.5630987
it: Es: 12.012305

en: e.g. -4:00
it: Es: -4:00

en: e.g. /
it: Es: /

en: e.g. 00:04:30 for 4 minutes and 30 seconds
it: Es: 00:04:30 per 4 minuti e 30 secondi

en: e.g. 00:12:00 for 12 mins
it: Es: 00:12:00 per 12 minuti

en: e.g. 0446310786
it: Es: 0446310786

en: e.g. 1 Avenue de l'Imperatrice, 64200 Biarritz
it: Es: 1 Avenue de l'Imperatrice, 64200 Biarritz

en: e.g. 10
it: Es: 10

en: e.g. 30
it: Es: 30

en: e.g. 30 min
it: Es: 30 min

en: e.g. 43.4831389
it: Es: 45.408172

en: e.g. 45
it: Es: 45

en: e.g. 45 min
it: Es: 45 min

en: e.g. 50.00
it: Es: 50.00

en: e.g. 64200
it: Es: 64200

en: e.g. 925872
it: Es: 925872

en: e.g. <code>my-custom-permalink</code>. If you have a permalink structure like <code>/%category%/%postname%/</code>, make sure to include the categories: <code>category/sub-category/my-custom-permalink</code>.
it: Ad esempio: <code>"my-custom-permalink"</code>. Se hai una struttura di permalink come <code>/%category%/%postname%/</code>, assicurati di includere le categorie: <code>"category/sub-category/my-custom-permalink".</code>

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
    							"@context": "https://schema.org/",
    							"@type": "Review",
    							"itemReviewed": {
    							  "@type": "Restaurant",
    							  "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    							  "name": "Legal Seafood",
    							  "servesCuisine": "Seafood",
    							  "telephone": "1234567",
    							  "address" :{
    								"@type": "PostalAddress",
    								"streetAddress": "123 William St",
    								"addressLocality": "New York",
    								"addressRegion": "NY",
    								"postalCode": "10038",
    								"addressCountry": "US"
    							  }
    							},
    							"reviewRating": {
    							  "@type": "Rating",
    							  "ratingValue": "4"
    							},
    							"name": "A good seafood place.",
    							"author": {
    							  "@type": "Person",
    							  "name": "Bob Smith"
    							},
    							"reviewBody": "The seafood is great.",
    							"publisher": {
    							  "@type": "Organization",
    							  "name": "Washington Times"
    							}
    						  }</script>
it: Es: <script type="application/ld+json">{
    							"@context": "https://schema.org/",
    							"@type": "Review",
    							"itemReviewed": {
    							  "@type": "Restaurant",
    							  "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    							  "name": "Il Cassero",
    							  "servesCuisine": "Pesce e Crostacei",
    							  "telephone": "1234567",
    							  "address" :{
    								"@type": "PostalAddress",
    								"streetAddress": "via del Porto, 12",
    								"addressLocality": "Venezia",
    								"addressRegion": "VE",
    								"postalCode": "30100",
    								"addressCountry": "IT"
    							  }
    							},
    							"reviewRating": {
    							  "@type": "Rating",
    							  "ratingValue": "4"
    							},
    							"name": "Ottimo ristorante con prezzi contenuti.",
    							"author": {
    							  "@type": "Person",
    							  "name": "Mario Rossi"
    							},
    							"reviewBody": "Grigliata spettacolare!",
    							"publisher": {
    							  "@type": "Organization",
    							  "name": "Guida Michelin"
    							}
    						  }</script>

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
    				"@context": "https://schema.org/",
    				"@type": "Review",
    				"itemReviewed": {
    				"@type": "Restaurant",
    				"image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    				"name": "Legal Seafood",
    				"servesCuisine": "Seafood",
    				"telephone": "1234567",
    				"address" :{
    					"@type": "PostalAddress",
    					"streetAddress": "123 William St",
    					"addressLocality": "New York",
    					"addressRegion": "NY",
    					"postalCode": "10038",
    					"addressCountry": "US"
    				}
    				},
    				"reviewRating": {
    				"@type": "Rating",
    				"ratingValue": "4"
    				},
    				"name": "A good seafood place.",
    				"author": {
    				"@type": "Person",
    				"name": "Bob Smith"
    				},
    				"reviewBody": "The seafood is great.",
    				"publisher": {
    				"@type": "Organization",
    				"name": "Washington Times"
    				}
    			}</script>
it: Es: <script type="application/ld+json">{
    				"@context": "https://schema.org/",
    				"@type": "Review",
    				"itemReviewed": {
    				"@type": "Restaurant",
    				"image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    				"name": "Il Cassero",
    				"servesCuisine": "Pesce e Crostacei",
    				"telephone": "1234567",
    				"address" :{
    					"@type": "PostalAddress",
    					"streetAddress": "Via del Porto, 12",
    					"addressLocality": "Venezia",
    					"addressRegion": "VE",
    					"postalCode": "30100",
    					"addressCountry": "IT"
    				}
    				},
    				"reviewRating": {
    				"@type": "Rating",
    				"ratingValue": "4"
    				},
    				"name": "Ottimo ristorante a prezzi contenuti.",
    				"author": {
    				"@type": "Person",
    				"name": "Mario Rossi"
    				},
    				"reviewBody": "Una grigliata spettacolare!",
    				"publisher": {
    				"@type": "Organization",
    				"name": "Guida Michelin"
    				}
    			}</script>

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
                        "@context": "https://schema.org/",
                        "@type": "Review",
                        "itemReviewed": {
                        "@type": "Restaurant",
                        "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
                        "name": "Legal Seafood",
                        "servesCuisine": "Seafood",
                        "telephone": "1234567",
                        "address" :{
                            "@type": "PostalAddress",
                            "streetAddress": "123 William St",
                            "addressLocality": "New York",
                            "addressRegion": "NY",
                            "postalCode": "10038",
                            "addressCountry": "US"
                        }
                        },
                        "reviewRating": {
                        "@type": "Rating",
                        "ratingValue": "4"
                        },
                        "name": "A good seafood place.",
                        "author": {
                        "@type": "Person",
                        "name": "Bob Smith"
                        },
                        "reviewBody": "The seafood is great.",
                        "publisher": {
                        "@type": "Organization",
                        "name": "Washington Times"
                        }
                    }</script>
it: Es: <script type="application/ld+json">{
                                "@context": "https://schema.org/",
                                "@type": "Review",
                                "itemReviewed": {
                                  "@type": "Restaurant",
                                  "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
                                  "name": "Legal Seafood",
                                  "servesCuisine": "Seafood",
                                  "telephone": "1234567",
                                  "address" :{
                                    "@type": "PostalAddress",
                                    "streetAddress": "123 William St",
                                    "addressLocality": "New York",
                                    "addressRegion": "NY",
                                    "postalCode": "10038",
                                    "addressCountry": "US"
                                  }
                                },
                                "reviewRating": {
                                  "@type": "Rating",
                                  "ratingValue": "4"
                                },
                                "name": "A good seafood place.",
                                "author": {
                                  "@type": "Person",
                                  "name": "Bob Smith"
                                },
                                "reviewBody": "The seafood is great.",
                                "publisher": {
                                  "@type": "Organization",
                                  "name": "Washington Times"
                                }
                              }</script>

en: e.g. <span class="my-custom-icon-class"></span> SEO
it: Es: <span class="my-custom-icon-class"></span> SEO

en: e.g. Apple
it: Es: Apple

en: e.g. Best SEO WordPress plugin
it: Es: Il miglior plugin SEO per WordPress

en: e.g. Biarritz
it: Es: Biarritz

en: e.g. ChIJ1zmBfihrUQ0RE02R1pnXoc8
it: Es: ChIJ1zmBfihrUQ0RE02R1pnXoc8

en: e.g. EventCancelled
it: Es: EventCancelled

en: e.g. FR for France
it: es. FR per la Francia

en: e.g. French, Italian, Indian, American
it: Es: Francese, Italiano, Indiano, Americano

en: e.g. General admission
it: Es: Ingresso generale

en: e.g. Great design
it: Es: Fantastico design

en: e.g. HH:MM
it: Es: HH:MM

en: e.g. HH:MM - To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type only
it: Es: HH:MM - Da usare solo con il tipo di articolo <strong>Articolo Live Blog</strong>

en: e.g. HH:MM:SS
it: Es: HH:MM:SS

en: e.g. Heat oven to 425°F. Include only text on how to make the recipe and don't include other text such as "Directions", "Watch the video", "Step 1".
it: ad esempio: Preriscaldare il forno a 200°. Includi solo un testo su come realizzare la ricetta e non altri testi come "Indicazioni", "Guarda il video", "Fase 1".

en: e.g. InStock, InStoreOnly...
it: Es: InStock, InStoreOnly...

en: e.g. InStock, SoldOut, PreOrder
it: Es: InStock, SoldOut, PreOrder

en: e.g. John Doe
it: Es: Mario Rossi

en: e.g. Lana Del Rey
it: Es: Lana Del Rey

en: e.g. My Local Business
it: Es: La mia attività locale

en: e.g. My Local Business name
it: Es: Il nome della mia attività locale

en: e.g. NewCondition, UsedCondition...
it: Es: NewCondition, UsedCondition...

en: e.g. Nouvelle Aquitaine
it: Es: Nouvelle Aquitaine

en: e.g. OfflineEventAttendanceMode
it: Es: OfflineEventAttendanceMode

en: e.g. Place Bellevue
it: Es: Place Bellevue

en: e.g. SEO plugin
it: Es: plugin SEO

en: e.g. Too expensive
it: Es: Troppo caro

en: e.g. TravelAgency
it: Es: Agenzia di viaggi

en: e.g. True
it: Es: Vero

en: e.g. USD
it: Es: USD

en: e.g. USD, EUR
it: Es: USD, EUR

en: e.g. USD, EUR...
it: Es: USD, EUR...

en: e.g. YYYY-MM-DD
it: Es: YYYY-MM-DD

en: e.g. YYYY-MM-DD - To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type only
it: Es: YYYY-MM-DD - Da usare solo con il tipo di articolo <strong>Articolo Live Blog</strong>

en: e.g. You are here:
it: Es: Tu sei qui:

en: e.g. admin@example.com
it: es. admin@example.com

en: e.g. appetizer, entree, or dessert
it: Es: aperitivo, antipasto o dessert

en: e.g. category
it: Es: categoria

en: e.g. gtin8
it: Es: gtin8

en: e.g. https://example.com/video.mp4
it: Es: https://esempio.com/video.mp4

en: e.g. https://www.example.com
it: Es: https://www.example.com

en: e.g. https://www.example.com/
it: Es: https://www.example.com/

en: e.g. https://www.youtube.com/watch?v=p6v9Jd5lRIU
it: Es: https://www.youtube.com/watch?v=p6v9Jd5lRIU

en: e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00.
it: Per esempio: se tieni aperto dalle 10:00 alle 21:00, seleziona Mattino e inserisci 10:00 / 21:00.

en: e.g. number of people served, or number of servings
it: Es: numero di persone servite o numero di porzioni

en: e.g. post
it: Es: articolo

en: e.g. winter apple pie, nutmeg crust (NOT recommended: dessert, American)
it: Es: torta di mele invernale, crostata di nocciole (NON consigliato: dessert, americano)

en: e.g.
it: Es:

en: is NOT equal to
it: è NON uguale a

en: is equal to
it: è uguale a

en: is required to avoid quota errors.
it: è necessario per evitare gli errori di quota.

en: issues
it: problemi

en: nofollow is ON
it: nofollow è impostato su ON

en: nofollow?
it: Nofollow?

en: nofollow? (yes)
it: nofollow? (sì)

en: noimageindex is ON
it: noimageindex è impostato su ON

en: noimageindex? (yes)
it: noimageindex? (si)

en: noindex is ON
it: noindex è impostato su ON

en: noindex? (yes)
it: noindex? (sì)

en: nosnippet is ON
it: nosnippet è impostato su ON

en: nosnippet? (yes)
it: nosnippet? (sì)

en: or
it: o

en: robots.txt is a plain text file that follows the <strong>Robots Exclusion Standard</strong>.
it: robots.txt è un file di testo semplice che segue lo <strong>standard di esclusione dei robot</strong>.

en: the counter (optional),
it: il contatore (opzionale),

en: the query parameter: %1$s = Exact match with all parameters, %2$s = Exclude all parameters, %3$s = Exclude all parameters and pass them to the redirection,
it: il parametro della query: %1$s = Corrispondenza esatta con tutti i parametri, %2$s = Escludi tutti i parametri, %3$s = Escludi tutti i parametri e passali al reindirizzamento,

en: to
it: a

en: type of redirection: %1$s, %2$s, %3$s, %4$s or %5$s,
it: tipo di reindirizzamento: %1$s, %2$s, %3$s, %4$s o %5$s,

en: |-Accounting Service
it: |-Contabilità

en: |-Adult Entertainment
it: |-Intrattenimento per Adulti

en: |-Amusement Park
it: |-Parco Divertimenti

en: |-Art Gallery
it: |-Galleria d'Arte

en: |-Attorney
it: |-Attività legale (avvocatura)

en: |-Auto Body Shop
it: |-Carrozzeria Auto

en: |-Auto Dealer
it: |-Concessionario Auto

en: |-Auto Parts Store
it: |-Ricambi Auto

en: |-Auto Rental
it: |-Noleggio Auto

en: |-Auto Repair
it: |-Riparazione Auto

en: |-AutoWash
it: |-Lavaggio Auto

en: |-Automated Teller
it: |-Casse Automatiche

en: |-Bakery
it: |-Panificio

en: |-Bank Or Credit Union
it: |-Banca o Istituto di Credito

en: |-Bar Or Pub
it: |-Bar o Pub

en: |-Beauty Salon
it: |-Estetica

en: |-Bed And Breakfast
it: |-Bed and breakfast

en: |-Bike Store
it: |-Negozio di Biciclette

en: |-Book Store
it: |-Negozio di Libri

en: |-Bowling Alley
it: |-Sala da bowling

en: |-Brewery
it: |-Birreria

en: |-Cafe Or Coffee Shop
it: |-Caffetteria

en: |-Campground
it: |-Campeggio

en: |-Casino
it: |-Casinò

en: |-Clothing Store
it: |-Negozio di Abbigliamento

en: |-Community Health
it: |-Medicina di comunità

en: |-Computer Store
it: |-Negozio di Computer

en: |-Convenience Store
it: |-Negozio di generi di prima necessità

en: |-Day Spa
it: |-Spa

en: |-Dentist
it: |-Dentista

en: |-Department Store
it: |-Negozio di articoli per la casa

en: |-Dermatology
it: |-Dermatologia

en: |-Diet Nutrition
it: |-Nutrizione

en: |-Electrician
it: |-Elettricista

en: |-Electronics Store
it: |-Negozio di Elettronica

en: |-Emergency
it: |-Gestione di emergenze

en: |-Exercise Gym
it: |-Palestra

en: |-Fast Food Restaurant
it: |-Ristorante Fast Food

en: |-Fire Station
it: |-Stazione Vigili del Fuoco

en: |-Florist
it: |-Fiorista

en: |-Furniture Store
it: |-Negozio di Mobili

en: |-Garden Store
it: |-Negozio di Giardinaggio

en: |-Gas Station
it: |-Stazione di Rifornimento

en: |-Golf Course
it: |-Corsi di golf

en: |-Grocery Store
it: |-Negozio di Alimentari

en: |-Gynecologic
it: |-Ginecologia

en: |-HVAC Business
it: |-Riscaldamento, ventilazione e condizionamento dell'aria

en: |-Hair Salon
it: |-Parrucchiere

en: |-Hardware Store
it: |-Ferramenta

en: |-Health Club
it: |-Centro benessere

en: |-Hobby Shop
it: |-Negozio di Hobbistica

en: |-Home Goods Store
it: |-Negozio di Casalinghi

en: |-Hospital
it: |-Ospedale

en: |-Hostel
it: |-Ostello

en: |-House Painter
it: |-Imbianchino

en: |-Ice Cream Shop
it: |-Gelateria

en: |-Insurance Agency
it: |-Agenzia di Assicurazione

en: |-Jewelry Store
it: |-Negozio di Gioielli

en: |-Liquor Store
it: |-Negozio di vini e liquori

en: |-Locksmith
it: |-Fabbro

en: |-Medical Clinic
it: |-Clinica medica

en: |-Mens Clothing Store
it: |-Negozio di abbigliamento per uomo

en: |-Midwifery
it: |-Ostetricia

en: |-Mobile Phone Store
it: |-Negozio di telefonia mobile

en: |-Motorcycle Dealer
it: |-Concessionario Moto

en: |-Motorcycle Repair
it: |-Riparazione Moto

en: |-Movie Rental Store
it: |-Negozio di noleggio film

en: |-Movie Theater
it: |-Cinema

en: |-Moving Company
it: |-Traslochi

en: |-Music Store
it: |-Negozio di Musica

en: |-Nail Salon
it: |-Manicure

en: |-Notary
it: |-Attività notarile

en: |-Nursing
it: |-Attività infermieristica

en: |-Obstetric
it: |-Ostetricia

en: |-Office Equipment Store
it: |-Negozio di attrezzature per ufficio

en: |-Oncologic
it: |-Oncologia

en: |-Optician
it: |-Servizio di ottica

en: |-Optometric
it: |-Optometrista

en: |-Otolaryngologic
it: |-Otorinolaringoiatria

en: |-Outlet Store
it: |-Outlet

en: |-Pawn Shop
it: |-Banco dei Pegni

en: |-Pediatric
it: |-Pediatria

en: |-Pet Store
it: |-Negozio di Animali

en: |-Pharmacy
it: |-Farmacia

en: |-Physician
it: |-Attività di medicina

en: |-Physiotherapy
it: |-Fisioterapia

en: |-Plastic Surgery
it: |-Chirurgia estetica

en: |-Plumber
it: |-Idraulica

en: |-Podiatric
it: |-Podologia

en: |-Police Station
it: |-Stazione di Polizia

en: |-PostOffice
it: |-Ufficio Postale

en: |-Primary Care
it: |-Assistenza primaria

en: |-Psychiatric
it: |-Servizio di psichiatria

en: |-Public Health
it: |-Salute pubblica

en: |-Public Swimming Pool
it: |-Piscina pubblica

en: |-Restaurant
it: |-Ristorante

en: |-Roofing Contractor
it: |-Tetti e coperture

en: |-Shoe Store
it: |-Negozio di Scarpe

en: |-Ski Resort
it: |-Stazione sciistica

en: |-Sporting Goods Store
it: |-Negozio di Articoli Sportivi

en: |-Sports Club
it: |-Club sportivo

en: |-Stadium Or Arena
it: |-Stadio o Arena

en: |-Tattoo Parlor
it: |-Tatuaggi

en: |-Tennis Complex
it: |-Campi da Tennis

en: |-Tire Shop
it: |-Negozio di Pneumatici

en: |-Toy Store
it: |-Negozio di Giocattoli

en: |-Veterinary Care
it: |-Assistenza Veterinaria

en: |-Wholesale Store
it: |-Negozio all'Ingrosso

en: |-Winery
it: |-Wine Bar

en:  Clicks
it: Clic

en: ⚠️ Your <code>robots.txt</code> file returns an error. Please check it at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
it: ⚠️ Il tuo file <code>robots.txt</code> sta dando un errore. Controllalo qui <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: ⚠️ Your <strong>XML sitemap</strong> returns an error. Please check your index sitemap at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
it: ⚠️ La <strong>tua sitemap XML</strong> sta dando un errore. Controlla la sitemap indice qui <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: ⚠️ Your <strong>homepage</strong> has a <code>noindex</code> meta robots. Please check it at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
it: ⚠️ La tua <strong>homepage</strong> ha i meta robot contrassegnati come <code>noindex</code>. Controllala qui <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
