SEOPress - SEOPress Pro - en to fr translation catalogue (2027 entries)

en: General
fr: Général

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://www.seopress.org/wordpress-seo-plugins/pro/
fr: https://www.seopress.org/fr/extensions-seo-wordpress/seopress-pro/

en: Generate missing alt text with AI
fr: Générer le texte alt manquant avec l‘IA

en: Default: homepage.
fr: Par défaut : page d‘accueil.

en: Please upload a valid .json file
fr: Veuillez téléverser un fichier .json valide

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
                                "@context": "https://schema.org/",
                                "@type": "Review",
                                "itemReviewed": {
                                "@type": "Restaurant",
                                "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
                                "name": "Legal Seafood",
                                "servesCuisine": "Seafood",
                                "telephone": "1234567",
                                "address" :{
                                    "@type": "PostalAddress",
                                    "streetAddress": "123 William St",
                                    "addressLocality": "New York",
                                    "addressRegion": "NY",
                                    "postalCode": "10038",
                                    "addressCountry": "US"
                                }
                                },
                                "reviewRating": {
                                "@type": "Rating",
                                "ratingValue": "4"
                                },
                                "name": "A good seafood place.",
                                "author": {
                                "@type": "Person",
                                "name": "Bob Smith"
                                },
                                "reviewBody": "The seafood is great.",
                                "publisher": {
                                "@type": "Organization",
                                "name": "Washington Times"
                                }
                            }</script>
fr: par exemple : <script type="application/ld+json">{
                                "@context": "https://schema.org/",
                                "@type": "Review",
                                "itemReviewed": {
                                "@type": "Restaurant",
                                "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
                                "name": "Legal Seafood",
                                "servesCuisine": "Seafood",
                                "telephone": "1234567",
                                "address" :{
                                    "@type": "PostalAddress",
                                    "streetAddress": "123 William St",
                                    "addressLocality": "New York",
                                    "addressRegion": "NY",
                                    "postalCode": "10038",
                                    "addressCountry": "US"
                                }
                                },
                                "reviewRating": {
                                "@type": "Rating",
                                "ratingValue": "4"
                                },
                                "name": "A good seafood place.",
                                "author": {
                                "@type": "Person",
                                "name": "Bob Smith"
                                },
                                "reviewBody": "The seafood is great.",
                                "publisher": {
                                "@type": "Organization",
                                "name": "Washington Times"
                                }
                            }</script>

note: translators: %s schema name
en: %s schema restored from the Trash. | %s schemas restored from the Trash.
fr[0]: %s schema restauré depuis la Corbeille.
fr[1]: %s schemas restaurés depuis la corbeille.

note: translators: %s schema name
en: %s schema moved to the Trash. | %s schemas moved to the Trash.
fr[0]: %s schema déplacé vers la corbeille.
fr[1]: %s schemas déplacés vers la corbeille.

note: translators: %s schema name
en: %s schema permanently deleted. | %s schemas permanently deleted.
fr[0]: %s schema supprimé définitivement.
fr[1]: %s schemas supprimés définitivement.

note: translators: %s schema name
en: %s schema not updated, somebody is editing it. | %s schemas not updated, somebody is editing them.
fr[0]: %s schema non mis à jour, quelqu‘un le modifie.
fr[1]: %s schemas non mis à jour, quelqu‘un les modifie.

note: translators: %s schema name
en: %s schema updated. | %s schemas updated.
fr[0]: %s schema mis à jour.
fr[1]: %s schemas mis à jour.

note: translators: %s schema name
en: %s saved.
fr: %s enregistré.

en: ⚠ Make sure to open and close the script tag.
fr: ⚠ Assurez-vous d‘ouvrir et de fermer la balise script.

note: translators: %d number of redirections
en: %d redirection restored from the Trash. | %d redirections restored from the Trash.
fr[0]: %d redirection restaurée depuis la corbeille.
fr[1]: %d redirections restaurées depuis la corbeille.

note: translators: %d number of redirections
en: %d redirection moved to the Trash. | %d redirections moved to the Trash.
fr[0]: %d redirection déplacée vers la corbeille.
fr[1]: %d redirections déplacées vers la corbeille.

note: translators: %d number of redirections
en: %d redirection permanently deleted. | %d redirections permanently deleted.
fr[0]: %d redirection supprimée définitivement.
fr[1]: %d redirections supprimées définitivement.

note: translators: %d number of redirections
en: %d redirection not updated, somebody is editing it. | %d redirections not updated, somebody is editing them.
fr[0]: %d redirection non mise à jour, quelqu‘un la modifie.
fr[1]: %d redirections non mises à jour, quelqu‘un les modifie.

note: translators: %d number of redirections
en: %d redirection updated. | %d redirections updated.
fr[0]: %d redirection mise à jour.
fr[1]: %d redirections mises à jour.

note: translators: %1$s singular name of the post type, %2$s button to test the redirect
en: %1$s published. %2$s
fr: %1$s publiée. %2$s

note: translators: %1$s singular name of the post type, %2$s button to test the redirect
en: %1$s updated. %2$s
fr: %1$s mise à jour. %2$s

en: Invalid separator
fr: Séparateur invalide

note: translators: %1$s documentation URL, %2$s documentation URL
en: To use the <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank">Google Search Console API</a> and generate your JSON key file, please <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank">follow our guide.</a>
fr: Pour utiliser <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank">l‘API Google Search Console</a> et générer votre fichier de clé JSON, veuillez <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank">suivre notre guide.</a>

note: translators: %d number of entries untrashed
en: %d broken link restored from the Trash. | %d broken links restored from the Trash.
fr[0]: %d lien cassé restauré depuis la corbeille.
fr[1]: %d liens cassés restaurés depuis la corbeille.

note: translators: %d number of entries trashed
en: %d broken link moved to the Trash. | %d broken links moved to the Trash.
fr[0]: %d lien cassé déplacé vers la corbeille.
fr[1]: %d liens cassés déplacés vers la corbeille.

note: translators: %d number of entries deleted
en: %d broken link permanently deleted. | %d broken links permanently deleted.
fr[0]: %d lien cassé supprimé définitivement.
fr[1]: %d liens cassés supprimés définitivement.

note: translators: %d number of entries updated
en: %d broken link not updated, somebody is editing it. | %d broken links not updated, somebody is editing them.
fr[0]: %d lien cassé non mis à jour, quelqu‘un le modifie.
fr[1]: %d liens cassés non mis à jour, quelqu‘un les modifie.

note: translators: %d number of entries updated
en: %d broken link updated. | %d broken links updated.
fr[0]: %d lien cassé mis à jour.
fr[1]: %d liens cassés mis à jour.

note: translators: %s singular name of the post type translators: %s schema name
en: %s updated.
fr: %s mis à jour.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore?
fr: Ignorer ?

en: Post URL
fr: URL de la publication

en: No alternative text found for these images. Alt tags are important for both SEO and accessibility. Edit your images using the media library or your favorite page builder and fill in alternative text fields.
fr: Aucun texte alternatif trouvé pour ces images. Les balises Alt sont importantes à la fois pour le SEO et l’accessibilité. Modifiez vos images à l’aide de la bibliothèque ou de votre constructeur de page préféré et remplissez d’autres champs de texte alternatifs.

en: Search engines love fresh content. Update regularly your articles without entirely rewriting your content and give them a boost in search rankings.
fr: Les moteurs de recherche adorent le contenu récent. Mettez régulièrement à jour vos articles sans avoir à réécrire entièrement votre contenu et à les stimuler dans les classements de recherche.

en: Last update: <strong>%s</strong>.
fr: Dernière mise à jour : <strong>%s</strong>

en: Site audit settings
fr: Réglages de l‘audit de site

en: Broken links settings
fr: Réglages des liens cassés

en: ignored
fr: ignoré(s)

note: translators: %s SEO, PRO, Tools, Reset settings tab
en: Run the Site Audit to update existing data. If you want to start from scratch, go to <a href="%s">Tools, Reset</a>.
fr: Exécutez l‘audit du site pour mettre à jour les données existantes. Si vous souhaitez repartir de zéro, allez dans <a href="%s">Outils, Réinitialiser</a>.

en: Find all content analysis in one place to solve technical SEO issues. Everytime you edit a post, page or post type with the <strong>published status</strong>, your site audit will be automatically updated here.
fr: Retrouvez toutes les analyses de contenu en un seul endroit pour résoudre les problèmes techniques de référencement. Chaque fois que vous modifiez un article, une page ou un type de publication avec le statut <strong>publié</strong>, l‘audit de votre site sera automatiquement mis à jour ici.

en: Read the site audit
fr: Lire l‘audit de site

en: Read the audit
fr: Lire l‘audit

en: Find all the details of the analysis by clicking on the following link:
fr: Trouvez tous les détails de l‘analyse en cliquant sur le lien suivant :

note: translators: %1$s duration in minutes, %2$s duration in seconds
en: <strong>Scan duration:</strong> %1$s minutes %2$s seconds
fr: <strong>Durée de l‘analyse :</strong> %1$s minutes %2$s secondes

note: translators: %s name of the site from General settings
en: Site audit completed - %s
fr: Audit de site terminé - %s

note: translators: %s public
en: By default, all custom post types registered as %s will be analyzed.
fr: Par défaut, tous les types de publication enregistrés comme %s seront analysés.

en: Receive an alert by mail once the site audit is completed. Separate emails by commas.
fr: Recevez une alerte par e-mail une fois l‘audit de site terminé. Séparez les e-mails par des virgules.

note: translators: %1$s XML sitemap URL, %2$s XML sitemap URL
en: ⚠️ Your <strong>XML sitemap</strong> returns an error. Please check your index sitemap at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
fr: ⚠️ Votre <strong>plan de site XML</strong> renvoie une erreur. Veuillez le vérifier à l'adresse suivante <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

note: translators: %1$s robots.txt URL, %2$s robots.txt URL
en: ⚠️ Your <code>robots.txt</code> file returns an error. Please check it at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
fr: ⚠️ Votre <code>fichier robots.txt</code> renvoie une erreur. Veuillez le vérifier à l‘adresse suivante <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

note: translators: %1$s homepage URL, %2$s homepage URL
en: ⚠️ Your <strong>homepage</strong> has a <code>noindex</code> meta robots. Please check it at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>
fr: Votre <strong>page d‘accueil</strong> a un méta robots <code>noindex</code>. Veuillez la vérifier à l‘adresse suivante <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>

en: A <strong>robots.txt</strong> file already exists at the root of your site. We invite you to remove it so we can handle it virtually.
fr: Un fichier <strong>robots.txt</strong> existe déjà à la racine de votre site. Nous vous invitons à le supprimer afin que nous puissions le gérer virtuellement.

en: Edit this content in a new window
fr: Modifier ce contenu dans une nouvelle fenêtre

en: View this content in a new window
fr: Voir ce contenu dans une nouvelle fenêtre

en: Issue description
fr: Description du problème

en: Issue name
fr: Nom du problème

en: issues
fr: problèmes

en: Loading
fr: Chargement

en: Internal Links
fr: Liens internes

en: Outbound Links
fr: Liens sortants

en: NoFollow Links
fr: Liens nofollow

en: Alternative texts of images
fr: Textes alternatifs des images

en: Meta robots
fr: Méta robots

en: Social meta tags
fr: Balises méta sociales

en: Headings
fr: Titres

en: Keywords in permalink
fr: Mots-clés dans le permalien

en: Last modified date
fr: Date de dernière modification

en: Structured data types
fr: Types de données structurées

en: Canonical tag missing
fr: Balise canonique manquante

en: Duplicated canonical tag
fr: Balise canonique dupliquée

en: Internal links missing
fr: Liens internes manquants

en: Outbound links missing
fr: Liens sortants manquants

en: Too many nofollow links
fr: Trop de liens nofollow

en: No media found
fr: Aucun média trouvé

en: Alt text missing
fr: Texte Alt manquant

en: nosnippet is ON
fr: nosnippet est activé

en: noimageindex is ON
fr: noimageindex est activé

en: nofollow is ON
fr: nofollow est activé

en: noindex is ON
fr: noindex est activé

en: Meta robots duplicated
fr: Méta robots dupliqués

en: X image missing
fr: Image X manquante

en: X image empty
fr: Image X vide

en: X description missing
fr: Description X manquante

en: X description empty
fr: Description X vide

en: X description duplicated
fr: Description X dupliquée

en: X title missing
fr: Titre X manquant

en: X title empty
fr: Titre X vide

en: X title duplicated
fr: Titre X dupliqué

en: OG sitename missing
fr: OG du nom du site manquant

en: OG sitename empty
fr: OG du nom du site vide

en: OG sitename duplicated
fr: Nom du site OG dupliqué

en: OG URL missing
fr: URL OG manquante

en: OG URL empty
fr: URL OG vide

en: OG URL duplicated
fr: URL OG dupliquée

en: OG image missing
fr: Image OG manquante

en: OG image empty
fr: Image OG vide

en: OG description missing
fr: Description OG manquante

en: OG description empty
fr: Description OG vide

en: OG description duplicated
fr: Description OG dupliquée

en: OG title missing
fr: Titre OG manquant

en: OG title empty
fr: Titre OG vide

en: OG title duplicated
fr: Titre OG dupliqué

en: Meta desc not customized
fr: Méta desc non personnalisée

en: Meta desc too long
fr: Méta desc trop longue

en: Meta desc without target keyword
fr: Méta desc sans mot-clé cible

en: Meta title not customized
fr: Balise titre non personnalisée

en: Meta title too long
fr: Balise titre trop longue

en: Meta title without target keyword
fr: Balise titre sans mot-clé cible

en: H3 without target keyword
fr: H3 sans mot-clé cible

en: H2 without target keyword
fr: H2 sans mot-clé cible

en: H1 without target keyword
fr: H1 sans mot-clé cible

en: H1 not found
fr: H1 introuvable

en: Duplicated H1
fr: H1 dupliqué

en: No headings found
fr: Aucun titre trouvé

en: Target keyword not found in permalink
fr: Le mot-clé ciblé est introuvable dans le permalien

en: Post too old
fr: Publication trop ancienne

en: No JSON schemas found
fr: Aucun schéma JSON trouvé

en: Duplicated JSON schemas
fr: Schémas JSON dupliqués

en: This page doesn't have any canonical URL.
fr: Cette page ne dispose d‘aucune URL canonique.

en: You must fix this. Canonical URL duplication is bad for SEO.
fr: Vous devez corriger cela. Une URL canonique dupliquée est mauvaise pour votre référencement.

en: This page doesn't have any internal links from other content. Links from archive pages are not considered internal links due to lack of context.
fr: Cette page n’a pas de liens entrants provenant d’autres contenus. Les liens provenant de pages d’archives ne sont pas considérés comme des liens entrants en raison du manque de contexte.

en: This page doesn't have any outbound links.
fr: Cette page n’a aucun lien sortant.

en: We could not find any image in your content. Content with media is a plus for your SEO.
fr: Nous n’avons trouvé aucune image dans votre contenu. Du contenu avec des médias un plus pour le référencement.

en: <strong>nosnippet</strong> is on! Search engines will not display a snippet of this page in search results.
fr: <strong>nosnippet</strong> est activé ! Les moteurs de recherche n’afficheront pas d’extrait de cette page dans les résultats de recherche.

en: <strong>noimageindex</strong> is on! Google will not index your images on this page (but if someone makes a direct link to one of your image in this page, it will be indexed).
fr: <strong>noimageindex</strong> est activé ! Google n’indexera pas vos images dans cette page (mais si quelqu’un effectue un lien direct vers l’une des images dans cette page, elle sera indexée).

en: <strong>nofollow</strong> is on! Search engines can't follow your links on this page.
fr: <strong>nofollow</strong> est activé ! Les moteurs de recherche ne peuvent suivre vos liens dans cette page.

en: <strong>noindex</strong> is on! Search engines can't index this page.
fr: <strong>noindex</strong> est activé ! Les moteurs de recherche ne peuvent pas indexer cette page.

en: We found <strong>%d</strong> meta robots in your page. There is probably something wrong with your theme!
fr: Nous avons trouvé <strong>%d</strong> métas robots dans votre page. Il y a probablement quelque chose qui ne fonctionne pas dans votre thème !

en: Your X Image is missing!
fr: Votre image X est manquante !

en: Your X Image tag is empty!
fr: Votre balise image X est vide !

en: Your X Description is missing!
fr: Votre description X est manquante !

en: Your X Description tag is empty!
fr: Votre balise description X est vide !

en: Your X Title is missing!
fr: Votre titre X est manquant !

en: Your X Title tag is empty!
fr: Votre balise titre X est vide !

en: Your Open Graph Site Name is missing!
fr: Votre nom de site Open Graph est manquant !

en: Your Open Graph Site Name tag is empty!
fr: Votre balise Open Graph Site Name (nom du site) est vide !

en: Your Open Graph URL is missing!
fr: Votre URL Open Graph est manquante !

en: Your Open Graph URL tag is empty!
fr: Votre balise Open Graph URL est vide !

en: Your Open Graph Image is missing!
fr: Votre image Open Graph est manquante !

en: Your Open Graph Image tag is empty!
fr: Votre balise Open Graph Image est vide !

en: Your Open Graph Description is missing!
fr: Votre description Open Graph est manquante !

en: Your Open Graph Description tag is empty!
fr: Votre balise Open Graph Description est vide !

en: Your Open Graph Title is missing!
fr: Votre titre Open Graph est manquant !

en: Your Open Graph Title tag is empty!
fr: Votre balise Open Graph Titre est vide !

en: No custom meta description is set for this post. If the global meta description suits you, you can ignore this recommendation.
fr: Aucune méta description personnalisée n‘est définie pour cette publication. Si la méta description globale vous convient, vous pouvez ignorer cette recommandation.

en: Your meta description is <strong>%d</strong> characters too long.
fr: Votre méta description est <strong>%d</strong> caractères trop longue.

en: None of your target keywords were found in the Meta description.
fr: Aucun de vos mots-clés cibles n’a été trouvé dans la méta description.

en: No custom title is set for this post. If the global meta title suits you, you can ignore this recommendation.
fr: Aucun titre personnalisé n’est défini pour cette publication. Si la balise titre globale vous convient, vous pouvez ignorer cette recommandation.

en: Your title tag is <strong>%d</strong> characters too long.
fr: Votre balise de titre est <strong>%d</strong> caractères trop longue.

en: None of your target keywords were found in the Meta Title.
fr: Aucun de vos mots-clés cibles n’a été trouvé dans votre balise titre.

en: None of your target keywords were found in Heading 3 (H3).
fr: Aucun de vos mots-clés cibles n’a été trouvé dans les titres 3 (H3).

en: None of your target keywords were found in Heading 2 (H2).
fr: Aucun de vos mots-clés cibles n’a été trouvé dans les titres 2 (H2).

en: None of your target keywords were found in Heading 1 (H1).
fr: Aucun de vos mots-clés cibles n’a été trouvé dans les titres 1 (H1).

en: No Heading 1 (H1) found in your content. This is required for both SEO and Accessibility!
fr: Aucun titre 1 (H1) trouvé dans votre contenu. Ceci est nécessaire pour à la fois votre référencement et l‘accessibilité.

en: Headings are great way to structure your content to make it easily understandable for both humans and crawlers.
fr: Les titres sont un excellent moyen de structurer votre contenu pour le rendre facilement compréhensible à la fois pour les humains et pour les robots d‘indexation.

en: You should add one of your target keyword in your permalink.
fr: Vous devez ajouter un de vos mots clés cibles dans votre permalien.

en: No schemas found in the source code of this page. Get rich snippets in Google Search results and improve your visibility by adding structured data types (schemas) to your page.
fr: Aucun schéma n‘a été trouvé dans le code source de cette page. Bénéficiez d‘extraits enrichis dans les résultats de recherche Google et améliorez votre visibilité en ajoutant des types de données structurées (schémas) à votre page.

en: <strong>%1$s</strong> is duplicated <strong>%2$d</strong> times
fr: <strong>%1$s</strong> est dupliqué <strong>%2$d</strong> fois

en: Currently no content analysis found. Go back later!
fr: Aucune analyse de contenu n‘a été trouvée pour le moment. Revenez ultérieurement !

en: Issues
fr: Problèmes

en: We have detected that you have changed the slug of this post. We suggest you to redirect this URL.
fr: Nous avons détecté que vous avez modifié le slug de cette publication. Nous vous suggérons de rediriger cette URL.

en: Create a redirection (new window)
fr: Créer une redirection (nouvelle fenêtre)

en: Run a scan to find issues.
fr: Lancez une analyse pour trouver les problèmes.

en: Crawled URL
fr: URL explorées

en: Medium impact issues
fr: Problèmes à impact modéré

en: High impact issues
fr: Problèmes à fort impact

en: Issues detected
fr: Problèmes détectés

en: You can close this tab, the site audit will continue to run in background.
fr: Vous pouvez fermer cet onglet, l‘audit du site continuera à s‘exécuter en arrière-plan.

note: translators: %1$d current posts analyzed, %2$d total posts
en: <span id="seopress-site-audit-offset">%1$d</span> posts analyzed out of <strong>%2$d</strong>.
fr: <span id="seopress-site-audit-offset">%1$d</span> publications analysées sur <strong>%2$d</strong>.

note: translators: %s Last scan date
en: <strong>Last scan:</strong> %s
fr: <strong>Dernière analyse :</strong> %s

en: Run audit
fr: Exécuter l‘audit

en: Cancel current audit
fr: Annuler l‘audit en cours

en: All redirects
fr: Toutes les redirections

en: You need to login to Google Search Console to get your data.
fr: Vous devez vous connecter à Google Search Console pour obtenir vos données.

en: Delete SEO audit scans
fr: Supprimer les analyses d‘audit SEO

en: By clicking Delete SEO audit scans, all SEO issues will be deleted from your database.
fr: En cliquant sur Supprimer les analyses d‘audit SEO, tous les problèmes de référencement seront supprimés de votre base de données.

en: Clean Site Audit
fr: Vider l‘audit du site

en: No nonce provided!
fr: Aucun nonce n‘est fourni !

en: Nope! Security check failed!
fr: Non ! Le contrôle de sécurité a échoué !

en: <strong>Need to add multiple locations?</strong> Create a manual Local Business schema from the schema metabox when you edit a post, page or post type, or an <a href="%s">automatic Local Business schema</a>.
fr: <strong>Vous avez besoin d‘ajouter plusieurs localisations ?</strong> Créez un schéma d‘entreprise locale manuellement à partir de la boite méta du schéma lorsque vous modifiez un article, une page ou un type de publication, ou un <a href="%s">schéma d‘entreprise locale automatique</a>.

en: Your GA4 property ID is incorrectly set!
fr: L‘ID de votre propriété GA4 n‘est pas défini correctement !

en: Please choose a separator
fr: Veuillez choisir un séparateur

en: Please upload a file to import
fr: Veuillez téléverser un fichier à importer

en: Please upload a valid .csv file
fr: Veuillez téléverser un fichier .csv valide

en: All good!
fr: Tout est bon !

en: Missing!
fr: Manquant !

en: Customize
fr: Personnalisé

note: translators: %s SEO, PRO, Google Search Console settings tab
en: If you have linked your <a href="%s"><strong>Google Search Console account</strong></a>, we also display <strong>clicks and positions</strong> data associated with each URL to help you prioritize your optimizations.
fr: Si vous avez lié votre <a href="%s"><strong>compte Google Search Console</strong></a>, nous affichons également les données des <strong>clics et positions</strong> associées à chaque URL pour vous aider à hiérarchiser vos optimisations.

en: Site Audit
fr: Audit du site

note: translators: %s manage notifications URL
en: You are receiving this email because SEO alerts are enabled on your WordPress site. <a href="%s">Manage notifications</a>
fr: Vous recevez cet e-mail parce que les alertes SEO sont activées sur votre site WordPress. <a href="%s">Gérer les notifications</a>

en: Remove all blocks except SEO management from the SEO dashboard
fr: Retirer du tableau de bord SEO tous les blocs à l‘exception de la gestion du SEO.

en: To avoid duplicated schemas, we automatically remove the microdata on the HTML breadcrumbs.
fr: Pour éviter les schémas en double, nous retirons automatiquement les microdonnées sur les fils d‘Ariane HTML.

en: You have to flush your permalinks each time you change this setting.
fr: Vous devez mettre à jour vos permaliens chaque fois que vous changez ce réglage.

en: Scan your site to find SEO problems and broken links.
fr: Analysez votre site pour trouver les problèmes de référencement et les liens cassés.

en: Return the answer in JSON. The key containing the alternative text must be called alt_text.
fr: Renvoyer la réponse en JSON. La clé contenant le texte alternatif doit être appelée alt_text.

en: To get your Google Analytics stats in dashboard, your GA4 property ID must NOT be equals to your GA4 measurement ID.
fr: Pour obtenir vos mesures d‘audience de Google Analytics dans le Tableau de bord, votre ID de propriété GA4 ne doit PAS être égal à votre ID de mesure GA4.

note: translators: %s URL of the Google Publisher Center
en: The Google News XML sitemap must be sent to the <a href="%s" target="_blank">Google Publication Center</a>.
fr: Le plan de site XML de Google Actualités doit être envoyé au <a href="%s" target="_blank">centre de publication de Google</a>.

en: Click to watch the video tutorial
fr: Cliquez pour regarder le tutoriel vidéo

en: Watch this video guide to easily integrate your breadcrumbs with your WordPress theme
fr: Regardez ce guide vidéo pour intégrer facilement vos fils d‘Ariane à votre thème WordPress.

en: Works best with WooCommerce: we automatically add aggregateRating properties from user reviews (you have to enable this option from WooCommerce settings).
fr: Fonctionne mieux avec WooCommerce : Nous ajoutons automatiquement les propriétés aggregateRating des avis des utilisateurs ou utilisatrices (vous devez activer cette option à partir des réglages de WooCommerce).

en: Adult-related products are not supported.
fr: Les produits de type Adulte ne sont pas pris en charge.

en: Use markup for a specific product, not a category or list of products. For example, "shoes in our shop" is not a specific product.
fr: Balisage d’utilisation pour un produit spécifique, pas à une catégorie ou à la liste des produits. Par exemple, « chaussures dans notre boutique » n’est pas un produit spécifique.

en: Multi-day events. If your event/ticket info is for the festival itself, specify both the start and end date of the festival. If your event/ticket info is for a specific performance that is part of the festival, specify the specific date of the performance. If the specific date is unavailable, specify both the start and end date of the festival.
fr: Évènements sur plusieurs jours. Si votre évènement/billet d’information est pour le festival lui-même, spécifiez à la fois la date de début et de fin du festival. Si votre évènement / billet d’information est pour une performance spécifique qui fait partie du festival, spécifiez la date spécifique de la performance. Si la date spécifique n’est pas disponible, spécifiez à la fois la date de début et de fin du festival.

en: Do not include promotional elements in the name.
fr: N’incluez pas d’éléments promotionnels dans le nom.

en: Indicate the performer. Each event item must specify a performer property corresponding to the event's performer; that is, a musician, musical group, presenter, actor, and so on.
fr: Indiquez l’artiste. Chaque élément d’évènement doit spécifier une propriété « artiste » correspondant à l’artiste de l’évènement; c'est-à-dire un musicien, un groupe musical, un présentateur, un acteur, etc.

en: Expired events. Events data for any feature will never be shown for expired events. However, you do not have to remove markup for expired events.
fr: Évènements terminés. Les évènements terminées ne seront jamais affichés dans les résultats de recherche. Toutefois, vous n’avez pas besoin de supprimer le marquage pour les évènements expirés.

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Video schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur <strong>Video schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Software App schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Software App schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation de Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Review schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Review schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation de Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Recipe schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Recipe schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Product schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Product schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Local Business schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Local Business schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Job Posting schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Job Posting schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Using <strong>Advanced Custom Fields</strong> plugin? Learn <a href="%s" target="_blank">how to use repeater fields to build an automatic FAQ schema</a>
fr: Vous utilisez l’extension <strong>Advanced Custom Field</strong> ? Apprenez <a href="%s" target="_blank">comment utiliser les champs répéteurs pour construire un schéma FAQ automatiquement</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>FAQ schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>FAQ schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Events schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur l‘<strong>Events schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Course schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur le <strong>Course schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

note: translators: %s: link documentation
en: Learn more about the <strong>Article schema</strong> from the <a href="%s" target="_blank">Google official documentation website</a>
fr: En savoir plus sur l‘<strong>Article Schema</strong> sur le <a href="%s" target="_blank">site officiel de la documentation Google</a>

en: Import your own redirections from a .json file generated by SmartCrawl.
fr: Importez vos propres redirections à partir d’un fichier .json généré par SmartCrawl.

en: Import Redirections from SmartCrawl
fr: Importer les redirections de SmartCrawl

en: SmartCrawl plugin (JSON)
fr: Extension SmartCrawl (JSON)

en: A Page Speed Insights key
fr: Une clé de page Speed Insights

note: translators: %s documentation URL
en: To get your Google Analytics stats in dashboard, your <strong>GA4 property ID must NOT be equals to your GA4 measurement ID</strong>. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Find my property ID</a>
fr: Pour obtenir vos mesures d‘audience de Google Analytics dans le tableau de bord, votre <strong>ID de propriété GA4 ne doit PAS être égal à votre ID de mesure GA4</strong>. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Trouver mon ID de propriété</a>

en: How to find my Slack Webhook URL?
fr: Comment trouver l‘URL de mon crochet web Slack ?

en: AI settings or check logs.
fr: Réglages IA ou vérification des journaux.

en: Export all slug changes
fr: Exporter toutes les modifications de slugs

en: Export all slug changes for this site as a .csv file.
fr: Exporter toutes les modifications de slugs pour ce site dans un fichier .csv.

en: Export slug changes
fr: Exporter les modifications de slugs

en: Slack Webhook URL
fr: URL du crochet web de Slack

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Alert if XML sitemaps failed to load
fr: Alerte en cas d‘échec du chargement des plans de site XML

en: Alert if robots.txt failed to load
fr: Alerte en cas d‘échec du chargement du fichier robots.txt

en: Alert if noindex on homepage
fr: Alerte en cas de noindex sur la page d‘accueil

en: Receive alerts by email/Slack about important SEO issues before it‘s too late. We check major problem twice a day.
fr: Recevoir des alertes par e-mails et sur Slack sur les problèmes de référencement importants avant qu‘il ne soit trop tard. Nous vérifions les problèmes majeurs deux fois par jour.

en: Select taxonomies to export:
fr: Sélectionner les taxonomies à exporter :

en: Select post types to export:
fr: Sélectionner les types de publication à exporter :

note: translators: %s name of the site from General settings
en: SEO Alerts - %s
fr: Alertes SEO - %s

en: Receive notifications, twice a day, to Slack.
fr: Recevoir des notifications, deux fois par jour, sur Slack.

en: Your Slack webhook URL
fr: L‘URL de votre crochet web Slack

en: Receive SEO alerts by mail. Separate emails by commas.
fr: Recevoir des alertes SEO par e-mail. Séparez les e-mails par des virgules.

en: e.g. admin@example.com
fr: P. ex. admin@example.com

en: Your email address
fr: Votre adresse e-mail

en: Receive an alert if your XML sitemap index return an error code
fr: Recevoir une alerte si l‘index de votre plan de site XML renvoie un code d‘erreur.

en: Receive an alert if your robots.txt returns an error code
fr: Recevoir une alerte si votre fichier robots.txt renvoie un code d‘erreur

en: Receive an alert if your homepage is set to noindex
fr: Recevoir une alerte si votre page d‘accueil est définie en noindex

en: Receive alerts by email/Slack about your SEO before it‘s too late.
fr: Recevoir des alertes par e-mail et sur Slack sur votre référencement avant qu‘il ne soit trop tard.

en: SEO Alerts
fr: Alertes SEO

en: X Cards tags (title, description, image)
fr: Balises X Cards (titre, description, image)

en: Check out logs
fr: Consulter les journaux

en: Post title / term title
fr: Titre d‘article/Titre du terme

en: Post / term title
fr: Titre d‘article/terme

en: Currently no errors logged.
fr: Aucune erreur actuellement enregistrée.

en: Import your own redirections from a .json file generated by AIOSEO.
fr: Importez vos propres redirections à partir d’un fichier .json généré par AISEO.

en: Import Redirections from AIOSEO
fr: Importer les redirections de AIOSEO

en: AIOSEO plugin (JSON)
fr: Extension AIOSEO (JSON)

en: List of CourseInstances
fr: Liste des Courseinstances

en: Add course instance
fr: Ajouter une instance de cours

en: Remove instance
fr: Retirer l’instance

en: Repeat frequency
fr: Répéter la fréquence

en: Repeat count
fr: Répéter le comptage

en: Duration (hours)
fr: Durée (heures)

en: 123 Fake street, Fakecity
fr: 123 Fausse rue, Fausseville

en: Location
fr: Emplacement

en: Course Mode
fr: Mode de cours

note: translators: %d course instance number
en: Course Instance %d
fr: Instance du cours %d

en: Yearly
fr: Annuel

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Daily
fr: Journalier

en: Online
fr: À distance

en: Onsite
fr: En physique

en: List of course instances
fr: Liste des instances de cours

en: Add offer
fr: Ajouter une offre

en: Remove offer
fr: Retirer l‘offre

en: Enter your price
fr: Saisissez votre prix

en: Price currency
fr: Devise du prix

en: Category (required)
fr: Catégorie (obligatoire)

note: translators: %d offer number
en: Offer %d
fr: Offre %d

en: Paid
fr: Payé

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Partially free
fr: Partiellement gratuit

en: Free
fr: Gratuit

en: List of offers
fr: Liste des offres

en: List of CourseInstance
fr: Liste des CourseInstances

en: List of Offers
fr: Liste des offres

en: Offers
fr: Offres

en: Course instances
fr: Instances de cours

en: Course offers
fr: Offres de cours

en: X thumbnail
fr: Miniature X

en: X description
fr: Description X

en: X title
fr: Titre X

en: Block Search Results
fr: Bloquer les résultats de recherche

en: The country of your service (ISO format)
fr: Le pays de votre service (format ISO)

en: e.g. FR for France
fr: p. ex. FR pour France

en: Export all 404 errors for this site as a .csv file.
fr: Exporter toutes les erreurs 404 de ce site dans un fichier .csv.

en: Export 404 errors
fr: Exporter les erreurs 404

en: And There you go! Start <strong>generating titles, meta desc and alt texts using AI</strong>.
fr: Et voilà ! Commencez à <strong>générer des titres, des méta desc et des textes alt grâce à l‘IA</strong>.

en: Make a <strong>payment of at least $5</strong> on the OpenAI platform.
fr: Effectuez un <strong>paiement d‘au moins $5</strong> sur la plateforme OpenAI.

en: <strong>Paste it</strong> below and <strong>Save changes</strong>.
fr: <strong>Collez-la</strong> ci-dessous et <strong>Enregistrez les modifications</strong>.

en: Generate an <strong>OpenAI API key</strong>.
fr: Générez une <strong>clé de l‘API OpenAI</strong>.

note: translators: %s documentation URL
en: Create an account on <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a><span class="dashicons dashicons-external"></span> website.
fr: Créez un compte sur le site <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a><span class="dashicons dashicons-external"></span>.

en: How to connect your site with OpenAI?
fr: Comment connecter votre site à OpenAI ?

en: Write in less than 10 words an alternative text to improve accessibility and SEO, in this language %s.
fr: Écrire en moins de 10 mots un texte alternatif pour améliorer l‘accessibilité et le référencement, dans cette langue %s.

en: Regeneration completed!
fr: Régénération terminée !

note: translators: %s number of posts
en: %s generation by AI. | %s generations by AI.
fr[0]: %s génération par l‘IA.
fr[1]: %s générations par l‘IA.

en: Click to select an image
fr: Cliquez pour sélectionner une image

en: Remove
fr: Retirer

en: Generate, in this language %1$s, an engaging SEO title metadata in one sentence of sixty characters maximum, with at least one of these keywords in the prompt response: "%2$s", based on this content: %3$s.
fr: Générer, en %1$s, une métadonnée de titre SEO engageante en une phrase de soixante caractères maximum, avec au moins un de ces mots-clé dans la réponse du prompte : « %2$s » , sur la base de ce contenu : %3$s.

note: translators: %s number of media
en: %s alternative text generated with AI. | %s alternative texts generated with AI.
fr[0]: %s texte alternatif généré avec l‘IA.
fr[1]: %s textes alternatifs générés avec l‘IA.

en: Generate alt text with AI
fr: Générer le texte alt avec l‘IA

en: Use AI to set the image Alt text
fr: Utiliser l‘IA pour définir le texte alt de l‘image

en: This may slow down the image upload.
fr: Cela peut ralentir le téléversement de l‘image.

en: When uploading an image file, automatically set the alternative text using AI
fr: Lors du téléversement d‘une image, définir automatiquement le texte alternatif à l'aide de l‘IA

en: Matching word:
fr: Mot correspondant :

note: translators: %s: get_edit_post_link() %s: post name (slug)
en: <p>This URL is already listed as a redirection or a 404 error. Click this link to edit it: <a href="%s">%s</a> </p>
fr: <p>Cette URL est déjà répertoriée comme une redirection ou une erreur 404. Cliquez sur ce lien pour la modifier : <a href="%s">%s</a> </p>

en: ---Click Launch the bot! button to run the scan (don't close this window)---
fr: ---Cliquez sur le bouton Lancer le bot ! pour démarrer l'analyse (ne fermez pas cette fenêtre)---

en: View item details
fr: Détails Vue du Produit

en: Semicolon separator: <code>;</code>
fr: Séparateur point-virgule : <code>;</code>

en: Comma separator: <code>,</code>
fr: Séparateur virgule : <code>,</code>

note: translators: %1$s equals is the connection status, eg: <code>only_logged_in</code>
en: and the last parameter, the connection status without the quotes: %1$s, %2$s or %3$s.
fr: et le dernier réglage, le statut de connexion sans les guillemets : %1$s, %2$s or %3$s.

note: translators: %1$s equals to the query parameter, eg: <br><code>exact_match</code>
en: the query parameter: %1$s = Exact match with all parameters, %2$s = Exclude all parameters, %3$s = Exclude all parameters and pass them to the redirection,
fr: le paramètre de requête : %1$s = Correspondance exacte avec tous les paramètres, %2$s = Exclure tous les paramètres, %3$s = Exclure tous les paramètres et les passer dans la redirection,

note: translators: %1$s: type of redirection, eg: 301 and so on
en: type of redirection: %1$s, %2$s, %3$s, %4$s or %5$s,
fr: type de redirection : %1$s, %2$s, %3$s, %4$s ou %5$s,

en: Measure product views
fr: Mesurer les vues des produits

note: translators: %s documentation URL
en: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Find my property ID</a>
fr: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Trouver mon ID de propriété</a>

en: Generate, in this language
fr: Générez, dans cette langue

en: to
fr: à

en: Remove View details / notification update in plugin list
fr: Retirer Voir les détails / notification de mise à jour dans la liste des extensions

en: Remove View details modal & update notification links
fr: Retirer le lien de la modal Voir les détails liens de notification de mise à jour

en: Your OpenAI key is defined in wp-config.php.
fr: Votre clé OpenAI est définie dans wp-config.php.

note: translators: %s: post permalink
en: <p>We have detected that you have deleted a term (<code>%s</code>).</p>
fr: <p>Nous avons détecté que vous avez supprimé un terme (<code>%s</code>).</p>

en: Get insights from your post / page / post type list with <strong>clicks, positions, CTR and impressions</strong>. <br>Inspect your URL for details about crawling, indexing, mobile compatibility, schemas and more from the <strong>Content Analysis</strong> metabox / tab. <br>Display the Search Console widget from the SEO dashboard with useful insights.
fr: Obtenez des informations sur la liste de vos publications/pages/types de publications avec les <strong>clics, les positions, le CTR et les impressions</strong>. <br>Inspectez votre URL pour obtenir des détails sur l’exploration, l’indexation, la compatibilité mobile, les schémas et plus encore à partir de la boîte méta ou de l’onglet <strong>Analyse du contenu</strong>. <br>Affichez le widget Search Console à partir du tableau de bord SEO avec des informations utiles.

en: e.g. https://www.example.com
fr: p. ex. : https://www.example.com

en: e.g. My Local Business name
fr: p. ex. : le nom de mon entreprise locale

en: e.g. https://www.youtube.com/watch?v=p6v9Jd5lRIU
fr: p. ex. : https://www.youtube.com/watch?v=p6v9Jd5lRIU

en: e.g. +33501020304
fr: p. ex. : +33501020304

en: e.g. My Local Business
fr: p. ex. : mon entreprise locale

en: A logo that is representative of the organization. Files must be BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP or SVG. The image must be 112x112px, at minimum.
fr: Un logo représentatif de l’organisation. Les fichiers doivent être au format BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP ou SVG. L’image doit avoir une taille minimale de 112x112px.

en: Open in a new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

note: translators: %s date range, eg: - 3 months
en: By clicks in the past %s
fr: Par clics dans les derniers %s

en: Your most popular content
fr: Votre contenu le plus populaire

en:  Clicks
fr:  Clics

en: Top 5 results
fr: Les 5 premiers résultats

note: translators: %s keyword position, eg: 12
en: Avg. position:  %s
fr: Position moyenne : %s

en: How visitors find your site on Google
fr: Comment les visiteurs trouvent votre site sur Google

en: Most searched queries
fr: Requêtes les plus recherchées

[ctx: block description]
en: Creates a table of contents.
fr: Crée une table des matières.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Medium impact
fr: Impact modéré

en: Keep only the SEO management block from SEO dashboard
fr: Conserver uniquement le bloc de gestion SEO du tableau de bord SEO

note: translators: %s home URL
en: Configure WordPress default feeds. <br><br><a href="%s" class="btn btnTertiary" target="_blank">View my RSS feed</a>
fr: Configurez les flux par défaut de WordPress. <br><br><a href="%s" class="btn btnTertiary" target="_blank">Voir mon flux RSS</a>

note: translators: %s documentation URL
en: If you encounter any error, please read this <a href="%s" target="_blank">guide</a>.
fr: Si vous rencontrez une erreur, veuillez lire ce <a href="%s" target="_blank">guide</a>.

en: e.g. True
fr: p. ex. : Vrai

note: translators: %s home_url()
en: e.g. %s
fr: p. ex. : %s

en: e.g. HH:MM:SS
fr: p. ex. : HH:MM:SS

en: e.g. 45 min
fr: p. ex. : 45 min

en: e.g. 30 min
fr: p. ex. : 30 min

en: e.g.
fr: p. ex. :

en: e.g. USD
fr: p. ex. : USD

en: e.g. 50.00
fr: p. ex. : 50.00

en: e.g. USD, EUR
fr: p. ex. : USD, EUR

en: e.g. 925872
fr: p. ex. : 925872

en: e.g. gtin8
fr: p. ex. : gtin8

en: e.g. Apple
fr: p. ex. : Apple

en: e.g. 10
fr: p. ex. : 10

en: e.g. -4:00
fr: p. ex. : -4:00

en: e.g. 45
fr: p. ex. : 45

en: e.g. 30
fr: p. ex. : 30

en: e.g. 64200
fr: p. ex. : 64200

en: e.g. post
fr: p. ex. : publication

en: e.g. HH:MM
fr: p. ex. : HH:MM

en: HTML tags allowed, e.g. <code>span</code>, <code>p</code>...
fr: Les balises HTML sont autorisées, p. ex. : <code>span</code>, <code>p</code>…

en: e.g. /
fr: p. ex. : \

en: Date range
fr: Plage de dates

en: Domain property
fr: Propriété de domaine

en: Be sure to <strong>save changes</strong> before requesting data from Search Console to reflect your new settings.
fr: Assurez-vous d‘<strong>enregistrer les modifications</strong> avant de demander les données depuis Search Console pour refléter vos nouveaux réglages.

en: Note that the metrics obtained may be slightly different due to incomplete date ranges in Search Console.
fr: Notez que les statistiques obtenues peuvent être légèrement différentes en raison de plages de dates incomplètes dans la Search Console.

en: A schedule task will be executed <strong>daily</strong> to get your data from <strong>Search Console</strong>. Use the button below to manually init the data.
fr: Une tâche planifiée sera exécutée <strong>quotidiennement</strong> pour obtenir vos données depuis la <strong>Search Console</strong>. Utilisez le bouton ci-dessous pour initialiser manuellement les données.

en: Last 16 months
fr: 16 derniers mois

en: Last 12 months
fr: 12 derniers mois

en: Last 6 months
fr: 6 derniers mois

en: Last 3 months (default)
fr: 3 derniers mois (par défaut)

en: Last 28 days
fr: 28 derniers jours

en: Last 7 days
fr: 7 derniers jours

en: Yes, I‘m using a domain property to add my site in Google Search Console
fr: Oui, j‘utilise une propriété de domaine pour ajouter mon site dans Google Search Console

en: You don't have an htaccess file on your server or it‘s not writable.
fr: Vous n‘avez pas de fichier htaccess sur votre serveur ou il n'est pas accessible en écriture.

en: Open Video Sitemap
fr: Ouvrir le plan de site vidéo

en: Edit this link in a new window
fr: Modifier ce lien dans une nouvelle fenêtre

en: No suggestion of internal links.
fr: Aucune suggestion de liens internes.

en: Link copied in the clipboard
fr: Lien copié dans le presse-papiers

en: Here is a list of articles related to your content, sorted by relevance, that you should link to.
fr: Voici une liste d’articles similaires à votre contenu, triés par pertinence, vers lesquels vous devriez créer des liens.

en: Internal links are important for SEO and user experience. Always try to link your content together, with quality link anchors.
fr: Les liens internes sont importants pour le référencement et l‘expérience utilisateur. Essayez toujours de lier vos contenus entre eux, avec des ancres de liens de qualité.

en: Redirect URL
fr: URL de redirection

en: Redirect?
fr: Rediriger ?

en: Canonical
fr: Canonique

en: Add post thumbnail
fr: Ajouter une miniature de publication

en: Display post thumbnail for each post if available
fr: Afficher la miniature de publication pour chaque article si disponible

en: You can change this behavior with this hook.
fr: Vous pouvez modifier ce comportement avec ce crochet.

en: Only orders with <code>completed</code> or <code>processing</code> status will be tracked.
fr: Seules les commandes avec les statuts <code>terminé</code> ou <code>en cours de traitement</code> seront suivies.

en: Welcome to SEOPress PRO!
fr: Bienvenue dans SEOPress PRO !

en: Internal Linking
fr: Maillage interne

en: Rich Snippets detected
fr: Extraits enrichis détectés

en: Mobile Usability
fr: Ergonomie mobile

en: Enhancements
fr: Améliorations

en: Google-selected canonical
fr: Canonique sélectionnée par Google

en: User-declared canonical
fr: Canonique déclarée par l'utilisateur

en: Indexing
fr: Indexation

en: Indexing allowed?
fr: Indexation autorisée ?

en: Page fetch
fr: Page récupérée

en: Crawl allowed?
fr: Exploration autorisée ?

en: Crawled as
fr: Explorer comme

en: Last crawl
fr: Dernière exploration

en: Crawl
fr: Exploration

en: Referring page
fr: Page de référence

en: Sitemaps
fr: Plans de site

en: Discovery
fr: Découverte

en: Your Rich Snippets are not valid
fr: Vos extraits enrichis ne sont pas valides

en: Your Rich Snippets are valid
fr: Vos extraits enrichis sont valides

en: No detected schemas
fr: Aucun schéma détecté

en: The page won‘t work well on a mobile device because of a few issues.
fr: La page ne fonctionnera pas correctement sur un appareil mobile en raison de quelques problèmes.

en: Page is not mobile friendly
fr: La page n'est pas adaptée aux mobiles

en: The page should probably work well on a mobile device.
fr: La page devrait probablement bien fonctionner sur un appareil mobile.

en: Page is mobile friendly
fr: La page est adaptée aux mobiles

en: For some reason we couldn‘t retrieve the page or test its mobile-friendliness. Please wait a bit and try again.
fr: Pour une raison quelconque, nous n'avons pas pu récupérer la page ni tester sa compatibilité avec les mobiles. Veuillez patienter un peu et réessayer.

en: No data available
fr: Aucune donnée disponible

en: Crawl blocked by robots.txt.
fr: Exploration bloquée par robots.txt

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn‘t fetched or found, or because robots.txt itself couldn‘t be reached.
fr: État du robots.txt inconnu, généralement parce que la page n'a pas été récupérée ou trouvée, ou parce que le robots.txt lui-même n'a pas pu être atteint.

en: Unknown user agent.
fr: Agent utilisateur inconnu.

en: Invalid URL.
fr: URL non-valide.

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404).
fr: Bloqué en raison d'un autre problème 4xx (pas 403, 404).

en: Blocked due to access forbidden (403).
fr: Bloqué car accès interdit (403).

en: Redirection error.
fr: Erreur de redirection.

en: Server error (5xx).
fr: Erreur serveur (5xx).

en: Blocked due to unauthorized request (401).
fr: Bloqué en raison d'une demande non autorisée (401).

en: Not found (404).
fr: Introuvable (404).

en: Blocked by robots.txt.
fr: Bloquée par robots.txt.

en: Successful fetch.
fr: Récupération réussie.

en: Unknown fetch state.
fr: État de récupération inconnu.

en: Indexing not allowed, blocked to Googlebot with a robots.txt file.
fr: Indexation non autorisée, bloquée pour Googlebot avec un fichier robots.txt.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header.
fr: Indexation non autorisée, 'noindex' détecté dans l‘entête http 'X-Robots-Tag'.

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag.
fr: Indexation non autorisée, 'noindex' détecté dans la balise meta 'robots'.

en: Indexing allowed.
fr: Indexation autorisée.

en: Unknown indexing status.
fr: État d'indexation inconnu.

en: This URL won‘t appear in Google Search results, but we think that was your intention. Common reasons include that the page is password-protected or robots.txt protected, or blocked by a noindex directive.
fr: Cette URL n'apparaîtra pas dans les résultats de recherche Google, mais nous pensons que c'était votre intention. Les raisons courantes incluent que la page est protégée par un mot de passe ou robots.txt, ou bloquée par une directive noindex.

en: URL is not on Google
fr: L'URL n'est pas dans Google

en: There was at least one critical error that prevented the URL from being indexed, and it cannot appear in Google Search until those issues are fixed.
fr: Il y a au moins une erreur critique qui a empêché l‘indexation de l‘URL, et elle ne peut pas apparaître dans la recherche Google tant que ces problèmes ne sont pas corrigés.

en: URL is not on Google: Indexing errors
fr: L‘URL n‘est pas Google : erreurs d‘indexation

en: The URL has been indexed and can appear in Google Search results, but there are some problems that might prevent it from appearing with the enhancements that you applied to the page. This might mean a problem with an associated AMP page, or malformed structured data for a rich result (such as a recipe or job posting) on the page.
fr: L‘URL a été indexée et peut apparaître dans les résultats de recherche Google, mais certains problèmes peuvent l‘empêcher d‘apparaître avec les améliorations que vous avez appliquées à la page. Cela peut signifier un problème avec une page AMP associée ou des données structurées mal formatées pour un extrait enrichi (comme une recette ou une offre d‘emploi) sur la page.

en: URL is on Google, but has issues
fr: L‘URL est dans Google, mais a des problèmes

en: URL is on Google
fr: L‘URL est dans Google

en: The URL has been indexed, can appear in Google Search results, and no problems were found with any enhancements found in the page (structured data, linked AMP pages, and so on).
fr: L'URL a été indexée, peut apparaître dans les résultats de recherche Google et aucun problème n'a été détecté avec les améliorations trouvées dans la page (données structurées, pages AMP liées, etc.).

en: Unknown verdict
fr: Verdict inconnu

en: View Full Report
fr: Voir le rapport complet

en: No data found, click Inspect URL button above.
fr: Aucune donnée trouvée, cliquez sur le bouton Inspecter l'URL ci-dessus.

en: No Google API key found.
fr: Aucune clé d‘API Google trouvée.

en: Inspect URL with Google
fr: Inspecter l'URL avec Google

en: Inspect the current post URL with Google Search Console and get informations about your indexing, crawling, rich snippets and more.
fr: Inspectez l'URL de publication actuelle avec Google Search Console et obtenez des informations sur votre indexation, votre exploration, vos extraits enrichis et plus encore.

en: Analyze this page with Google Page Speed
fr: Analyser cette page avec Google Page Speed

en: Clicks
fr: Clics

en: Please activate your license to receive automatic updates and get premium support.
fr: Veuillez activer votre licence pour recevoir les mises à jour automatiques et avoir l’accès au support premium.

note: translators: %s default: SEOPress
en: Welcome to %s!
fr: Bienvenue dans %s !

en: Enable XML Video Sitemap
fr: Activer le plan de site XML des vidéos

en: Stats in Dashboard
fr: Stats dans le tableau de bord

en: Show search console data
fr: Voir les données Search Console

en: Show Google Page Speed column in post types
fr: Afficher la colonne Google Page Speed dans les types de publications

en: Add your XML sitemaps to Google Search Console (video)
fr: Ajouter vos plans de site XML à Google Search Console (vidéo)

en: HTML error? Exclude XML and XSL from caching plugins!
fr: Erreur HTML ?  Excluez XML et XSL des extensions de cache !

en: 404 error?
fr: Erreur 404 ?

en: Blank sitemap?
fr: Plan de site vide ?

en: <strong>Noindex content</strong> will not be displayed in Sitemaps. Same for <strong>custom canonical URLs</strong>.
fr: <strong>Le contenu en noindex</strong> ne sera pas affiché dans les plans de site. Même chose pour les <strong>URL canoniques personnalisées</strong>.

en: Add video
fr: Ajouter une vidéo

en: Remove video
fr: Retirer la vidéo

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.
fr: La vidéo sera uniquement disponible aux comptes qui ont désactivé SafeSearch.

en: Enter your video tags
fr: Saisissez les étiquettes de votre vidéo

en: Number of views
fr: Nombre de vues

en: Video rating
fr: Évaluer cette vidéo

en: Video duration
fr: Durée de la vidéo

en: Duration in seconds
fr: Durée en secondes

en: Video Thumbnail
fr: Miniature de la vidéo

en: Select your video thumbnail
fr: Sélectionnez la miniature de votre vidéo

en: Enter your video description
fr: Saisissez la description de votre vidéo

en: Video title
fr: Titre de la vidéo

en: Enter your video title
fr: Saisissez le titre de votre vidéo

en: Enter your video URL
fr: Saisissez l’URL de la vidéo

en: Video
fr: Vidéo

en: Exclude this post from Google News Sitemap?
fr: Exclure cet article du plan de site Google News ?

en: Video Sitemap
fr: Plan de site vidéo

en: Generate meta with AI
fr: Générer les métas avec l'IA

en: Get suggestions!
fr: Obtenir des suggestions !

en: Click on a suggestion below to add it as a target keyword.
fr: Cliquez sur une suggestion ci-dessous pour l‘ajouter comme mot-clé cible.

en: Get suggestions from Google
fr: Obtenir des suggestions de Google

en: Enter a keyword, or a phrase, to find the top 10 Google suggestions instantly. This is useful if you want to work with the long tail technique.
fr: Saisissez un mot-clef ou une phrase pour trouver instantanément les 10 meilleures suggestions de Google. C’est utile si vous souhaitez utiliser la technique de la longue traîne.

en: Inspect with Google
fr: Inspecter avec Google

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Learn how to export SEO metadata to a CSV file
fr: Apprenez à exporter vos métadonnées SEO dans un fichier CSV

en: Export your post (post, page, single post type) and term metadata for this site as a .csv file.
fr: Exportez les métadonnées de vos publications (article, page, type de publication) et termes pour ce site dans un fichier CSV.

en: Export metadata to a CSV
fr: Exportation des métadonnées vers un CSV

en: Redirection (enable, login status, type, URL)
fr: Redirection (activée, statut de connexion, type, URL)

en: Facebook Open Graph tags (title, description, image)
fr: Balises Facebook Open Graph (titre, description, image)

en: Meta robots (noindex, nofollow...)
fr: Méta robots (noindex, nofollow...)

en: Learn how to import SEO metadata from a CSV file
fr: Apprenez à importer vos métadonnées SEO depuis un fichier CSV

en: Upload a CSV file to quickly import post (post, page, single post type) and term metadata.
fr: Téléversez un fichier CSV pour importer rapidement les métadonnées de vos publications (article, page, type de publication) et termes.

en: Import data from a CSV
fr: Importation des données depuis un CSV

note: translators: %s: documentation URL
en: <a href="%s">Regenerate automatic XML Video sitemap for YouTube?</a>
fr: <a href="%s">Régénérer le plan de site vidéo XML automatique pour YouTube ?</a>

en: YouTube videos are automatically added when you create / save a post, page or post type.
fr: Les vidéos YouTube sont automatiquement ajoutées lorsque vous créez / enregistrez  un article, une page ou un type de publication.

note: translators: %s: documentation URL
en: Your video sitemap is empty? Read our guide to learn more about <a href="%s" target="_blank">adding videos to your sitemap.</a>
fr: Votre plan de site vidéo est vide ? Lisez notre guide pour en savoir plus <a href="%s" target="_blank">sur l’ajout de vidéos à votre plan de site.</a>

en: Guide to enable XML video sitemap - new window
fr: Guide pour activer le plan de site vidéo XML - nouvelle fenêtre

en: Enable Video Sitemap
fr: Activer le plan de site XML des vidéos

en: Display Search Console Data (clicks, impressions, CTR, positions)
fr: Afficher les données de la Search Console (clics, impressions, CTR, positions)

en: Display Page Speed column to check performances
fr: Afficher la colonne Page Speed pour vérifier les performances

en: Add Structured Data Types to increase visibility in SERPs
fr: Ajouter des types de données structurées pour augmenter votre visibilité dans les SERPs

en: Improve Local SEO
fr: Améliorer votre référencement local

en: Be social
fr: Soyez social

en: Generate XML sitemaps
fr: Générer des plans de site XML

en: Activate your license key
fr: Activer votre clé de licence

en: A robots.txt file already exists at the root of your site. We invite you to remove it so we can handle it virtually.
fr: Un fichier robots.txt existe déjà à la racine de votre site. Nous vous invitons à le supprimer afin que nous puissions le gérer virtuellement.

en: A physical robots.txt file has been found
fr: Un fichier robots.txt physique a été trouvé

en: Please activate the SEOPress PRO license key to automatically receive updates to guarantee you the best user experience possible.
fr: Veuillez activer la clé de licence SEOPress PRO pour recevoir automatiquement des mises à jour et pour vous garantir la meilleure expérience utilisateur possible.

en: You have to enter your licence key to get updates and support
fr: Saisissez votre clé de licence pour accéder aux mises à jour et au support

en: High impact
fr: Impact élevé

en: Please enable <strong>Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types</strong> option in order to use automatic and manual schemas. (SEO > PRO > Structured Data Types (schema.org)
fr: Veuillez activer l’option de <strong>boîte méta Types de données structurées pour vos articles, pages et types de publications personnalisés</strong> afin d’utiliser des schémas automatiques et manuels. (SEO > PRO > Types de données structurées (schema.org)

en: Structured data types is not correctly enabled
fr: Les types de données structurées ne sont pas correctement activés

en: To solve this, please disable and re-enable SEOPress PRO. No data will be lost.
fr: Pour résoudre ceci, veuillez désactiver et réactiver SEOPress PRO. Aucune donnée ne sera perdue.

en: You have enabled 404 cleaning BUT the scheduled task is not running.
fr: Vous avez activé le nettoyage de 404 MAIS la tâche planifiée n’est pas en cours d’exécution.

en: See full report
fr: Voir le rapport complet

en: No data available.
fr: Aucune donnée disponible.

en: Site overview
fr: Vue globale du site

en: Edit your license key.
fr: Modifiez votre clé de licence.

en: Configure default WordPress RSS.
fr: Configurez le flux RSS par défaut de WordPress.

en: Add Dublin Core meta tags.
fr: Ajoutez les balises Dublin Core.

en: Optimize your site for Google News.
fr: Optimisez votre site pour Google Actualités.

en: Google News Sitemap
fr: Plan de site Google Actualités

en: Get clicks, positions, CTR and impressions. Inspect your URL for details about crawling, indexing, mobile compatibility, schemas and more.
fr: Obtenez les clics, les positions, les CTR et les impressions. Inspectez votre URL pour plus de détails sur l‘exploration, l‘indexation, la compatibilité mobile, les schémas et plus encore.

en: Track your website performance to improve SEO with Google Page Speed.
fr: Suivez les performances de votre site web afin d’améliorer le SEO avec Google Page Speed.

en: Enable Breadcrumbs for your theme and improve your SEO in SERPs.
fr: Activez le fil d’Ariane pour votre thème et améliorez votre SEO dans les résultats de recherche.

en: Use the power of artificial intelligence to increase your productivity.
fr: Utiliser la puissance de l'intelligence artificielle pour accroitre votre productivité.

en: Add Google Local Business data type.
fr: Ajoutez le type de données de Google Local Business

en: Edit your robots.txt file.
fr: Modifiez votre fichier robots.txt

en: Add data types to your content: articles, courses, recipes, videos, events, products and more.
fr: Ajouter des types de données à vos contenus : articles, cours, recettes, vidéos, évènements, produits et plus.

en: Monitor 404, create 301, 302 and 307 redirections.
fr: Surveillez les 404, créez des redirections 301, 302 et 307

en: Activate XML Video sitemap
fr: Activer le plan de site XML des vidéos

en: XML Video sitemap feature is disabled. Please activate it from the <strong>XML sitemaps settings page</strong>.
fr: La fonctionnalité de plan de site vidéo XML est désactivée. Veuillez l'activer à partir de la <strong>page des réglages des plans de site XML</strong>.

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Click the button below to automatically scan all your content for YouTube URL and add them to the video XML sitemap. We automatically add YouTube videos each time you save a post.
fr: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour analyser automatiquement tout votre contenu à la recherche d'URL YouTube et les ajouter au plan de site XML des vidéos. Nous ajoutons automatiquement les vidéos YouTube chaque fois que vous enregistrez une publication.

en: Add YouTube videos to the XML Video sitemap
fr: Ajouter les vidéos YouTube au plan de site XML des vidéos

en: Video XML sitemap
fr: Plan de site XML vidéo

en: Activate Redirections
fr: Activer les redirections

en: Redirections feature is disabled. Please activate it from the <strong>PRO page</strong>.
fr: Les redirections sont désactivées. Veuillez les activer depuis la <strong>page PRO</strong>.

en: Looking for the CSV import / export tool? Please <strong>update SEOPress PRO</strong> to version 6.1.
fr: Vous recherchez l'outil d'importation/exportation CSV ? Veuillez <strong>mettre à jour SEOPress PRO</strong> vers la version 6.1.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Video sitemap
fr: Plan de site vidéo

en: Plugins
fr: Extensions

en: Data
fr: Données

en: Broken Links
fr: Liens cassés

note: translators: %s number of posts
en: %s meta description generated with AI. | %s meta descriptions generated with AI.
fr[0]: %s méta description générée avec l'IA.
fr[1]: %s méta descriptions générées avec l'IA.

note: translators: %s number of posts
en: %s meta title generated with AI. | %s meta titles generated with AI.
fr[0]: %s balise titre générée avec l'IA.
fr[1]: %s balises titres générées avec l‘IA.

en: Generate meta description with AI
fr: Générer les métas descriptions avec l'IA

en: Generate meta title with AI
fr: Générer la balise titre avec l‘IA

en: OpenAI model
fr: Modèle OpenAI

en: AI (beta)
fr: IA (bêta)

en: We respect the rules of <strong>Google News</strong>: Only articles published during the <strong>previous two days</strong>, and, to a limit of <strong>1000 articles</strong>, are visible in the sitemap.
fr: Nous respectons les règles de <strong>Google Actualités</strong> : seuls les articles publiés <strong>durant les 2 derniers jours</strong>, et, dans une <strong>limite de 1000 articles</strong>, sont visibles dans le plan du site.

en: Enter your <strong>API key</strong>, select an <strong>AI model</strong>, and start automagically <strong> generating your title and description meta tags, as well as alt texts for images</strong> (from the SEO metabox or from your posts‘ list view bulk actions).
fr: Saisissez votre <strong>clé d‘API</strong>, sélectionnez un <strong>modèle d‘IA</strong> et lancez automatiquement la <strong>génération de vos balises méta de titre et de description et des textes alt de vos images</strong> (à partir de la boite méta SEO ou des actions groupées depuis la vue liste de vos contenus).

en: The uploaded date of your video in ISO 8601 format. For example, "2017-01-24" or "2017-01-24T19:33:17+00:00".
fr: La date de mise en ligne de votre vidéo au format ISO 8601. Par exemple, "2017-01-24" ou "2017-01-24T19:33:17+00:00".

en: Uploaded date
fr: Date de mise en ligne

en: View all 404 errors
fr: Voir toutes les erreurs 404

en: Top 404 errors
fr: Top erreurs 404

en: Latest 404 errors since 1 week
fr: Dernières erreurs 404 depuis 1 semaine

note: translators: %s name of the site from General settings
en: 404 alert - %s
fr: Alerte 404 - %s

en: Separate emails by comma
fr: Séparer les e-mails par des virgules

en: 1 email per week with the top 404 errors, and the latest logged (within a limit of 10).
fr: 1 e-mail par semaine avec le top des erreurs 404, et les dernières enregistrées (dans une limite de 10).

note: translators: %s documentation URL
en: Sign up to <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a> to generate your API key.
fr: Inscrivez-vous à <a href="%s" target="_blank">OpenAI</a> pour générer votre clé d‘API.

en: OpenAI API key
fr: Clé de l‘API d‘OpenAI

en: AI
fr: IA

en: Broken Link
fr: Liens cassés

en: Energy consumption
fr: Consommation d'énergie

note: translators: %s number of posts URL
en: The analysis is complete. We have matched %s urls. Go to post / page or post types list to see your metrics.
fr: L'analyse est terminée. Nous avons trouvé %s URL correspondantes. Accédez à la liste des articles / pages ou des types de publication pour voir vos statistiques.

note: translators: %s number of posts
en: %s matches.
fr: %s correspondances.

en: Scan Broken Links
fr: Scanner les liens cassés

en: Disable redirect suggestions
fr: Désactiver les suggestions de redirections

en: Select an Energy Consumption
fr: Sélectionner une consommation d'énergie

en: Energy Consumption
fr: Consommation d'énergie

en: Location requirement for remote job
fr: Localisation géographique requise pour l'offre d'emploi en télétravail

en: e.g. <span class="my-custom-icon-class"></span> SEO
fr: p. ex. : <span class="my-custom-icon-class"></span> SEO

en: Get Insights from Google Search Console
fr: Obtenez des informations depuis Google Search Console

note: translators: %s documentation URL
en: To see Google Search Console data from your post types list, please <a href="%s">enable the GSC columns from <strong>Advanced settings</strong></a>
fr: Pour afficher les données de la Google Search Console à partir de votre liste des publications, veuillez <a href="%s">activer les colonnes GSC depuis les <strong>réglages avancés</strong></a>

en: Matomo Analytics widget permission
fr: Droit du widget Matomo Analytics

en: Check a user role below to allow it to view and configure the Matomo widget:
fr: Sélectionnez un rôle utilisateur ci-dessous pour lui permettre d'afficher et de configurer le widget Matomo :

en: By default, only users with <code>edit_dashboard</code> capability can view and configure the Matomo Analytics widget.
fr: Par défaut, seuls les utilisateurs avec la capacité <code>edit_dashboard</code> peuvent voir et configurer le widget Matomo Analytics.

en: Matomo Analytics Stats in Dashboard widget
fr: Stats Matomo Analytics dans le widget du Tableau de bord

en: 404 not found
fr: 404 introuvable

en: Moved permanently
fr: Déplacée définitivement

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Origin URL
fr: URL d'origine

en: On?
fr: Activée ?

en: Hook to filter user capability for Matomo stats in dashboard widget - new window
fr: Crochet pour filtrer la capacité de l'utilisateur pour les statistiques Matomo dans le widget du tableau de bord - nouvelle fenêtre

en: Enter your negative notes
fr: Saisissez vos remarques négatives

en: Enter your positive notes
fr: Saisissez vos remarques positives

en: 365 days ago
fr: 365 derniers jours

en: Make sure you have entered an authentication token from Matomo settings page.
fr: Assurez-vous d'avoir saisi un jeton d'authentification à partir de la page des réglages de Matomo.

en: You need to login to Matomo Analytics.
fr: Vous devez vous connecter à Matomo Analytics.

en: No stats found
fr: Aucun statistique trouvée

en: Max actions in one visit
fr: Nombre d'actions max pour une visite

en: Unique Visitors
fr: Visiteurs uniques

en: Disable guess redirect url for 404
fr: Désactiver les tentatives de redirections pour les 404

en: Remove Matomo dashboard widget
fr: Retirer le widget Matomo du tableau de bord

en: Matomo Authentication Token
fr: Jeton d'authentification Matomo

en: Read our guide to connect your WordPress site with Matomo Analytics API
fr: Lisez notre guide pour connecter votre site WordPress à l‘API de Matomo Analytics

en: This feature is completely independent of user tracking. For example, statistical data will be collected even if you have not entered your API key below.
fr: Cette fonctionnalité est totalement indépendante du suivi des utilisateurs ou utilisatrices, c’est-à-dire que les données statistiques seront collectées même si vous n’avez pas saisi votre clé d‘API ci-dessous.

en: Connect your WordPress site with Matomo Analytics API and get statistics right in your Dashboard.
fr: Connectez votre site WordPress avec l’API de Matomo Analytics et obtenez des statistiques directement dans votre Tableau de bord.

en: Negative notes
fr: Points négatifs

en: Add statement
fr: Ajouter un point

en: Remove statement
fr: Supprimer le point

en: Name
fr: Nom

en: Enter your name
fr: Saisissez votre nom

en: Name (required)
fr: Nom (requis)

en: Empty Statement
fr: Remarque vide

en: Positive notes
fr: Points positifs

en: e.g. Too expensive
fr: p. ex. : Trop cher

en: Negative Notes
fr: Points négatifs

en: e.g. Great design
fr: p. ex. : Beau design

en: Positive Notes
fr: Points positifs

en: Avg. Visit Duration (in seconds)
fr: Durée moyenne d'une visite (en secondes)

en: Average actions per visit
fr: Nombre d'actions moyennes par visite

en: Maximum actions in one visit
fr: Nombre maximum d'actions pour une visite

en: Visits
fr: Visites

en: Unique visitors
fr: Visiteurs uniques

en: Stop WordPress to attempt to guess a redirect URL for a 404 request
fr: Empêcher WordPress de tenter de deviner l‘URL de redirection si erreur 404

en: Remove Matomo stats widget from WordPress dashboard
fr: Retirer le widget de statistiques Matomo du tableau de bord WordPress

en: Matomo authentication token
fr: Jeton d'authentification Matomo

en: Misc
fr: Divers

en: Translations
fr: Traductions

en: PHP template
fr: Template PHP

en: Shortcode
fr: Code court

en: Add the Breadcrumbs block using the <strong>Block Editor</strong> or the <strong>Full Site Editing</strong> feature.
fr: Ajoutez le bloc Fil d'Ariane à l'aide de l'<strong>Éditeur de blocs</strong> ou de la fonctionnalité <strong>Éditeur de site</strong>.

en: Block Editor / FSE
fr: Éditeur de blocs / Éditeur de site

note: translators: %s documentation URL
en: How to add your own <a href="%s" target="_blank">predefined dynamic variables</a>.
fr: Comment ajouter vos propres <a href="%s" target="_blank">variables dynamiques prédéfinies</a>.

en: Common issues
fr: Problèmes communs

en: Session Duration
fr: Durée de session

note: translators: %s: admin URL of schemas post type
en: The default product schema added by WooCommerce generates errors in Google Search Console. Disable it and create your own <a href="%s">automatic product schema</a>.
fr: Le schéma produit par défaut ajouté par WooCommerce génère des erreurs dans Google Search Console. Désactivez-le et créez votre propre <a href="%s">schéma produit automatique</a>.

en: Find your GA4 property ID - new window
fr: Trouver votre ID de propriété GA4 - nouvelle fenêtre

en: GA4 property ID
fr: ID de propriété GA4

en: Enter your Google Analytics v4 property ID
fr: Saisissez votre ID de propriété Google Analytics

en: No API key defined from the settings tab
fr: Aucune clé d‘API définie dans l’onglet des réglages

en: Update now.
fr: Mise à jour.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
fr: %1$sVoir les détails de la version %2$s%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
fr: Contactez votre administrateur pour installer la mise à jour.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
fr: Une nouvelle version de %1$s est disponible.

en: Storefront compatibility
fr: Compatibilité Storefront

en: It is recommended to enter as many properties as possible to maximize the chances of getting a rich snippet in Google search results.
fr: Il est recommandé de saisir autant de propriétés que possible pour maximiser les chances d'obtenir un extrait enrichi dans les résultats de recherche Google.

en: e.g. Nouvelle Aquitaine
fr: p. ex. : Nouvelle Aquitaine

en: Paste your Google JSON key file here
fr: Collez votre fichier clé JSON de Google ici

en: Try to automatically override Storefront‘s default breadcrumbs
fr: Essayez de remplacer automatiquement le fil d'Ariane par défaut de Storefront

en: .htaccess not updated due to a syntax error!
fr: .htaccess non mis à jour à cause d'une erreur de syntaxe !

[ctx: block description]
en: Display a tutorial block
fr: Affiche un bloc tutoriel

[ctx: block title]
en: How To
fr: Tutoriel

[ctx: block description]
en: Display a tutorial step
fr: Affiche une étape du tutoriel

[ctx: block title]
en: How To Step
fr: Étape du tutoriel

[ctx: block description]
en: Display an HTML breadcrumbs
fr: Affiche un fil d'Ariane HTML

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane

en: YouTube videos are automatically added when you create / save a post, page or post type. If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
fr: Les vidéos YouTube sont automatiquement ajoutées lorsque vous créez / enregistrez un article, une page ou un type de publication. Si votre publication est définie comme noindex, elle sera automatiquement exclue du plan de site.

en: Publication Date
fr: Date de publication

en: Duration (sec)
fr: Durée (secondes)

note: translators: %s number of videos
en: This XML Sitemap contains %s videos.
fr: Ce plan de site XML contient %s vidéos.

en: XML Sitemaps
fr: Plans de site XML

en: View your 404 errors
fr: Voir vos erreurs 404

note: translators: %1$s displays the define SEOPRESS_LICENSE_KEY, %2$s documentation URL
en: You can also use the define %1$s to automatically activate your license key. <a href="%2$s" target="_blank" class="seopress-help">Learn more</a>
fr: Vous pouvez également utiliser la define %1$s pour activer automatiquement votre clé de licence. <a href="%2$s" target="_blank">En savoir plus</a>

[ctx: block description]
en: Displays Local Business information
fr: Affiche les informations d’entreprise locale

[ctx: block description]
en: Displays a single Local Business field
fr: Affiche un champ Local Business

en: View this local business on Google Maps
fr: Voir cette entreprise locale sur Google Maps

en: This value is missing from your Local Business settings
fr: Cette valeur est manquante depuis les réglages Local Business

en: Google Analytics widget permission
fr: Droit du widget Google Analytics

note: translators: %1$s widgets admin URL, %2$s documentation URL
en: Local Business data type for Google. This schema will be displayed on the homepage. <br>You can also display these informations using our <a href="%1$s">Local Business widget</a> or Local Business block to optimize your site for <a class="seopress-help" href="%2$s" target="_blank" title="Optimizing WordPress sites for Google EAT (new window)">Google EAT</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>.
fr: Type de données Entreprise locale pour Google. Ce schéma sera affiché sur la page d‘accueil. <br>Vous pouvez également afficher ces informations via notre <a href="%1$s">widget Local Business</a> ou le bloc Local Business pour optimiser votre site <a class="seopress-help" href="%2$s" target="_blank" title="Optimisation des sites WordPress pour Google EAT (nouvelle fenêtre)">Google EAT</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span>.

en: Learn how to setup Google Analytics Enhanced Ecommerce
fr: Apprenez à configurer Google Analytics e-commerce amélioré

en: You must save your settings after selecting your GA property.
fr: Vous devez enregistrer vos réglages après avoir sélectionné votre propriété GA.

note: translators: %1$s documentation URL, %2$s documentation URL
en: No stats in the <strong>dashboard widget?</strong> Make sure to have activated these 2 Google APIs from Google Console: <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank"><strong>Google Analytics API</strong></a> and <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank"><strong>Google Analytics Data API</strong></a>.
fr: Aucune statistique dans le <strong>widget du tableau de bord ?</strong> Confirmez que vous avez bien activé ces 2 API de Google dans la Google Console : <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%1$s" target="_blank"><strong>l'API de Google Analytics</strong></a> et <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a href="%2$s" target="_blank"><strong>l‘API de Google Analytics Data</strong></a>.

en: Check a user role below to allow it to view and configure the GA widget:
fr: Sélectionnez un rôle utilisateur ci-dessous pour lui permettre d'afficher et de configurer le widget GA :

en: By default, only users with <code>edit_dashboard</code> capability can view and configure the Google Analytics widget.
fr: Par défaut, seuls les utilisateurs avec la capacité <code>edit_dashboard</code> peuvent voir et configurer le widget Google Analytics.

en: Google Analytics Stats in Dashboard widget
fr: Stats Google Analytics dans le widget du Tableau de bord

en: Show this schema if your singular post, page or post type has:
fr: Afficher ce schéma si votre article, page ou type de publication a :

en: Term Taxonomy
fr: Terme de taxonomie

en: Direct apply
fr: Postuler directement

note: translators: do not translate expected values, true / false
en: Indicates whether the URL that's associated with this job posting enables direct application for the job. Expected value: "true" or "false".
fr: Indique si l'URL associée à cette offre d'emploi permet une candidature directe pour le poste. Valeur attendue : "true" ou "false".

en: Direct apply?
fr: Postuler directement ?

en: Redirect status
fr: Statut de redirection

en: Hook to filter user capability for GA stats in dashboard widget - new window
fr: Crochet pour filtrer la capacité utilisateur pour les stats GA du widget du tableau de bord - nouvelle fenêtre

en: Your license key is defined in wp-config.php.
fr: Votre clé de licence est définie dans wp-config.php.

en: Enter a URL to check
fr: Saisissez une URL à vérifier

en: No data found
fr: Aucune donnée trouvée

en: Analyse with PageSpeed Insights
fr: Analyse avec PageSpeed Insights

note: translators: %s: posts count
en: Failed to import %s post or term. | Failed to import %s posts / terms.
fr[0]: Impossible d’importer %s publication ou terme.
fr[1]: Impossible d’importer %s publications ou termes.

note: translators: %s: posts count
en: %s post or term was skipped. | %s posts / terms were skipped.
fr[0]: %s publication ou terme a été ignoré.
fr[1]: %s publications ou termes ont été ignorés.

note: translators: %s: posts count
en: %s post or term updated. | %s posts / terms updated.
fr[0]: %s publication ou terme a été mis à jour.
fr[1]: %s publications ou termes ont été mis à jour.

note: translators: %s: posts count
en: %s post or term imported. | %s posts / terms imported.
fr[0]: %s publication ou terme a été importé.
fr[1]: %s publications ou termes ont été importés.

en: Existing post and term metas will not be updated. Only empty values will be filled.
fr: Les métas de publication et de termes existants ne seront pas mis à jour. Seules les valeurs vides seront remplies.

en: Ignore existing values?
fr: Ignorer les valeurs existantes ?

en: is required to avoid quota errors.
fr: est nécessaire pour éviter les erreurs de quotas.

en: Leave this field empty to analyse homepage
fr: Laissez ce champ vide pour analyser la page d’accueil

en: Enter a URL to analyse with Page Speed Insights
fr: Saisissez une URL à analyser avec Page Speed Insights

en: The representative image of the article. Only a marked-up image that directly belongs to the article should be specified. Default value if empty: Post thumbnail (featured image). Minimum size: 696px wide, JPG, PNG or GIF, crawlable and indexable (default: post thumbnail if available)
fr: L’image représentative de l’article. Seule une image balisée appartenant directement à l’article doit être spécifiée. Valeur par défaut si vide : La miniature de l’article (image mise en avant). Taille minimale : 696px de large, JPG, PNG ou GIF, explorable et indexable (par défaut : miniature de l’article si disponible)

en: Headline (max limit: 110)
fr: Titre (limite maximale : 110)

en: Accepts Reservations
fr: Accepte des réservations

note: translators: %s: default post title
en: Current breadcrumbs: %s
fr: Fil d’Ariane actuel : %s

en: Enter a custom value, useful if your title is too long
fr: Saisissez une valeur personnalisée, utile si votre titre est trop long.

note: translators: %s: default post title
en: Custom breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane personnalisé

en: If your post is set to noindex, it will be automatically excluded from the sitemap.
fr: Si votre article est défini en noindex, il sera automatiquement exclu du plan de site.

en: Exclude this post from Video Sitemap?
fr: Exclure cette publication du plan de site vidéo ?

en: Allowed values are float numbers in the range 0.0 to 5.0.
fr: Les valeurs autorisées sont les nombres flottants compris entre 0,0 et 5,0.

en: The duration of the video in seconds. Value must be between 0 and 28800 (8 hours).
fr: Durée de la vidéo en secondes. La valeur doit être comprise entre 0 et 28 800 (8 heures)

en: The video will be available only to users with SafeSearch turned off.?
fr: La vidéo sera uniquement disponible aux comptes qui ont désactivé SafeSearch ?

en: 32 tags max., separate tags with commas. Default: target keywords + post tags if available.
fr: 32 étiquettes max., séparer les étiquettes par des virgules. Par défaut : mots-clés cibles + étiquette de publication si disponible.

en: Minimum size: 160x90px (1920x1080 max), JPG, PNG or GIF formats. Default: your post featured image.
fr: Taille minimum : 160x90px (1920x1080 max), formats JPG, PNG ou GIF. Par défaut : votre image mise en avant

en: 2048 characters max.; default: meta description. If not available, use the beginning of the post content.
fr: 2048 caractères max. Par défaut : la méta description. Si non disponible, le début du contenu de l’article.

en: Default: title tag, if not available, post title.
fr: Par défaut : balise titre, si vide, titre de la publication

en: View count
fr: Nombre de vues

en: Video Rating
fr: Évaluation de la vidéo

en: Video Duration (recommended)
fr: Durée de la vidéo (recommandé)

en: NOT an external video (e.g. video hosting on YouTube, Vimeo, Wistia...)? Check this if your video is hosting on this server.
fr: PAS une vidéo externe (p. ex. : vidéo hébergée sur YouTube, Vimeo, Wistia…) ? Cochez cela si votre vidéo est hébergée sur votre serveur.

en: NOT family friendly?
fr: Non familial ?

en: Video tags
fr: Étiquettes de la vidéo

en: Video Thumbnail (required)
fr: Miniature de la vidéo (nécessaire)

en: Video Description (required)
fr: Description de la vidéo (nécessaire)

en: Video Title (required)
fr: Titre de la vidéo (nécessaire)

en: Video URL (required)
fr: URL de la vidéo (nécessaire)

en:  Exclude this post from Google News Sitemap?
fr: Exclure cet article du plan de site Google News ?

en: A valid product identifier to be used in the product schema (accepted types: gtin8 (ean8) | gtin12 (ean12) | gtin13 (ean13) | gtin14 (ean14) | mpn | isbn)
fr: Un identifiant de produit valide à utiliser dans le schéma du produit (types acceptés : gtin8 (ean8) | gtin12 (ean12) | gtin13 (ean13) | gtin14 (ean14) | mpn | isbn)

en: Google Page Speed Score
fr: Score Google Page Speed

en: Ecommerce
fr: E-commerce

en: Stats in dashboard
fr: Stats dans le tableau de bord

en: Empty Answer
fr: Réponse vide

en: Empty Question
fr: Question vide

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots</strong>. e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00. If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
fr: <strong>Matin et Après-midi sont juste des créneaux horaires</strong>. P. ex. : si vous êtes ouvert de 10h00 à 21h00, cochez Matin et saisissez 10:00 / 21:00. Si vous êtes ouvert sans interruption, cochez Matin et saisissez 0:00 / 23:59.

en: Mark as 451
fr: Marquer comme 451

en: Mark as 410
fr: Marquer comme 410

en: Mark as 307
fr: Marquer comme 307

en: Mark as 302
fr: Marquer comme 302

en: Mark as 301
fr: Marquer comme 301

note: translators: %s number of redirections with regex disabled
en: %s redirection with regex disabled. | %s redirections with regex disabled.
fr[0]: %s redirection avec regex a été désactivé.
fr[1]: %s redirections avec regex ont été désactivées.

en: Disable regex
fr: Désactiver les regex

note: translators: %s number of redirections with regex enabled
en: %s redirection with regex enabled. | %s redirections with regex enabled.
fr[0]: %s redirection avec regex a été activée.
fr[1]: %s redirections avec regex ont été activées.

en: Enable regex
fr: Activer les regex

en: Trash
fr: Corbeille

en: Draft
fr: Brouillon

en: Pending
fr: En attente

en: All
fr: Tous

en: 404 errors
fr: erreurs 404

en: Redirects
fr: Redirections

en: Import / Export redirects
fr: Importer/exporter les redirections

en: Redirections and Monitoring 404
fr: Redirections et surveillance 404

en: All redirections
fr: Toutes les redirections

en: The description of the article
fr: La description de l’article

en: Default value if empty: Post excerpt
fr: Valeur par défaut si vide : Extrait de l’article

en: Enable FAQ Schema
fr: Activer le schéma FAQ

en: View your redirects
fr: Voir vos redirections

en: Learn how to create a free Google Page Speed API key.
fr: Découvrez comment créer une clé d‘API gratuite de Google Page Speed.

en: Learn how to translate these options with multilingual plugins
fr: Apprenez comment traduire ces options avec des extensions multilingues

en: Mark up your How-to page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
fr: Marquez votre page de mode d’emploi avec JSON-LD pour essayer d’obtenir la position 0 dans les résultats de recherche.

en: French, Italian, Indian, American
fr: Français, italien, indien, américain

en: $$, €€€, or ££££...
fr: $$, €€€, ou ££££…

en: Minimum width: 720px - Recommended size: 1920px - .jpg, .png, or. gif format - crawlable and indexable
fr: Largeur minimale : 720px - Taille recommandée : 1920px - format .jpg, .png ou .gif - explorable et indexable

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Enter your own Google Page Speed API key
fr: Saisissez votre propre clé d‘API Google Page Speed

en: Translation for "Page "
fr: Traduction pour « Page »

en: Translation for "Attachments"
fr: Traduction pour « Fichiers joints »

en: Captured at
fr: Capturé à

en: Full report on Google Page Speed website
fr: Rapport complet Google Page Speed sur le site

en: Learn more about Core Web Vitals
fr: En savoir plus sur les Core Web Vitals

en: The Core Web Vitals metrics are FID, LCP, and CLS. For aggregations with sufficient data in all three metrics, the aggregation passes the Core Web Vitals assessment if the 75th percentiles of all three metrics are Good. Otherwise, the aggregation does not pass the assessment. If the aggregation has insufficient data for FID, then it will pass the assessment if both the 75th percentiles of LCP and CLS are Good.
fr: Les mesures Core Web Vitals sont FID, LCP et CLS. Pour les agrégations disposant de suffisamment de données pour ces trois mesures, l’agrégation passe l’évaluation Core Web Vitals si les 75e percentiles de ces trois mesures sont bons. Sinon, l’agrégation ne passe pas l’évaluation. Si l’agrégation n’a pas suffisamment de données pour le FID, elle passera l’évaluation si les 75e percentiles de LCP et CLS sont tous deux bons.

note: translators: %s outputs an SVG icon translators: %s SVG icon
en: Computed from the %s Core Web Vitals metrics over the latest 28-day collection period.
fr: Calculé à partir des mesures %s Core Web Vitals sur la dernière période de collecte de 28 jours.

en: Failed
fr: Échouée

en: Passed
fr: Succès

en: Core Web Vitals Assessment:
fr: Évaluation de Core Web Vitals :

en: N/A
fr: N/D

en: Save as PDF
fr: Enregistrer en PDF

en: Learn how your site has performed, based on data from your actual users around the world.
fr: Découvrez les performances de votre site, basées sur les données de vos utilisateurs réels dans le monde entier.

en: You can increase this value in the settings tab.
fr: Vous pouvez augmenter cette valeur dans l’onglet des réglages.

en: Regex?
fr: Regex ?

en: This tool allows you to import SEO metadata to your site from a CSV file.
fr: Cet outil vous permet d’importer des métadonnées SEO sur votre site à partir d’un fichier CSV.

en: If your theme or plugin displays the cart across your entire WordPress site, don't enable this option.
fr: Si votre thème ou extension affiche le panier sur l’ensemble de votre site WordPress, n’activez pas cette option.

en: Disable all WordPress RSS feeds (all feeds will no longer be accessible and will be redirected to the homepage)
fr: Désactiver tous les flux RSS de WordPress (tous les flux ne seront plus accessibles et seront redirigés vers la page d’accueil)

en: Separator:
fr: Séparateur :

note: translators: %s equals to "yes"
en: %s to enable regular expressions (leave it empty to disable this),
fr: %s pour activer les expressions régulières (laissez vide pour les désactiver),

note: translators: %s cat IDs, eg: <code>738,108,134</code>
en: category redirect IDs separated by commas (optional): %s
fr: ID de redirection de catégorie séparés par des virgules (facultatif) : %s

en: Enter your Page Speed Insights API key
fr: Saisissez votre clé d‘API de Page Speed Insights

en: Google Page Speed Insights API key
fr: Clé d‘API de Google Page Speed Insights

en: Default: Page
fr: Par défaut : Page

en: Default: Attachments
fr: Par défaut : Fichiers joints

en: Source code of your page (extremely slow)
fr: Code source de votre page (extrêmement lent)

en: Still can't activate your license? Please contact us, thank you!
fr: Vous n’arrivez toujours pas à activer votre licence ? Veuillez nous contacter, merci !

en: Click <strong>Reset license</strong> button above, enter your <strong>license key</strong>, <strong>save changes</strong>, and click <strong>Activate</strong>.
fr: Cliquez sur le bouton <strong>Réinitialiser la licence</strong> ci-dessus, saisissez votre <strong>clé de licence</strong>, <strong>enregistrez les modifications</strong> et cliquez sur <strong>Activer</strong>.

en: default: %s
fr: Par défaut : %s

en: If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
fr: Si vous êtes ouvert sans interruption, cochez Matin et saisissez 0:00 / 23:59.

en: e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00.
fr: p. ex. : si vous êtes ouvert de 10h00 à 21h00, cochez Matin et saisissez 10:00 / 21:00.

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots</strong>.
fr: Le <strong>matin et l’après-midi sont juste des créneaux horaires</strong>.

en: <span class="field-recommended">Recommended</span> property by Google.
fr: Propriété <span class="field-recommended">recommandée</span> par Google.

en: <span class="field-required">Required</span> property by Google.
fr: Propriété <span class="field-required">nécessaire</span> par Google.

en: |-Veterinary Care
fr: |-Soins vétérinaires

en: <strong>Drag and drop fields</strong> to change their order in front-end.
fr: <strong>Faites glisser et déposez les champs</strong> pour modifier leur ordre dans l’interface publique.

en: Translation for "Author:"
fr: Traduction pour « Auteur/autrice : »

en: Our robots.txt file is <strong>virtual</strong> (like the default WordPress one). It means it‘s not physically present on your server. It‘s generated via <strong>URL rewriting</strong>.
fr: Notre fichier robots.txt est <strong>virtuel</strong> (comme celui de WordPress par défaut). Cela signifie qu’il n’est pas physiquement présent sur votre serveur. Il est généré par la <strong>réécriture d’URL</strong>.

en: robots.txt is a plain text file that follows the <strong>Robots Exclusion Standard</strong>.
fr: robots.txt est un fichier de texte brut qui respecte les <strong>standards d’exclusion des robots.</strong>

note: translators: %1$s: get_home_url()
en: A <strong>robots.txt file</strong> lives at the root of your site. So, for site %1$s, the robots.txt file lives at %2$s.
fr: Un <strong>fichier robots.txt</strong> se trouve à la racine de votre site. Ainsi, pour le site %1$s, le fichier robots.txt se trouve sur %2$s.

en: Configure WordPress default feeds. <br><br><a href="%s" class="btn btnSecondary" target="_blank">View my RSS feed</a>
fr: Configurez les flux par défaut de WordPress <br><br><a href="%s" class="btn btnSecondary" target="_blank">Voir mon flux RSS</a>

note: translators: %s documentation URL
en: Add Structured Data Types support, mark your content, and get better Google Search Results. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">Learn More</a>
fr: Ajoutez la prise en charge des types de données structurées, marquez votre contenu et obtenez de meilleurs résultats de recherche Google. <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span><a class="seopress-help" href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>

en: You need to enable <strong>Easy Digital Downloads</strong> to apply these settings.
fr: Vous devez activer <strong>Easy Digital Downloads</strong> pour appliquer ces réglages.

en: Elementor user?
fr: Vous utilisez Elementor ?

en: How to install the Breadcrumbs?
fr: Comment installer le fil d’Ariane ?

en: You need to enable <strong>WooCommerce</strong> to apply these settings.
fr: Vous devez activer <strong>WooCommerce</strong> pour appliquer ces réglages.

en: Your rating: scale from 1 to 5.
fr: Votre note : sur une échelle de 1 à 5.

en: Only required if your scale is different from 1 to 5.
fr: Uniquement nécessaire si votre échelle est différente de 1 à 5.

note: translators: %s number of redirections marked as 451
en: %s marked as 451 redirect. | %s marked as 451 redirect.
fr[0]: %s marqué comme redirection 451.
fr[1]: %s marqués comme redirection 451.

note: translators: %s number of redirections marked as 410
en: %s marked as 410 redirect. | %s marked as 410 redirect.
fr[0]: %s marqué comme redirection 410.
fr[1]: %s marqués comme redirection 410.

note: translators: %s number of redirections marked as 307
en: %s marked as 307 redirect. | %s marked as 307 redirect.
fr[0]: %s marqué comme redirection 307.
fr[1]: %s marqués comme redirection 307.

note: translators: %s number of redirections marked as 302
en: %s marked as 302 redirect. | %s marked as 302 redirect.
fr[0]: %s marqué comme redirection 302.
fr[1]: %s marqués comme redirection 302.

note: translators: %s number of redirections marked as 301
en: %s marked as 301 redirect. | %s marked as 301 redirect.
fr[0]: %s marqué comme redirection 301.
fr[1]: %s marqués comme redirection 301.

en: Max best rating
fr: Meilleure note maximale

en: Delete
fr: Supprimer

en: <strong>WARNING:</strong> Backup your database before deletion. Safety FIRST!
fr: <strong>AVERTISSEMENT :</strong> Sauvegardez votre base de données avant la suppression. La sécurité avant tout !

en: Delete all your 301, 302, 307, 404, 410 and 451 entries.
fr: Supprimez toutes vos entrées 301, 302, 307, 404, 410 et 451.

en: Clean all your redirects and 404 errors
fr: Nettoyez toutes vos redirections et erreurs 404

en: Reset Count column
fr: Réinitialiser la colonne de compteur

en: Reset counters for the number of times a redirect has been loaded.
fr: Réinitialiser les compteurs pour le nombre de fois qu’une redirection a été chargée.

en: Reset the Counters column
fr: Réinitialiser la colonne des compteurs

en: Delete all 404
fr: Supprimer toutes les 404

note: translators: %s: documentation URL
en: You can also use <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%s" target="_blank">this MySQL query</a> if necessary.
fr: Vous pouvez aussi utiliser cette <span class="dashicons dashicons-external"></span><a href="%s" target="_blank">requête MySQL</a> si nécessaire.

en: Delete all your 404 errors. We don‘t delete any redirects.
fr: Supprimez toutes vos erreurs 404. Nous ne supprimons aucune redirection.

en: Do not forget to test every redirects!
fr: N’oubliez pas de tester chaque redirection !

en: Save your .htaccess file before editing it. <strong>Safety first!</strong>
fr: Sauvegardez votre fichier .htaccess avant de le modifier. <strong>La sécurité avant tout !</strong>

en: Only active redirections will be exported.
fr: Uniquement les redirections actives seront exportées.

en: Export all redirects from this site to a txt file. Then copy and paste the formatted URLs into your .htaccess file.
fr: Exporter toutes les redirections de ce site dans un fichier txt. Ensuite, copiez et collez les URL formatées dans votre fichier .htaccess.

en: Export Redirections for an .htaccess file
fr: Exporter les redirections dans un fichier .htaccess

en: Export
fr: Exporter

en: Export all redirections for this site as a .csv file. This allows you to easily import the redirections into another site, to Excel / Google Sheets...
fr: Exporter toutes les redirections de ce site dans un fichier .csv. Cela vous permettra d’importer facilement les redirections dans un autre site, vers Excel/Google Sheets…

en: Export Redirections
fr: Exportation des redirections

en: Import your own redirections from a .json file generated by Rank Math.
fr: Importez vos propres redirections à partir d’un fichier .txt généré par Rank Math.

en: Import Redirections from Rank Math
fr: Importer les redirections de Rank Math

en: Import your own redirections from a .csv file generated by Yoast Premium.
fr: Importez vos propres redirections à partir d’un fichier .csv généré par Yoast Premium.

en: Import Redirections from Yoast Premium
fr: Importation des redirections depuis Yoast Premium

en: To avoid conflicts, make sure there are no duplicates between your file and existing redirects.
fr: Pour éviter les conflits, assurez-vous qu’il n’y a pas de doublons entre votre fichier et les redirections existantes.

en: Import your own redirections from a .json file generated by the Redirections plugin (make sure to select <strong>"WordPress redirects"</strong> when you export your file).
fr: Importez vos propres redirections à partir d’un fichier .json généré par l’extension Redirections (veillez à sélectionner <strong>« Redirections WordPress »</strong> lorsque vous exportez votre fichier).

en: Import Redirections from the Redirections plugin
fr: Importation des redirections depuis l’extension Redirections

en: Select your separator:
fr: Sélectionnez votre séparateur :

en: Duplicate entries will be automatically removed during import.
fr: Les entrées dupliquées seront automatiquement supprimées lors de l’importation.

en: Download a CSV example
fr: Télécharger un exemple de CSV

en: the counter (optional),
fr: le compteur (facultatif),

note: translators: %s equals to "yes"
en: %s to enable the redirect (leave it empty to disable the redirect)
fr: %s pour activer la redirection (laissez vide pour désactiver la redirection)

note: translators: %s: <code>https://www.example.org/my-super-article</code>
en: URL to redirect in absolute: %s
fr: URL à rediriger en absolu  : %s

note: translators: %s: <code>category/my-blog-post-slug</code>
en: URL to match (without your domain name): %s
fr: URL devant correspondre (sans votre nom de domaine) : %s

note: translators: %1$s: CSV separator, comma or semi colon
en: Import your own redirections from a .csv file (separator %1$s or %2$s). <br>You must have these columns in this order:
fr: Importez vos propres redirections depuis un fichier .csv (séparateur « %1$s » ou « %2$s »).<br>Vous devez avoir ces colonnes dans cet ordre :

en: Import Redirections
fr: Importation des redirections

en: Rank Math plugin (JSON)
fr: Rank Math plugin (TXT)

en: Yoast Premium plugin (CSV)
fr: Extension Yoast Premiun (CSV)

en: Redirections plugin (JSON - WordPress Redirects)
fr: Extensions Redirections (JSON - WordPress Redirects)

en: CSV file (must match the template)
fr: Fichier CSV (doit correspondre au modèle)

en: Select an option
fr: Sélectionner une option

en: Import your redirections
fr: Importation de vos redirections

en: default: Author:
fr: Par défaut : Auteur/autrice :

en: Author:
fr: Auteur/autrice :

en: You don't need to manually call the breadcrumbs function.
fr: Vous n’avez pas besoin d’appeler manuellement la fonction de fil d’Ariane.

en: We automatically add the JSON-LD to the head of your document using the wp_head hook.
fr: Nous ajoutons automatiquement le JSON-LD à l‘entête de votre document à l’aide du crochet wp_head.

en: That's it!
fr: Et voilà !

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Paste your license key
fr: Collez votre clé de licence

en: Steps to follow to activate your license:
fr: Étapes à suivre pour activer votre licence :

en: Enter your review body
fr: Saisissez le corps de votre avis

en: Accepts reservations
fr: Accepte les réservations

note: translators: %s home_url()
en: The URL of the menu.
fr: L’URL du menu.

en: Add step
fr: Ajouter une étape

en: Step
fr: Étape

en: Remove step
fr: Retirer l’étape

en: Step text
fr: Texte de l’étape

en: Enter the text of your step
fr: Saisissez le texte de votre étape

en: The text of your step (required)
fr: Le texte de votre étape (nécessaire)

en: Step name
fr: Nom de l’étape

en: Enter a title for this step
fr: Saisissez un titre pour cette étape

en: The title of the step (required)
fr: Le titre de l’étape (nécessaire)

en: Total time needed
fr: Temps total nécessaire

en: How-to currency
fr: Mode d’emploi de la devise

en: The currency of the estimated cost
fr: La devise du coût estimé

en: How-to estimated cost
fr: Mode d’emploi du coût estimé

en: The estimated cost
fr: Le coût estimé

en: Estimated cost
fr: Coût estimé

en: How-to description
fr: Description du mode d’emploi

en: Enter your how-to description
fr: Saisissez votre mode d’emploi de description

en: How-to description (default excerpt, or beginning of the content)
fr: Description du mode d’emploi (extrait par défaut, ou début du contenu)

en: How-to name
fr: Nom du mode d’emploi

en: The name of your how-to
fr: Le nom de votre mode d’emploi

en: Title of the how-to
fr: Titre du mode d’emploi

en: Mark up your How-to page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
fr: Marquez votre page de mode d’emploi avec JSON-LD pour essayer d’obtenir la position 0 dans les résultats de recherche.

en: A video URL describing the recipe preparation
fr: L‘URL de la vidéo décrivant la préparation de la recette

en: <strong>Morning and Afternoon are just time slots.</strong> e.g. if you're opened from 10:00 AM to 9:00 PM, check Morning and enter 10:00 / 21:00. If you are open non-stop, check Morning and enter 0:00 / 23:59.
fr: <strong>Matin et Après-midi sont juste des créneaux horaires</strong>. P. ex. : si vous êtes ouvert de 10h00 à 21h00, cochez Matin et saisissez 10:00 / 9:00. Si vous êtes ouvert sans interruption, cochez Matin et saisissez 0:00 / 23:59.

en: Indicates whether a FoodEstablishment accepts reservations. Values can be Boolean (True or False), an URL at which reservations can be made or (for backwards compatibility) the strings Yes or No.
fr: Indique si un FoodEstablishment accepte les réservations. Les valeurs peuvent être booléennes (True ou False), une URL à laquelle les réservations peuvent être effectuées ou (pour la compatibilité ascendante) les chaînes de caractères Oui ou Non.

en: Accepts reservations
fr: Accepte les réservations

en: Default value if empty: URL from the Website property
fr: Valeur par défaut si vide : URL de la propriété du site

en: URL of the menu
fr: URL du menu

en: Addresses content in the annotated pages (such as class attribute)
fr: Adresse le contenu des pages annotées (comme l’attribut de classe)

en: Event currency
fr: Devise de l’évènement

en: Event cost
fr: Coût de l’évènement

en: Event website
fr: Site de l’évènement

en: Event location address
fr: Adresse du lieu de l’évènement

en: Event location name
fr: Nom du lieu de l’évènement

en: e.g. You are here:
fr: p. ex. : Vous êtes ici :

en: Display a text before the breadcrumbs
fr: Afficher un texte avant le fil d’Ariane

en: How-to
fr: Tutoriel

en: Your review body
fr: Votre corps d’avis

en: Review body
fr: Corps d’avis

en: Organizer URL
fr: URL de l’organisateur/organisatrice

en: Organizer name
fr: Nom de l’organisateur/organisatrice

en: Timezone start date
fr: Date de début du fuseau horaire

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Video URL of the recipe
fr: URL vidéo de la recette

en: Speakable CSS Selector
fr: Sélecteur CSS parlant

en: The author of the article
fr: L’auteur/autrice de l’article

en: Default value if empty: Post author
fr: Valeur par défaut si vide : Auteur/autrice de l’article

en: Post author
fr: Auteur du contenu

en: Remove Google Analytics stats widget from WordPress dashboard
fr: Retirer le widget de statistiques Google Analytics du tableau de bord WordPress

en: Enter the title for the main menu
fr: Saisissez le titre pour le menu principal

en: default value: SEO
fr: valeur par défaut : SEO

en: Disable notifications on slug changes or post / term deletions
fr: Disable notifications on slug changes or post deletions

en: Edit SEOPress title in main menu
fr: Modifier le titre SEOPress dans le menu principal

en: Remove Analytics dashboard widget
fr: Retirer le widget Analytics du tableau de bord

en: SEO Network settings
fr: Réglages SEO du réseau

note: translators: %s: post name (slug) %s: url redirect
en: <p>We were unable to create the redirection you requested (<code>%s</code> to <code>%s</code>).</p>
fr: <p>Nous n’avons pas pu créer la redirection que vous avez demandée ( <code>%s</code> vers <code>%s</code> ).</p>

en: Clean all entries
fr: Nettoyer toutes les entrées

en: Type:
fr: Type :

en: Name:
fr: Nom :

en: Close
fr: Fermer

en: Expand
fr: Déplier

en: Delete schema
fr: Supprimer le schéma

en: Your rating: scale from 1 to 5
fr: Votre note : sur une échelle de 1 à 5

en: Review item image URL
fr: URL de l’image de l’élément d’avis

en: <strong>Authorized values:</strong> "CreativeWorkSeason", "CreativeWorkSeries", "Episode", "Game", "MediaObject", "MusicPlaylist", "MusicRecording", "Organization"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « CreativeWorkSeason », « CreativeWorkSeries », « Episode », « Game », « MediaObject », « MusicPlaylist », « MusicRecording », « Organization »

en: The telephone of your service (international format)
fr: Le téléphone de votre service (format international)

en: <strong>Authorized values:</strong> "GameApplication", "SocialNetworkingApplication", "TravelApplication", "ShoppingApplication", "SportsApplication", "LifestyleApplication", "BusinessApplication", "DesignApplication", "DeveloperApplication", "DriverApplication", "EducationalApplication", "HealthApplication", "FinanceApplication", "SecurityApplication", "BrowserApplication", "CommunicationApplication", "DesktopEnhancementApplication", "EntertainmentApplication", "MultimediaApplication", "HomeApplication", "UtilitiesApplication", "ReferenceApplication"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « GameApplication », « SocialNetworkingApplication », « TravelApplication », « ShoppingApplication », « SportsApplication », « LifestyleApplication », « BusinessApplication », « DesignApplication », « DeveloperApplication », « DriverApplication », « EducationalApplication », « Health Application », « FinanceApplication », « SecurityApplication », « BrowserApplication », « CommunicationApplication », « DesktopEnhancementApplication », « EntertainmentApplication », « MultimediaApplication », « HomeApplication », « UtilitiesApplication », « ReferenceApplication »

en: <strong>Authorized values:</strong> "InStock", "InStoreOnly", "OnlineOnly", "LimitedAvailability", "SoldOut", "OutOfStock", "Discontinued", "PreOrder", "PreSale"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « InStock », « InStoreOnly », « OnlineOnly », « LimitedAvailability », « SoldOut », « OutOfStock », « Discontinued », « PreOrder », « Presale »

en: <strong>Authorized values:</strong> "NewCondition", "UsedCondition", "DamagedCondition", "RefurbishedCondition"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « NewCondition », « UsedCondition », « DamagedCondition », « RefurbishedCondition »

en: <strong>Authorized values:</strong> "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « OfflineEventAttendanceMode », « OnlineEventAttendanceMode », « MixedEventAttendanceMode »

en: <strong>Authorized values:</strong> "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « EventCancelled », « EventMovedOnline », « EventPostponed », « EventRescheduled », « EventScheduled »

en: <strong>Authorized values: </strong>"Primary", "Secondary", "Presale", "Premium"
fr: <strong>Valeurs autorisées : </strong>« Primary », « Secondary », « Presale », « Premium »

en: <strong>Authorized values:</strong> "BusinessEvent", "ChildrensEvent", "ComedyEvent", "CourseInstance", "DanceEvent", "DeliveryEvent", "EducationEvent", "ExhibitionEvent", "Festival", "FoodEvent", "LiteraryEvent", "MusicEvent", "PublicationEvent", "SaleEvent", "ScreeningEvent", "SocialEvent", "SportsEvent", "TheaterEvent", "VisualArtsEvent"
fr: <strong>Valeurs autorisées :</strong> « BusinessEvent », « ChildrensEvent », « ComedyEvent », « CourseInstance », « DanceEvent », « DeliveryEvent », « EducationEvent », « ExhibitionEvent », « Festival », « FoodEvent », « LiteraryEvent », « MusicEvent », « PublicationEvent », « SaleEvent », « ScreeningEvent », « SocialEvent », « SportsEvent », « TheaterEvent », « VisualArtsEvent »

en: Authorized values: "HOUR", "DAY", "WEEK", "MONTH", "YEAR"
fr: Valeurs autorisées : « HOUR », « DAY », « WEEK », « MONTH », « YEAR »

en: If a value exists (e.g. "yes"), the job offer will be marked as fully remote. Don't mark up jobs that allow occasional work-from-home, jobs for which remote work is a negotiable benefit, or have other arrangements that are not 100% remote. The "gig economy" nature of a job doesn't imply that it is or is not remote.
fr: Si une valeur existe (p. ex. : « oui »), l’offre d’emploi sera marquée comme étant entièrement à distance. Ne marquez pas les emplois qui permettent un travail occasionnel à domicile, les emplois pour lesquels le travail à distance est un avantage négociable, ou avez d’autres arrangements qui ne sont pas 100 % à distance. La nature « gig économie » d’un emploi ne signifie pas qu’il est ou n’est pas à distance.

note: translators: do not translate authorized values, e.g. FULL_TIME
en: Type of employment, You can include more than one employmentType property. Authorized values: "FULL_TIME", "PART_TIME", "CONTRACTOR", "TEMPORARY", "INTERN", "VOLUNTEER", "PER_DIEM", "OTHER"
fr: Type d’emploi, Vous pouvez inclure plus d’une propriété employmentType. Valeurs autorisées : « FULL_TIME », « PART_TIME », « CONTRACTOR », « TEMPORARY », « INTERN », « VOLUNTEER », « PER_DIEM », « OTHER »

en: e.g. HH:MM - To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type only
fr: p. ex. : HH:MM - À utiliser uniquement avec le type de publication <strong>Live Blog Posting</strong>

en: e.g. YYYY-MM-DD - To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type only
fr: p. ex. : YYYY-MM-DD - À utiliser uniquement avec le type de publication <strong>Live Blog Posting</strong>

en: Article (WebPage)
fr: Article (Page web)

en: Local Business type
fr: Type d’entreprise locale

en: Sales price, including tax
fr: Prix de vente, taxes comprises

en: Post / Product ID
fr: ID d’article / produit

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Remove all notices
fr: Supprimer toutes les notifications

note: translators: %s number of notices
en: View all notices (%s)
fr: Voir toutes les notifications (%s)

note: translators: %s number of redirections
en: We have %s redirections that needs your attention
fr: Nous avons %s redirections qui nécessitent votre attention

en: We suggest you to redirect this URL.
fr: Nous vous suggérons de rediriger cette URL.

note: translators: %s: post name (slug) %s: url redirect
en: <p>We have detected that you have changed a slug (<code>%s</code>) to (<code>%s</code>).</p>
fr: <p>Nous avons détecté que vous avez changé un slug ( <code>%s</code> ) en ( <code>%s</code> ).</p>

en: We suggest you to redirect this URL to avoid any SEO issues, and keep an optimal user experience.
fr: Nous vous suggérons de rediriger cette URL pour éviter tout problème SEO et conserver une expérience utilisateur optimale.

note: translators: %s URL of the post deleted
en: <p>We have detected that you have deleted a post (<code>%s</code>).</p>
fr: <p>Nous avons détecté que vous avez supprimé un article ( <code>%s</code> ).</p>

en: To use with <strong>Live Blog Posting</strong> article type
fr: À utiliser avec le type de publication <strong>Live Blog Posting</strong>

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
    				"@context": "https://schema.org/",
    				"@type": "Review",
    				"itemReviewed": {
    				"@type": "Restaurant",
    				"image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    				"name": "Legal Seafood",
    				"servesCuisine": "Seafood",
    				"telephone": "1234567",
    				"address" :{
    					"@type": "PostalAddress",
    					"streetAddress": "123 William St",
    					"addressLocality": "New York",
    					"addressRegion": "NY",
    					"postalCode": "10038",
    					"addressCountry": "US"
    				}
    				},
    				"reviewRating": {
    				"@type": "Rating",
    				"ratingValue": "4"
    				},
    				"name": "A good seafood place.",
    				"author": {
    				"@type": "Person",
    				"name": "Bob Smith"
    				},
    				"reviewBody": "The seafood is great.",
    				"publisher": {
    				"@type": "Organization",
    				"name": "Washington Times"
    				}
    			}</script>
fr: eg: <script type="application/ld+json">{
    				"@context": "https://schema.org/",
    				"@type": "Review",
    				"itemReviewed": {
    				"@type": "Restaurant",
    				"image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    				"name": "Legal Seafood",
    				"servesCuisine": "Seafood",
    				"telephone": "1234567",
    				"address" :{
    					"@type": "PostalAddress",
    					"streetAddress": "123 William St",
    					"addressLocality": "New York",
    					"addressRegion": "NY",
    					"postalCode": "10038",
    					"addressCountry": "US"
    				}
    				},
    				"reviewRating": {
    				"@type": "Rating",
    				"ratingValue": "4"
    				},
    				"name": "A good seafood place.",
    				"author": {
    				"@type": "Person",
    				"name": "Bob Smith"
    				},
    				"reviewBody": "The seafood is great.",
    				"publisher": {
    				"@type": "Organisation",
    				"name": "Washington Times"
    				}
    			}</script>

en: Pictures clearly showing the product, e.g. against a white background, are preferred
fr: Les images affichant clairement le produit, p. ex. sur un arrière-plan blanc, sont préférées.

en: The region associated with your recipe. For example, "French", Mediterranean", or "American"
fr: La région associée à votre recette. P. ex. : « Française », « Méditerranéenne » ou « Américaine »

en: Every page must contain at least one image (whether or not you include markup). Google will pick the best image to display in Search results based on the aspect ratio and resolution.<br> Image URLs must be crawlable and indexable.<br> Images must represent the marked up content.<br> Images must be in .jpg, .png, or. gif format.<br> For best results, provide multiple high-resolution images (minimum of 50K pixels when multiplying width and height) with the following aspect ratios: 16x9, 4x3, and 1x1.
fr: Chaque page doit contenir au moins une image (que vous incluiez ou non une balise). Google choisira la meilleure image à afficher dans les résultats de recherche en fonction du ratio d’aspect et de la définition.<br>Les URL d’image doivent être analysables et indexables.<br>Les images doivent représenter le contenu marqué.<br>Les images doivent être en format .jpg, .png, ou .gif.<br>Pour de meilleurs résultats, fournissez plusieurs images haute définition (minimum de 50 K pixels lors de la multiplication de la largeur et de la hauteur) avec les ratios d’aspect suivants : 16x9, 4x3 et 1x1.

en: Make sure you have enabled these 2 APIs from <strong>Google Cloud Console</strong>:
fr: Assurez-vous d‘avoir activé ces 2 API à partir de la <strong>console Google Cloud</strong> :

en: Primary category
fr: Catégorie principale

en: Posts, pages, custom post types or term taxonomies that do not exist will be skipped.
fr: Les articles, pages, types de publications personnalisés ou taxonomies de terme qui n’existent pas seront ignorés.

en: Your settings have been saved.
fr: Vos réglages ont été enregistrés.

en: Hide closed days?
fr: Masquer les jours de fermeture ?

en: Show opening hours?
fr: Afficher les heures d’ouverture ?

en: Show phone number?
fr: Afficher le numéro de téléphone ?

en: Show map link (new window)?
fr: Afficher le lien de la carte (nouvelle fenêtre) ?

en: Show country?
fr: Afficher le pays ?

en: Show postal code?
fr: Afficher le code postal ?

en: Show state?
fr: Afficher l’état ?

en: Show city?
fr: Afficher la ville ?

en: Show street address?
fr: Afficher l’adresse postale ?

en: Add additional information here.
fr: Ajoutez ici des informations supplémentaires.

en: Description about your local business
fr: Description de votre entreprise locale

en: Description:
fr: Description :

en: Title:
fr: Titre :

note: translators: %s: link documentation
en: Edit your Local Business information here
fr: Modifiez ici vos informations d’entreprise locale

en: Closed
fr: Fermé

en: View on Google Maps
fr: Voir sur Google Maps

en: View this local business on Google Maps (new window)
fr: Voir cette entreprise locale sur Google Maps (nouvelle fenêtre)

en: Display local business informations
fr: Afficher les informations d’entreprise locale

en: Place ID
fr: ID du lieu

en: <a href="https://developers.google.com/places/web-service/place-id" target="_blank">Click here to find your Google Maps Place ID</a><span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span> for your Local Business. <br>This ID will be used to display the Google Maps link from the LB widget.
fr: <a href="https://developers.google.com/places/web-service/place-id" target="_blank">Cliquez ici pour trouver votre ID Google Maps Place</a> <span class="seopress-help dashicons dashicons-external"></span> pour votre entreprise locale.<br>Cet ID sera utilisé pour afficher le lien Google Maps à partir du widget LB.

en: Google Maps Place ID
fr: ID du lieu Google Maps

en: e.g. ChIJ1zmBfihrUQ0RE02R1pnXoc8
fr: p. ex. : ChIJ1zmBfihrUQ0RE02R1pnXoc8

en: Enter a website URL
fr: Veuillez saisir l’URL d’un site

en: e.g. https://www.example.com/
fr: eg: https://www.example.com/

en: This option will apply to both SEOPress and SEOPress PRO.
fr: Cette option s’appliquera à la fois à SEOPress et à SEOPress PRO.

en: Enter the author name
fr: Saisissez le nom de l’auteur

en: e.g. John Doe
fr: p. ex. : François Pignon

en: Enter a description
fr: Saisissez une description

en: e.g. Best SEO WordPress plugin
fr: p. ex. : Meilleure extension WordPress de SEO

en: Enter a plugin title
fr: Saisissez un titre d’extension

en: e.g. SEO plugin
fr: p. ex. : extension SEO

en: Only to be filled if the business type is: "FoodEstablishment", "Bakery", "BarOrPub", "Brewery", "CafeOrCoffeeShop", "FastFoodRestaurant", "IceCreamShop", "Restaurant" or "Winery".
fr: À remplir uniquement si le type d’entreprise est : « FoodEstablishment », « Bakery », « BarOrPub », « Brewery », « CafeOrCoffeeShop », « FastFoodRestaurant », « IceCreamShop », « Restaurant » ou « Winery ».

en: Track your ecommerce metrics with Google Analytics Enhanced Ecommerce.
fr: Suivez vos indicateurs de commerce électronique avec Google Enhanced Ecommerce.

en: We recommend to enable this feature after a site migration for example, or after major content changes on your site for <strong>about 1 month max to avoid false positives (robots, SPAMS...)</strong>.
fr: Nous recommandons d’activer cette fonctionnalité après une migration de site par exemple, ou après des changements majeurs de contenu sur votre site pendant <strong>environ 1 mois maximum pour éviter les faux positifs (robots, SPAMS…)</strong>.

en: Change plugin website in plugins list
fr: Modifier le site web de l’extension dans la liste des extensions

en: Change plugin author in plugins list
fr: Modifier l’auteur de l’extension dans la liste des extensions

en: Change plugin description (PRO) in plugins list
fr: Modifier la description de l’extension (PRO) dans la liste des extensions

en: Change plugin description in plugins list
fr: Modifier la description de l’extension dans la liste des extensions

en: Change plugin title (PRO) in plugins list
fr: Modifier le titre de l’extension (PRO) dans la liste des extensions

en: Change plugin title in plugins list
fr: Modifier le titre de l’extension dans la liste des extensions

en: Remove SEOPress menu/submenu pages/dashboard items
fr: Supprimer les pages du menu/sous-menu SEOPress et les éléments du Tableau de bord

en: Enable redirection?
fr: Activer la redirection ?

en: Redirection settings
fr: Réglages de redirection

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
fr: 451 Inaccessible pour des raisons d’ordre légal

en: 410 Gone
fr: 410 N’existera plus jamais

en: 307 Moved Temporarily
fr: 307 Déplacé temporairement

en: 302 Found / Moved Temporarily
fr: 302 Trouvé / Déplacé temporairement

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection permanente

en: New URL
fr: Nouvelle URL

en: e.g. <code>my-custom-permalink</code>. If you have a permalink structure like <code>/%category%/%postname%/</code>, make sure to include the categories: <code>category/sub-category/my-custom-permalink</code>.
fr: p. ex. : <code>mon-permalien-personnalise</code>. Si vous avez une structure de permalien comme <code>/%category%/%postname%/</code>, assurez-vous d’inclure les catégories : <code>categorie/sous-categorie/mon-permalien-personnalise</code>.

en: Start Import
fr: Démarrer l’importation

en: Create a redirect
fr: Créer une redirection

en: Your redirections and 404 errors will appear here.
fr: Vos redirections et erreurs 404 apparaîtront ici.

en: e.g. 00:12:00 for 12 mins
fr: p. ex. : 00:12:00 pour 12 min

en: Disable this automatic schema for this post?
fr: Désactiver ce schéma automatique pour cette publication ?

en: Disable all automatic schemas for this post?
fr: Désactiver tous les schémas automatiques pour cette publication ?

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
    							"@context": "https://schema.org/",
    							"@type": "Review",
    							"itemReviewed": {
    							  "@type": "Restaurant",
    							  "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    							  "name": "Legal Seafood",
    							  "servesCuisine": "Seafood",
    							  "telephone": "1234567",
    							  "address" :{
    								"@type": "PostalAddress",
    								"streetAddress": "123 William St",
    								"addressLocality": "New York",
    								"addressRegion": "NY",
    								"postalCode": "10038",
    								"addressCountry": "US"
    							  }
    							},
    							"reviewRating": {
    							  "@type": "Rating",
    							  "ratingValue": "4"
    							},
    							"name": "A good seafood place.",
    							"author": {
    							  "@type": "Person",
    							  "name": "Bob Smith"
    							},
    							"reviewBody": "The seafood is great.",
    							"publisher": {
    							  "@type": "Organization",
    							  "name": "Washington Times"
    							}
    						  }</script>
fr: p. ex. : <script type="application/ld+json">{
    							"@context": "https://schema.org/",
    							"@type": "Review",
    							"itemReviewed": {
    							  "@type": "Restaurant",
    							  "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
    							  "name": "Legal Seafood",
    							  "servesCuisine": "Seafood",
    							  "telephone": "1234567",
    							  "address" :{
    								"@type": "PostalAddress",
    								"streetAddress": "123 William St",
    								"addressLocality": "New York",
    								"addressRegion": "NY",
    								"postalCode": "10038",
    								"addressCountry": "US"
    							  }
    							},
    							"reviewRating": {
    							  "@type": "Rating",
    							  "ratingValue": "4"
    							},
    							"name": "A good seafood place.",
    							"author": {
    							  "@type": "Person",
    							  "name": "Bob Smith"
    							},
    							"reviewBody": "The seafood is great.",
    							"publisher": {
    							  "@type": "Organization",
    							  "name": "Washington Times"
    							}
    						  }</script>

en: Travel Agency
fr: Agence de voyages

en: Tourist Information Center
fr: Office de tourisme

en: |-Wholesale Store
fr: |- Boutique de vente en gros

en: |-Toy Store
fr: |-Boutique de jouets

en: |-Tire Shop
fr: |-Boutique de pneus

en: |-Sporting Goods Store
fr: |-Boutique d’articles de sport

en: |-Shoe Store
fr: |-Boutique de chaussures

en: |-Pet Store
fr: |-Animalerie

en: |-Pawn Shop
fr: |-Prêteur sur gages

en: |-Outlet Store
fr: |-Boutique d’usine

en: |-Office Equipment Store
fr: |-Boutique de matériel de bureau

en: |-Music Store
fr: |-Boutique de musique

en: |-Movie Rental Store
fr: |-Vidéo club

en: |-Mobile Phone Store
fr: |-Boutique de téléphonie mobile

en: |-Mens Clothing Store
fr: |-Boutique de vêtements pour hommes

en: |-Liquor Store
fr: |-Magasin d’alcool

en: |-Jewelry Store
fr: |-Bijouterie

en: |-Home Goods Store
fr: |-Boutique d’articles ménagers

en: |-Hobby Shop
fr: |-Boutique de loisirs

en: |-Hardware Store
fr: |-Boutique de matériel

en: |-Grocery Store
fr: |-Épicerie

en: |-Garden Store
fr: |-Boutique de jardinage

en: |-Furniture Store
fr: |-Boutique de meubles

en: |-Florist
fr: |-Fleuriste

en: |-Electronics Store
fr: |-Boutique d’électronique

en: |-Department Store
fr: |-Grande surface

en: |-Convenience Store
fr: |-Boutique de proximité

en: |-Computer Store
fr: |-Boutique d’informatique

en: |-Clothing Store
fr: |-Boutique de vêtements

en: |-Book Store
fr: |-Librairie

en: |-Bike Store
fr: |-Boutique de vélos

en: Store
fr: Boutique

en: |-Tennis Complex
fr: |-Complexe de tennis

en: |-Stadium Or Arena
fr: |-Stade ou arène

en: |-Sports Club
fr: |-Club de sports

en: |-Ski Resort
fr: |-Station de ski

en: |-Public Swimming Pool
fr: |-Piscine publique

en: |-Golf Course
fr: |-Cours de golf

en: |-Exercise Gym
fr: |-Gymnase

en: |-Bowling Alley
fr: |-Bowling

en: Sports Activity Location
fr: Emplacement d’activités sportives

en: Shopping Center
fr: Centre commercial

en: Real Self Storage
fr: Stockage en libre-service

en: Recycling Center
fr: Centre de tri

en: Real Estate Agent
fr: Agence immobilière

en: Radio Station
fr: Station de radio

en: Professional Service
fr: Service professionnel

en: |-Resort
fr: |-Station

en: |-Hotel
fr: |-Hôtel

en: |-Hostel
fr: |-Auberge

en: |-Campground
fr: |-Camping

en: |-Bed And Breakfast
fr: |-Gîte

en: Lodging Business
fr: Service d’hébergement

en: Library
fr: Bibliothèque

en: |-Notary
fr: |-Notaire

en: |-Attorney
fr: |-Avocat

en: Legal Service
fr: Service juridique

en: |-Public Health
fr: |-Santé publique

en: |-Psychiatric
fr: |-Psychiatrique

en: |-Primary Care
fr: |-Premiers soins

en: |-Podiatric
fr: |-Podiatrie

en: |-Plastic Surgery
fr: |-Chirurgie plastique

en: |-Physiotherapy
fr: |-Physiothérapie

en: |-Physician
fr: |-Médecin

en: |-Pharmacy
fr: |-Pharmacie

en: |-Pediatric
fr: |-Pédiatrie

en: |-Otolaryngologic
fr: |-Otolaryngologique

en: |-Optometric
fr: |-Optométrique

en: |-Optician
fr: |-Opticien

en: |-Oncologic
fr: |-Oncologique

en: |-Obstetric
fr: |-Obstétrique

en: |-Nursing
fr: |-Infirmerie

en: |-Midwifery
fr: |-Sages-femmes

en: |-Medical Clinic
fr: |-Clinique médicale

en: |-Gynecologic
fr: |-Gynécologue

en: |-Emergency
fr: |-Urgence

en: |-Diet Nutrition
fr: |-Nutritionniste

en: |-Dermatology
fr: |-Dermatologue

en: |-Dentist
fr: |-Dentiste

en: |-Community Health
fr: |-Santé communautaire

en: Medical Business
fr: Entreprise médicale

en: Internet Cafe
fr: Cybercafé

en: |-Roofing Contractor
fr: |-Couvreur

en: |-Plumber
fr: |-Plombier

en: |-Moving Company
fr: |-Entreprise de déménagement

en: |-Locksmith
fr: |-Serrurier

en: |-House Painter
fr: |-Peintre en bâtiment

en: |-HVAC Business
fr: |-Entreprise d’air conditionné

en: |-Electrician
fr: |-Électricien

en: Home And Construction Business
fr: Entreprise de construction

en: |-Tattoo Parlor
fr: |-Salon de tatouage

en: |-Nail Salon
fr: |-Onglerie

en: |-Health Club
fr: |-Club de santé

en: |-Hair Salon
fr: |-Salon de coiffure

en: |-Day Spa
fr: |-Spa de jour

en: |-Beauty Salon
fr: |-Salon de beauté

en: Health And Beauty Business
fr: Santé et soins de beauté

en: |-PostOffice
fr: |-Bureau de poste

en: Government Office
fr: Service gouvernemental

en: |-Winery
fr: |-Caviste

en: |-Ice Cream Shop
fr: |-Glacier

en: |-Fast Food Restaurant
fr: |-Restauration rapide

en: |-Cafe Or Coffee Shop
fr: |-Café

en: |-Brewery
fr: |-Brasserie

en: |-Bar Or Pub
fr: |-Bar ou pub

en: |-Bakery
fr: |-Boulangerie

en: Food Establishment
fr: Établissement alimentaire

en: |-Insurance Agency
fr: |-Agence d’assurance

en: |-Bank Or Credit Union
fr: |-Banque ou société de crédit

en: |-Automated Teller
fr: |-Distributeur automatique

en: |-Accounting Service
fr: |-Service comptable

en: Financial Service
fr: Service financier

en: |-Night Club
fr: |-Boîte de nuit

en: |-Movie Theater
fr: |-Cinéma

en: |-Comedy Club
fr: |-Café-théatre

en: |-Art Gallery
fr: |-Galerie d’art

en: |-Amusement Park
fr: |-Parc d’attractions

en: |-Adult Entertainment
fr: |-Divertissement pour adultes

en: Entertainment Business
fr: Entreprise de divertissement

en: Employment Agency
fr: Pôle emploi

en: |-Police Station
fr: |-Commissariat

en: |-Hospital
fr: |-Hôpital

en: |-Fire Station
fr: |-Caserne de pompiers

en: Emergency Service
fr: Service d’urgence

en: Dry Cleaning Or Laundry
fr: Nettoyage à sec ou blanchisserie

en: Child Care
fr: Garde d’enfants

en: |-Motorcycle Repair
fr: |-Réparation de motos

en: |-Motorcycle Dealer
fr: |-Concessionnaire moto

en: |-Gas Station
fr: |-Station-service

en: |-AutoWash
fr: |-Station de lavage

en: |-Auto Repair
fr: |-Réparation automobile

en: |-Auto Rental
fr: |-Location automobile

en: |-Auto Parts Store
fr: |-Boutique de pièces automobiles

en: |-Auto Dealer
fr: |-Concessionnaire automobile

en: |-Auto Body Shop
fr: |-Carrossier

en: Automotive Business
fr: Concession automobile

en: Animal Shelter
fr: Refuge pour animaux

en: Local Business (default)
fr: Entreprise locale (par défaut)

en: To use with Live Blog Posting article type
fr: Pour utiliser le type d’article Live Blog Posting

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette notification

note: translators: %s link documentation translators: %s: documentation link
en: <a href="%s" target="_blank">You can use dynamic variables in your schema.</a>
fr: <a href="%s" target="_blank">Vous pouvez utiliser des variables dynamiques dans votre schéma.</a>

en: Full list of business types available on schema.org
fr: La liste complète des types d’entreprises est disponible sur schema.org

en: All business types (new window)
fr: Tous les types d’entreprises (nouvelle fenêtre)

en: Map all schema properties to a value:
fr: Relier toutes les propriétés du schéma pour une valeur :

en: Learn more about schemas
fr: En savoir plus sur les schémas

en: Create a schema
fr: Créer un schéma

en: Boost your visibility in search results and increase your traffic and conversions.
fr: Renforcez votre visibilité dans les résultats de recherche et augmentez votre trafic et vos conversions.

en: Redirection type
fr: Type de redirection

en: Active redirect
fr: Activer la redirection

en: Make another import
fr: Faire une autre importation

en: Measure removals from shopping carts
fr: Mesurer les abandons de panier

en: Measure additions to shopping carts
fr: Mesurer les ajouts au panier

en: Hide help icons and SEOPress documentation links
fr: Masquer les icônes d’aide et les liens de documentation de SEOPress

en: Hide SEOPress links / help icons
fr: Masquer les liens / icônes d’aide de SEOPress

en: Remove from cart event
fr: Évènement de retrait du panier

en: Add to cart event
fr: Évènement d’ajout au panier

en: Measure purchases
fr: Mesurer les achats

en: You must respect the format of this field: hh:mm:ss
fr: Vous devez respecter le format de ce champ : hh:mm:ss

en: e.g. 00:04:30 for 4 minutes and 30 seconds
fr: p. ex. : 00:04:30 pour 4 minutes et 30 secondes

en: Duration of your video (format: hh:mm:ss)
fr: Durée de votre vidéo (format : hh:mm:ss)

en: Target keywords
fr: Mots-clés cibles

en: Analytics
fr: Statistiques

en: We also provide a widget for <strong>Elementor users</strong> (Elementor Builder > Elements tab > Site section > Breadcrumbs widget).
fr: Nous fournissons également un widget pour les <strong>utilisateurs d‘Elementor</strong> (Elementor Builder > onglet Éléments > section Site > widget Fils d‘Ariane).

en: Link hover Color
fr: Couleur de survol du lien

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Right
fr: Droite

en: Center
fr: Centré

en: Left
fr: Gauche

en: Alignment
fr: Alignement

en: Access not allowed by the PHP define.
fr: Accès non autorisé par la définition PHP.

en: Default: homepage. Google recommends to include your business details (address, phone, website...) for your visitors too.
fr: Par défaut : page d’accueil. Google recommande d’inclure vos coordonnées professionnelles (adresse, téléphone, site…) pour vos visiteurs.

en: Post ID
fr: ID de l’article

en: Enter your post, page or post type ID, e.g. 64
fr: Saisissez votre ID d’article, de page ou de type de publication, p. ex. : 64

en: Where to display the schema?
fr: Où afficher le schéma ?

en: The end of live coverage. For example, "2017-01-24T19:33:17+00:00".
fr: La fin de la diffusion en direct. p. ex. : « 2017-01-24T19:33:17+00:00 ».

en: The beginning of live coverage. For example, "2017-01-24T19:33:17+00:00".
fr: Le début de la diffusion en direct. p. ex. : « 2017-01-24T19:33:17+00:00 ».

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Coverage End Time
fr: Heure de fin de la diffusion

en: Coverage End Date
fr: Date de fin de la diffusion

en: Coverage Start Time
fr: Heure de début de la diffusion

en: Coverage Start Date
fr: Date de début de la diffusion

en: Review News Article
fr: Article d’avis d’actualité

en: Reportage News Article
fr: Article de reportage d’actualité

en: Opinion News Article
fr: Article d’opinion

en: Background News Article
fr: Article de fond d’actualité

en: Ask Public News Article
fr: Demandez un article d’actualité publique

en: Analysis News Article
fr: Article d’analyse d’actualité

en: Satirical Article
fr: Article satirique

en: Advertiser Content Article
fr: Article de contenu d’annonceur

en: Article (generic)
fr: Article (générique)

en: Select your custom taxonomy / product attribute
fr: Sélectionnez votre attribut taxonomie /produit personnalisé

en: Product availability
fr: Disponibilité du produit

en: domain not found
fr: domaine non trouvé

en: e.g. OfflineEventAttendanceMode
fr: p. ex. : OfflineEventAttendanceMode

en: e.g. EventCancelled
fr: p. ex. : EventCancelled

en: Mixed event
fr: Évènement mixte

en: Online event
fr: Évènement en ligne

en: Offline event
fr: Évènement présentiel

en: Select your event attendance mode
fr: Sélectionnez votre mode de participation à l’évènement

en: Event scheduled
fr: Évènement planifié

en: Event rescheduled
fr: Évènement replanifié

en: Event postponed
fr: Évènement reporté

en: Event moved online
fr: Évènement déplacé en ligne

en: Event cancelled
fr: Évènement annulé

en: Select a status event
fr: Sélectionnez un état d’évènement

en: Select your event status
fr: Sélectionnez votre état d’évènement

en: Previous start time
fr: Heure de début précédente

en: Previous start date
fr: Date de début précédente

en: Possible values: "OfflineEventAttendanceMode", "OnlineEventAttendanceMode", "MixedEventAttendanceMode"
fr: Valeurs possibles : « OfflineEventAttendanceMode », « OnlineEventAttendanceMode », « MixedEventAttendanceMode »

en: Event attendance mode
fr: Mode de participation à l’évènement

en: Possible values: "EventCancelled", "EventMovedOnline", "EventPostponed", "EventRescheduled", "EventScheduled"
fr: Valeurs possibles : « EventCancelled », « EventMovedOnline », « EventPostponed », « EventRescheduled », « EventScheduled »

en: Event status
fr: État de l’évènement

en: Previous Start time
fr: Heure de début précédente

en: Previous Start date
fr: Date de début précédente

en: Cuisine served
fr: Cuisine servie

en: This feature is completely independent of user tracking. For example, statistical data will be collected even if you have not entered your API keys below.
fr: Cette fonctionnalité est totalement indépendante du suivi des utilisateurs ou utilisatrices, c’est-à-dire que les données statistiques seront collectées même si vous n’avez pas saisi vos clés API ci-dessous.

en: Last time loaded
fr: Dernière fois chargée

note: translators: %s number of redirections disabled
en: %s redirection disabled. | %s redirections disabled.
fr[0]: %s redirection désactivée.
fr[1]: %s redirections désactivées.

note: translators: %s number of redirections enabled
en: %s redirection enabled. | %s redirections enabled.
fr[0]: %s redirection activée.
fr[1]: %s redirections activées.

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Categories
fr: Catégories

en: The type of cuisine the restaurant serves.
fr: Le type de cuisine que le restaurant sert.

en: e.g. French, Italian, Indian, American
fr: p. ex : française, italienne, indienne, américaine

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Broken links
fr: Liens cassés

[ctx: Post Type General Name]
en: Broken links
fr: Liens cassés

en: Add a rule
fr: Ajouter une règle

en: or
fr: ou

en: and
fr: et

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Schema
fr: Schéma

[ctx: Post Type General Name]
en: Schemas
fr: Schémas

en: Post Type
fr: Type de contenu

en: is NOT equal to
fr: n’est PAS égal à

en: is equal to
fr: est égal à

note: Description of the plugin
en: The PRO version of SEOPress. SEOPress required (free).
fr: La version PRO de SEOPress. SEOPress est nécessaire (gratuit).

en: 404 monitoring / Redirections
fr: Surveillance 404 / Redirections

en: Improve WooCommerce SEO. By enabling this feature, we‘ll automatically add <strong>product identifiers type</strong> and <strong>product identifiers value</strong> fields to the WooCommerce product metabox (barcode) for the Product schema.
fr: Améliorer le SEO de WooCommerce. En activant cette fonctionnalité, nous ajouterons automatiquement des champs de <strong>type d’identificateurs de produits</strong> et de <strong>valeur d’identificateurs de produits</strong> pour la boîte méta des produits WooCommerce (code-barre) pour le schéma du produit.

en: Please enable <strong>Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types</strong> option in order to use automatic schemas. (SEO > PRO > Structured Data Types (schema.org)
fr: Veuillez activer l’option de <strong>boîte méta de types de données structurées pour vos articles, pages et types de publications personnalisés</strong> afin d’utiliser des schémas automatiques. (SEO - PRO - Types de données structurées (schema.org)

en: An error occurred, please try again. Response code:
fr: Une erreur s’est produite. Veuillez réessayer. Code de réponse :

en: WooCommerce is not enabled on your site. Some properties like <strong>aggregateRating</strong> and <strong>Review</strong> will not work out of the box.
fr: WooCommerce n’est pas activé sur votre site. Certaines propriétés comme <strong>aggregateRating</strong> et les <strong>Avis</strong> ne fonctionneront pas.

note: translators: %s: link to plugin settings page
en: You have not deactivated the default WooCommerce structured data type from our <a href="%s"><strong>PRO settings > WooCommerce tab</strong></a>. It's recommended to disable it to avoid any conflicts with your product schemas.
fr: Vous n’avez pas désactivé le type de données structurées WooCommerce par défaut à partir de nos <a href="%s"><strong>Réglages PRO - Onglet WooCommerce</strong></a>. Il est recommandé de le désactiver pour éviter tout conflit avec vos schémas de produits.

en: Star ratings should be required, not optional
fr: Les avis en étoiles devraient être nécessaires, non facultatifs

en: Enable star rating on reviews
fr: Activer les notes en étoiles sur les avis

en: Enable product reviews
fr: Activer les avis de produit

note: translators: %s: link to plugin settings page
en: Please activate these options from <strong>WC settings</strong>, <strong>Products</strong>, <a href="%s"><strong>General tab</strong></a>:
fr: Veuillez activer ces options à partir des <strong>réglages WC</strong>, <strong>Produits</strong>, <a href="%s"><strong>Onglet général</strong></a> :

en: To automatically add <strong>aggregateRating</strong> and <strong>Review</strong> properties to your schema, you have to enable <strong>User Reviews</strong> from WooCommerce settings.
fr: Pour ajouter automatiquement les propriétés <strong>aggregateRating</strong> et <strong>Avis</strong> à votre schéma, vous devez activer les <strong>avis d’utilisateurs</strong> à partir des réglages de WooCommerce.

en: Product Global Identifier
fr: Identificateur global du produit

en: Product Global Identifier type
fr: Type d’identificateur global de produit

en: Clean your 404
fr: Nettoyer les 404

en: Insufficient privileges to import metadata.
fr: Droits insuffisants pour importer les métadonnées.

en: Import <strong>metadata</strong> (title, meta description, social metas...) to your site via a csv file.
fr: Importer des <strong>métadonnées</strong> (titre, méta description, méta sociaux...) sur votre site via un fichier csv.

en: SEO metadata (CSV)
fr: Métadonnées SEO (CSV)

en: nosnippet? (yes)
fr: nosnippet ? (oui)

en: noimageindex? (yes)
fr: noimageindex ? (oui)

en: nofollow? (yes)
fr: nofollow ? (oui)

en: noindex? (yes)
fr: noindex ? (oui)

en: Target Keyword
fr: Mot-clé cible

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Facebook thumbnail
fr: Miniature Facebook

en: Facebook description
fr: Description Facebook

en: Facebook title
fr: Titre Facebook

en: Meta Title
fr: Balise titre

en: View posts
fr: Voir les articles

en: Reason for failure
fr: Raison de l’échec

en: Post
fr: Article

en: View import log
fr: Voir le journal d’importation

en: Import complete!
fr: Importation terminée !

en: Your metadata are now being imported...
fr: Vos métadonnées sont en cours d’importation...

en: Importing
fr: Importation

en: The file does not exist, please try again.
fr: Le fichier n’existe pas, veuillez réessayer.

en: Run the importer
fr: Lancer l’importateur

en: Do not import
fr: Ne pas importer

en: Sample:
fr: Exemple :

en: Map to field
fr: Lier au champ

en: Column name
fr: Nom de colonne

en: Select fields from your CSV file to map against posts / terms fields, or to ignore during import.
fr: Sélectionnez les champs de votre fichier CSV pour lier les champs d’articles ou les ignorer lors de l’importation.

en: Map CSV fields to post metas
fr: Lier les champs CSV aux métas d’article

en: Upload a new file
fr: Téléverser un nouveau fichier

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
fr: Le fichier est vide ou utilise un codage autre que UTF-8, veuillez réessayer avec un nouveau fichier.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
fr: Veuillez téléverser ou fournir le lien vers un fichier CSV valide.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
fr: Type de fichier non valide. L’importateur prend en charge les formats de fichier CSV et TXT.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fr: Ce fichier est vide. Veuillez téléverser quelque chose de plus substantiel. Cette erreur peut également être due à la désactivation de l’envoi de fichier dans le fichier php.ini de votre serveur, ou par une valeur de post_max_size inférieure à celle de upload_max_filesize dans ce même php.ini.

en: Next step
fr: Étape suivante

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
fr: Taille maximale : %s

en: Choose a CSV file from your computer:
fr: Choisissez un fichier CVS depuis votre ordinateur :

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr: Avant de pouvoir téléverser votre fichier d’importation, vous devez corriger l’erreur suivante :

en: Existing posts / terms that match by ID will be updated.
fr: Les articles existants avec les ID correspondants seront mis à jour.

en: Import metadata from a CSV file
fr: Importer des métadonnées depuis un fichier CSV

en: Done!
fr: Terminé !

en: Import
fr: Importer

en: Column mapping
fr: Liage de colonne

en: Upload CSV file
fr: Téléverser un fichier CSV

en: Find your Dashicons CSS class name on the official website
fr: Trouvez le nom de votre classe CSS Dashicons sur le site officiel

en: Clean manually your 404
fr: Nettoyer manuellement vos 404

en: If "Remove default JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)" option is already checked, the breadcrumbs schema is already removed from your source code.
fr: Si l’option « Supprimer les données structurées JSON-LD par défaut (WooCommerce 3+) » est déjà cochée, le schéma de fil d’Ariane est déjà supprimé de votre code source.

en: Remove default breadcrumbs JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)
fr: Supprimer les données structurées de fil d’Ariane JSON-LD par défaut (WooCommerce 3+)

en: Add product:price:currency meta for product
fr: Ajouter la méta product:price:currency pour le produit

en: Add product:price:amount meta for product
fr: Ajouter la méta product:price:amount pour le produit

en: A robots.txt file consists of one or more rules. <strong>Each rule blocks (disallows or allows) access</strong> for a given crawler to a specified file path in that website.
fr: Un fichier robots.txt se compose d’une ou plusieurs règles. <strong>Chaque règle bloque (interdit ou autorise) l’accès</strong> d’un explorateur donné pour un chemin de fichier spécifié dans ce site web.

en: RSS feeds
fr: Flux RSS

en: Improve WooCommerce SEO.
fr: Améliorer le SEO de WooCommerce.

en: Remove WooCommerce breadcrumbs schemas only
fr: Supprimer uniquement les schémas du fil d’Ariane WooCommerce

en: Currency: USD, EUR...
fr: Devise : USD, EUR...

en: Mark up software application information so that Google can provide detailed service information in rich Search results.
fr: Marquez les informations d’application logicielle afin que Google puisse fournir des informations de service détaillées dans les résultats de recherche riches.

en: <strong>Works best with WooCommerce: we automatically add aggregateRating properties from user reviews (you have to enable this option from WooCommerce settings).</strong>
fr: <strong>Fonctionne mieux avec WooCommerce : Nous ajoutons automatiquement les propriétés aggregateRating des avis des utilisateurs ou utilisatrices (vous devez activer cette option à partir des réglages de WooCommerce).</strong>

en: Remote job
fr: Travail distant

en: Default: Logo from your Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)
fr: Par défaut : Logo de votre Knowledge Graph (SEO > Réseaux sociaux > Knowlegde Graph)

en: Default: URL of your site
fr: Par défaut : URL de votre site

en: Organization website
fr: Site web de l’organisation

en: Default: Organization name from your Knowledge Graph (SEO > Social Networks > Knowledge Graph)
fr: Par défaut : Nom de l’organisation depuis votre Knowledge Graph (SEO > Réseaux sociaux > Knowledge Graph)

en: The hiring organization's value identifier value for the job
fr: Valeur d’identification de valeur de l’organisation qui recrute pour cet emploi

en: Adding structured data makes your job postings eligible to appear in a special user experience in Google Search results.
fr: L’ajout de données structurées rend vos offres d’emploi éligibles à apparaître dans une expérience utilisateur spéciale dans les résultats de recherche Google.

en: Software Application
fr: Application logicielle

en: Job
fr: Emploi

en: Organization
fr: Organisation

en: Game
fr: Jeu

en: Episode
fr: Épisode

en: Review item type
fr: Évaluer le type d’élément

en: The price of your app (set "0" if the app is free of charge)
fr: Le prix de votre application (configurez sur « 0 » si l’application est gratuite)

en: Price of your app
fr: Prix de votre application

en: Application category
fr: Catégorie d’application

en: The operating system(s) required to use the app
fr: Le système d’exploitation nécessaire pour utiliser l’application

en: Operating system
fr: Système d’exploitation

en: App name
fr: Nom de l’app

en: The name of your app
fr: Le nom de votre application

en: Software name
fr: Nom du logiciel

en: YEAR
fr: ANNÉE

en: MONTH
fr: MOIS

en: WEEK
fr: SEMAINE

en: DAY
fr: JOUR

en: HOUR
fr: HEURE

en: Select your unit text
fr: Sélectionnez votre texte d’unité

en: Currency
fr: Devise

en: Salary
fr: Salaire

en: Remote job?
fr: Télétravail ?

en: Region
fr: Région

en: Locality address
fr: Adresse de localité

en: Street address
fr: Adresse postale

en: The organization logo offering the job position.
fr: Le logo de l’organisation proposant l’emploi.

en: Organization logo
fr: Logo de l’organisation

en: The organization website URL offering the job position.
fr: L’URL du site web de l’organisation proposant l’emploi.

en: Organization URL
fr: URL de l’organisation

en: The organization offering the job position. This should be the name of the company.
fr: L’organisation proposant l’emploi. Cela devrait être le nom de la société.

en: Organization that hires
fr: Organisation qui recrute

en: The hiring organization's unique identifier value for the job
fr: La valeur d’identification unique de l’organisation recrutant pour l’emploi

en: Identifier value
fr: Valeur d’identification

en: The hiring organization's unique identifier name for the job
fr: Nom d’identification unique de l’organisation recrutant pour l’emploi

en: Identifier name
fr: Nom de l’identificateur

en: Type of employment, You can include more than one employmentType property.
fr: Type d’emploi, Vous pouvez inclure plus d’une propriété employmentType.

en: Type of employment
fr: Type d’emploi

en: The date when the job posting will expire in ISO 8601 format. For example, "2017-02-24" or "2017-02-24T19:33:17+00:00".
fr: La date à laquelle l’affichage de l’emploi expirera dans le format ISO 8601. Par exemple, « 2017-02-24 » ou « 2017-02-24T19:33:17-00:00 ».

en: Expiration date
fr: Date d’expiration

en: The original date that employer posted the job in ISO 8601 format. For example, "2017-01-24" or "2017-01-24T19:33:17+00:00".
fr: La date initiale à laquelle l’employeur a affiché l’emploi en format ISO 8601. Par exemple, « 2017-01-24 » ou « 2017-01-24T19:33:17-00:00 ».

en: Published date
fr: Date de publication

en: The full description of the job in HTML format.
fr: La description complète de l’emploi au format HTML.

en: Job description
fr: Description de l’emploi

en: The title of the job (not the title of the posting). For example, "Software Engineer" or "Barista".
fr: Le titre de l’emploi (pas le titre de la publication). Par exemple, « Ingénieur logiciel » ou « Barman ».

en: Job title
fr: Titre de l’emploi

en: Default value if empty: Post thumbnail (featured image)
fr: Valeur par défaut si vide : Miniature d’article (image mise en avant)

en: Default value if empty: Post title
fr: Valeur par défaut si vide : Titre d’article

en: breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Manual custom schema on each post
fr: Schéma manuel personnalisé sur chaque article

en: Manual custom schema
fr: Schéma manuel personnalisé

en: Enable HTML Breadcrumbs
fr: Activer le fil d’Ariane HTML

note: translators: %s: <script type="application/ld+json">your custom schema</script>
en: Build your custom schema. Don't forget to include the script tag: %s
fr: Construisez votre schéma personnalisé. N’oubliez pas d’inclure la balise de script : %s

en: Blog Posting
fr: Publication de blog

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Add a schema
fr: Ajouter un schéma

en: No automatic schema created for this content.
fr: Aucun schéma automatique créé pour ce contenu.

en: e.g. <script type="application/ld+json">{
                        "@context": "https://schema.org/",
                        "@type": "Review",
                        "itemReviewed": {
                        "@type": "Restaurant",
                        "image": "http://www.example.com/seafood-restaurant.jpg",
                        "name": "Legal Seafood",
                        "servesCuisine": "Seafood",
                        "telephone": "1234567",
                        "address" :{
                            "@type": "PostalAddress",
                            "streetAddress": "123 William St",
                            "addressLocality": "New York",
                            "addressRegion": "NY",
                            "postalCode": "10038",
                            "addressCountry": "US"
                        }
                        },
                        "reviewRating": {
                        "@type": "Rating",
                        "ratingValue": "4"
                        },
                        "name": "A good seafood place.",
                        "author": {
                        "@type": "Person",
                        "name": "Bob Smith"
                        },
                        "reviewBody": "The seafood is great.",
                        "publisher": {
                        "@type": "Organization",
                        "name": "Washington Times"
                        }
                    }</script>
fr: p. ex. : <script type="application/ld+json">{
                                "@contp. ex.t": "https://schema.org/",
                                "@type": "Review",
                                "itemReviewed": {
                                  "@type": "Restaurant",
                                  "image": "http://www.p. ex.ample.com/seafood-restaurant.jpg",
                                  "name": "Legal Seafood",
                                  "servesCuisine": "Seafood",
                                  "telephone": "1234567",
                                  "address" :{
                                    "@type": "PostalAddress",
                                    "streetAddress": "123 William St",
                                    "addressLocality": "New York",
                                    "addressRegion": "NY",
                                    "postalCode": "10038",
                                    "addressCountry": "US"
                                  }
                                },
                                "reviewRating": {
                                  "@type": "Rating",
                                  "ratingValue": "4"
                                },
                                "name": "A good seafood place.",
                                "author": {
                                  "@type": "Person",
                                  "name": "Bob Smith"
                                },
                                "reviewBody": "The seafood is great.",
                                "publisher": {
                                  "@type": "Organization",
                                  "name": "Washington Times"
                                }
                              }</script>

en: Custom schema
fr: Schéma personnalisé

en: Recipe instructions
fr: Instructions de recette

en: e.g. Heat oven to 425°F. Include only text on how to make the recipe and don't include other text such as "Directions", "Watch the video", "Step 1".
fr: p. ex. : Préchauffez le four à 180°. Incluez uniquement du tp. ex.te sur la façon de faire la recette et n’incluez pas d’autres tp. ex.tes tels que « Préparations », « Regardez la vidéo », « Étape 1 ».

en: Recipe instructions (one per line)
fr: Instructions de recette (une par ligne)

en: Recipe ingredients
fr: Ingrédients de recette

en: Ingredients used in the recipe. One ingredient per line. Include only the ingredient text that is necessary for making the recipe. Don't include unnecessary information, such as a definition of the ingredient.
fr: Ingrédients utilisés dans la recette. Un ingrédient par ligne. Incluez uniquement le texte de l’ingrédient nécessaire pour faire la recette. N’incluez pas d’informations inutiles, comme une définition de l’ingrédient.

en: Recipe ingredients (one per line)
fr: Ingrédients de recette (un par ligne)

en: The region associated with your recipe. For example, "French", Mediterranean", or "American".
fr: La région associée à votre recette. Par exemple, « Française », « Méditerranéenne », ou « Américaine ».

en: Recipe cuisine
fr: Recette de cuisine

en: e.g. winter apple pie, nutmeg crust (NOT recommended: dessert, American)
fr: p. ex.. : tarte aux pommes d’hiver, croûte de muscade (NON recommandé : dessert, américain)

en: Keywords (separated by commas)
fr: Mots-clés (séparés par des virgules)

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Your question
fr: Votre question

en: Launch the bot!
fr: Lancer le bot !

en: Your license has been successfully activated!
fr: Votre clé de license a été activée avec succès !

en: License status
fr: Statut de la licence

en: Download unauthorized? - Can‘t activate?
fr: Téléchargement non autorisé ? - Impossible d’activer ?

en: Featured image / Product image
fr: Image à la une / image du produit

en: Product category
fr: Catégorie du produit

en: SKU
fr: UGS

en: Sale price dates "To"
fr: Date de fin du prix de vente

en: Sale price dates "From"
fr: Date de début du prix de vente

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Regular Price
fr: Prix régulier

en: Excerpt / Product short description
fr: Description courte / extrait du produit

en: Post Title / Product title
fr: Titre du post / Titre du produit

en: Unable to request page:
fr: Impossible de demander la page :

en: Remove the static Shop page defined in the WooCommerce settings
fr: Supprimer la page statique de la boutique définie dans les réglages de WooCommerce

en: Remove default JSON-LD structured data (WooCommerce 3+)
fr: Supprimer les données structurées par défaut en JSON-LD (WooCommerce 3+)

en: The higher the value, the more time it will take. Min 10. Default: 100
fr: Plus la valeur est élevée, plus cela prend du temps. Min. 10. Par défaut : 100

en: Post content
fr: Contenu du post

en: View my automatic schemas
fr: Voir mes schémas automatiques

en: Remove Shop page
fr: Supprimer la page boutique

en: Remove WooCommerce Schemas
fr: Supprimer les schémas WooCommerce

en: Find links in
fr: Trouver des liens dans

en: Provider mobility
fr: Mobilité des fournisseurs

en: Default: post thumbnail
fr: Par défaut : image mise en avant

en: Default: post excerpt
fr: Par défaut : extrait de l’article

en: The type of your service
fr: Le type de votre service

en: Default: post title
fr: Par défaut : titre de l’article

en: Add markup to your service pages so that Google can provide detailed service information in rich Search results.
fr: Ajoutez des balises à vos pages de service afin que Google puisse fournir des informations détaillées sur le service dans les résultats de recherche riche.

en: Select a taxonomy
fr: Sélectionnez une taxonomie

en: Product Brand
fr: Marque du produit

en: Product Global Identifier value
fr: Valeur de l’identificateur global du produit

en: Select a global identifier
fr: Sélectionnez un identifiant global

en: The price range of your service
fr: La fourcette de prix de votre service

en: The telephone of your service
fr: Le téléphone de votre service

en: The longitude of your service
fr: La longitude de votre service

en: The latitude of your service
fr: La latitude de votre service

en: The postal code of your service
fr: Le code postal de votre service

en: The state of your service
fr: La région de votre service

en: The city of your service
fr: La ville de votre service

en: The street address of your service
fr: La rue de votre service

en: The slogan of your service
fr: Le slogan de votre service

en: The provider mobility of your service
fr: La mobilité de votre fournisseur de service

en: Provider mobility (static or dynamic)
fr: Mobilité du fournisseur (statique ou dynamique)

en: Select your location image
fr: Sélectionnez votre image de lieu

en: Location image
fr: Image du lieu

en: The provider name of your service
fr: Le nom du fournisseur de votre service

en: Provider name
fr: Nom du fournisseur

en: The area served by your service
fr: La zone desservie par votre service

en: Area served
fr: Zone desservie

en: The description of your service
fr: La description de votre service

en: Service description
fr: Description du service

en: The type of service
fr: Le type de votre service

en: Service type
fr: Type de service

en: The name of your service
fr: Le nom de votre service

en: Service name
fr: Nom du service

en: Default: In Stock
fr: Par défaut : En stock

en: Default: new
fr: Par défaut : nouveau

en: Default: USD
fr: Par défaut : USD

en: e.g. category
fr: p. ex. : categorie

en: Select a brand
fr: Sélectionnez une marque

en: Product Global Identifiers
fr: Identificateurs globaux de produit

en: Product Global Identifiers type
fr: Type d’identificateurs globaux de produit

en: Default: product SKU
fr: Par défaut : SKU du produit

en: e.g. 0446310786
fr: p. ex. : 0446310786

en: Product SKU
fr: UGS du produit

en: Default: sale price dates To field
fr: Par défaut : Date de fin du prix de vente

en: Product price valid until
fr: Prix du produit valide jusqu’au

en: Default: active product price
fr: Par défaut : prix du produit actif

en: Default: product image
fr: Par défaut : image du produit

en: Default: product excerpt
fr: Par défaut : extrait du produit

en: Default: product title
fr: Par défaut : titre du produit

en: Activate your license
fr: Activer votre licence

en: Enable / Download now!
fr: Activer / Télécharger maintenant !

en: Please enable <strong>SEOPress</strong> in order to use SEOPress PRO.
fr: Veuillez activer <strong>SEOPress</strong> pour utiliser SEOPress PRO.

en: Author:
fr: Auteur :

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: No scan
fr: Aucune analyse

en: Links found:
fr: Liens trouvés :

en: Latest scan:
fr: Dernière analyse :

en: Settings
fr: Réglages

en: Scan
fr: Scanner

en: Error
fr: Erreur

en: You do not have permission to install plugin updates
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour installer les mises à jour de l’extension.

en: Your license key has reached its activation limit.
fr: Votre clé de licence a atteint sa limite d’activation.

note: translators: %s: SEOPress PRO
en: This appears to be an invalid license key for %s.
fr: Il semblerait que la clé pour %s ne soit pas valide.

en: Your license is not active for this URL.
fr: Votre licence n’est pas active pour cette URL.

en: Invalid license.
fr: Licence non valable.

en: Your license key has been disabled.
fr: Votre clé de licence a été désactivée.

note: translators: %s: localized expiration date
en: Your license key expired on %s.
fr: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Enter your license key
fr: Saisissez votre clé de licence

en: License Key
fr: Clé de licence

en: Reset your license
fr: Réinitialiser votre licence

en: View my account
fr: Voir mon compte

en: The license key is used to access automatic updates and support.
fr: La clé de licence est utilisée pour accéder aux mises à jour automatiques et au support.

en: Rating
fr: Notation

en: Manual rating on each post
fr: Note manuelle pour chaque article

en: Manual rating
fr: Note manuelle

en: Manual time on each post
fr: Temps manuel pour chaque article

en: Manual time
fr: Temps manuel

en: Global date
fr: Date globale

en: Manual date on each post
fr: Date manuelle pour chaque article

en: Manual date
fr: Date manuelle

en: Select your global image from the media library
fr: Sélectionnez votre image globale depuis la bibliothèque

en: Manual Image from Library
fr: Image manuelle depuis la bibliothèque

en: Manual Image URL
fr: URL manuelle de l’image

en: Post author picture
fr: Photo de l’auteur de l’article

en: Knowledge Graph logo (SEO > Social)
fr: Logo du Knowledge Graph (SEO > Réseaux sociaux)

en: Manual value
fr: Valeur manuelle

en: Enter a global value here
fr: Saisissez une valeur globale ici

en: Manual text on each post
fr: Texte manuel pour chaque article

en: Manual text
fr: Texte manuel

en: Select your custom field
fr: Sélectionnez votre champ personnalisé

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Publish date
fr: Date de publication

en: Author
fr: Auteur

en: Permalink
fr: Permalien

en: Content
fr: Contenu

en: Site URL
fr: URL du site

en: Tagline
fr: Slogan

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Your schema
fr: Votre schéma

en: Post type
fr: Types de publication

en: Data type
fr: Type de données

en: Enter the name of your schema
fr: Saisissez le nom de votre schéma

en: List of Schemas
fr: Liste des schémas

en: Filter schema list
fr: Filtrer la liste des schémas

en: Schemas list navigation
fr: Liste de navigation des schémas

en: Schemas list
fr: Liste des schémas

en: Search schema
fr: Rechercher un schéma

en: View schema
fr: Voir le schéma

en: Update schema
fr: Mettre à jour le schéma

en: Edit schema
fr: Editer schéma

en: New schema
fr: Nouveau schéma

en: Add schema
fr: Ajouter un schéma

en: Add New schema
fr: Ajouter un nouveau schéma

en: All schemas
fr: Tous les schémas

en: Passed audits
fr: Audits réussis

en: Diagnostics
fr: Diagnostiques

en: Opportunities
fr: Opportunités

en: Screenshot
fr: Capture d’écran

en: User agent
fr: Agent utilisateur

en: URL redirect
fr: URL de redirection

en: Enable
fr: Activer

note: translators: %1$s singular name of the post type, %2$s button to test the redirect
en: Redirection saved.
fr: Redirection sauvegardée.

en: Enter your <strong>relative</strong> URL above. Do not use anchors, they are not sent by your browser.
fr: Saisissez votre URL en <strong>relatif</strong>. N’utilisez pas d’ancres, elles ne sont pas transmises par votre navigateur.

en: Enter the old URL here without domain name
fr: Saisissez l’ancienne URL sans nom de domaine ici

en: Disable redirection
fr: Désactiver redirection

en: Enable redirection
fr: Activer la redirection

en: All status
fr: Tous les états

en: Show All
fr: Toutes

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Test redirection
fr: Tester redirection

en: Categories list navigation
fr: Navigation de la liste des catégories

en: Categories list
fr: Liste des catégories

en: No items
fr: Aucun élément

en: Not Found
fr: Introuvable

en: Search Categories
fr: Rechercher dans les catégories

en: Popular Categories
fr: Catégories populaires

en: Choose from the most used
fr: Choisissez parmi les plus utilisés

en: Add or remove categories
fr: Ajouter ou supprimer des catégories

en: Separate categories with commas
fr: Séparer les catégories avec des virgules

en: View Category
fr: Voir la catégorie

en: Update Category
fr: Mettre à jour la catégorie

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: New Category Name
fr: Nom de la nouvelle catégorie

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente :

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: Categories
fr: Catégories

en: Search redirection
fr: Rechercher une redirection

en: View redirection
fr: Voir la redirection

en: Update redirection
fr: Mettre à jour la redirection

en: Edit redirection
fr: Editer redirection

en: New redirection
fr: Nouvelle redirection

en: Add redirection
fr: Ajouter une redirection

en: Add New redirection
fr: Ajouter une nouvelle redirection

en: Parent Item:
fr: Item parent :

en: Item Archives
fr: Élément d’archives

en: Page views per session
fr: Pages vues par session

en: 360 days ago
fr: 360 derniers jours

en: 180 days ago
fr: 180 derniers jours

en: 90 days ago
fr: 90 derniers jours

en: 30 days ago
fr: 30 derniers jours

en: 7 days ago
fr: 7 derniers jours

en: Yesterday
fr: Hier

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Period
fr: Période

en: Authenticate
fr: S’authentifier

en: You need to login to Google Analytics.
fr: Vous devez vous connecter à Google Analytics

en: Page views
fr: Pages vues

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Bounce rate
fr: Taux de rebond

en: Average session duration
fr: Durée de session moyenne

en: Anchor text
fr: Texte de l’ancre

en: Status
fr: État

en: Count
fr: Nombre

en: Broken link
fr: Liens cassés

en: Scan broken links
fr: Scanner les liens cassés

en: Edit source to fix link
fr: Éditer la source du lien

en: List of broken links
fr: Liste des liens cassés

en: Filter redirections list
fr: Filtrer la liste des redirections

en: Redirections list navigation
fr: Liste des redirections

en: Redirections list
fr: Liste des redirections

en: Search Link
fr: Rechercher un lien

en: View Link
fr: Voir le lien

en: Update Link
fr: Mettre à jour le lien

en: Edit link
fr: Editer lien

en: New link
fr: Nouveau lien

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: Add New Link
fr: Ajouter un lien

en: All Broken links
fr: Tous les liens cassés

en: Open this link in a new window
fr: Nouvelle fenêtre

note: translators: %1$s singular name of the post type, %2$s scheduled date translators: %1$s schema name, %2$s date
en: M j, Y @ G:i
fr: j F Y \à G \h i \m\i\n

note: translators: %s singular name of the post type
en: Page saved.
fr: Page enregistrée.

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

note: translators: %s singular name of the post type translators: %1$s singular name of the post type, %2$s button to test the redirect translators: %s schema name
en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Export CSV
fr: Exporter en CSV

en: Uploaded to this item
fr: Mettre en ligne sur cet item

en: Insert into item
fr: Insérer dans l’élément

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image mise en avant

en: Remove featured image
fr: Supprimer l’image mise en avant

en: Set featured image
fr: Définir l’image mise en avant

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Not found in Trash
fr: Rien n’a été trouvé dans la corbeille

en: Not found
fr: Introuvable

en: Parent Link:
fr: Lien parent :

en: Item Links
fr: Lien de l’article

en: Your .htaccess is not writable.
fr: Votre htaccess n’est pas accessible en écriture.

en: .htaccess successfully updated!
fr: htaccess mis à jour avec succès !

en: Impossible to write in file:
fr: Impossible d’écrire dans le fichier :

en: Impossible to open file:
fr: Impossible d’ouvrir le fichier :

en: New Sessions
fr: Nouvelles sessions

en: Bounce Rate
fr: Taux de rebond

en: Page Views
fr: Pages vues

en: Users
fr: Utilisateurs

en: An error occurred, please try again.
fr: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Hook to filter Structured data types metabox call by post type - new window
fr: Hook pour filtrer l’appel de la boîte méta des Types de données structurées - nouvelle fenêtre

en: Enter your secret ID
fr: Saisissez votre ID secret

en: Guide to connect your WordPress site with Google Analytics - new window
fr: Guide pour connecter votre site WordPress avec Google Analytics - nouvelle fenêtre

en: Enter your client ID
fr: Saisissez votre ID client

en: Log out from Google
fr: Se déconnecter de Google Analytics

en: Connect with Google Analytics
fr: Se connecter à Google Analytics

en: To sign in with Google Analytics, you have to set a Client and Secret ID in the fields below:
fr: Pour vous connecter avec Google Analytics, vous devez définir un ID Client et Secret dans les champs ci-dessous:

en: Users with the "manage_options" capability will still see the menus.
fr: Les comptes ayant la capacité "manage_options" verront toujours les menus.

en: License
fr: Licence

en: Tools
fr: Outils

en: Advanced
fr: Avancé

en: Social Networks
fr: Réseaux sociaux

en: XML / HTML Sitemap
fr: Plan de site XML / HTML

en: Titles & Metas
fr: Titres et Métas

en: Enter the label of the link for admin bar
fr: Saisissez le libellé du lien pour la barre d’admin

en: CSS Dashicons class name without quotes
fr: Nom de la classe CSS Dashicons sans les guillemets

en: Enter your dashicons CSS class name
fr: Saisissez le nom de votre classe CSS Dashicons

en: Search results base, e.g. "search-results" without quotes
fr: Base des résultats de recherche, p. ex. : "resultats-recherche" sans les guillemets

en: Search results base
fr: Base pour les résultats de recherche

en: Remove feed link in source code (author, categories, custom taxonomies, custom post type, comments feed for a single post...)
fr: Supprimer le lien du flux dans le code source (auteur, catégories, taxonomies personnalisées, types de contenus personnalisés, flux des commentaires pour un article...)

en: Remove feed link in source code (default WordPress RSS feed)
fr: Supprimer le lien du flux dans le code source (flux RSS par défaut de WordPress)

en: Remove feed link in source code
fr: Supprimer le lien du flux dans le code source

en: Dynamic variables: %%sitetitle%%, %%tagline%%, %%post_author%%, %%post_permalink%%, %%post_title%%
fr: Variables dynamiques : %%sitetitle%%, %%tagline%%, %%post_author%%, %%post_permalink%%, %%post_title%%

en: HTML tags allowed: strong, em, br, a href
fr: Balises HTML autorisées : strong, em, br, a href

en: Enter your HTML content
fr: Saisissez voter contenu HTML

en: Your server is running Nginx, you don't have htaccess file.
fr: Votre serveur utilise Nginx, vous n’avez pas de fichier htaccess.

en: Saves htaccess changes
fr: Sauvegarder les changements du htaccess

en: 301 redirection
fr: Redirection 301

en: Protect wp-config.php file
fr: Protéger le fichier wp-config.php

en: Block directory browsing
fr: Bloquer l’exploration des répertoires

en: This is your htaccess file!
fr: Ceci est votre fichier htaccess !

en: Multisite is enabled, go to network SEO settings to manage your .htaccess file.
fr: Le multisite est activé, allez dans les réglages SEO du réseau pour gérer votre fichier .htaccess.

en: Enter your email
fr: Saisissez votre e-mail

en: 307 redirect
fr: Redirection 307

en: 302 redirect
fr: Redirection 302

en: 301 redirect
fr: Redirection 301

en: Enter your custom url
fr: Saisissez votre URL personnalisée

en: Custom URL
fr: Lien personnalisé

en: Homepage
fr: Page d’accueil

note: translators: %s: human readable date, e.g. 1 day or 2 months
en: Automatically delete 404 after %s (useful if you have a lot of 404)
fr: Supprimer automatiquement les 404 après %s (utile si vous avez beaucoup de 404)

en: Enable 404 monitoring
fr: Activer la surveillance des 404

en: Enter your Google News Publication Name
fr: Saisissez votre nom de publication Google News

en: Guide to edit your robots.txt file - new window
fr: Guide pour modifier le fichier robots.txt - nouvelle fenêtre

en: This is your robots.txt file!
fr: Ceci est votre fichier robots.txt !

en: Enable robots.txt virtual file
fr: Activer le fichier virtuel robots.txt

en: My theme is already displaying a separator in my breadcrumbs
fr: My theme / Bootstrap is already displaying a separator in my breadcrumbs

en: Remove static Posts page defined in WordPress Reading settings
fr: Supprimer la page des articles définie dans les réglages de lecture de WordPress

en: Default: No results
fr: Par défaut : Aucun résultat

en: No results
fr: Aucun résultat

en: default: Search results for:
fr: Par défaut : Résultats de recherche pour :

en: Search results for:
fr: Résultats de recherche pour :

en: default: 404 error
fr: Par défaut : Erreur 404

en: 404 error
fr: Erreur 404

en: default: Home
fr: Par défaut : Accueil

en: Home
fr: Accueil

en: Customize breadcrumbs separator with a hook
fr: Personnaliser le séparateur du fil d’Ariane avec un hook

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Select your logo
fr: Sélectionnez votre logo

en: Enable Structured Data Types metabox for your posts, pages and custom post types
fr: Activer la boite méta Types de Structures de Données pour vos articles, pages et types de contenu

en: Enable Dublin Core meta tags (dc.title, dc.description, dc.source, dc.language, dc.relation, dc.subject)
fr: Activer les balises méta Dublin Core (dc.title, dc.description, dc.source, dc.language, dc.relation, dc.subject)

en: Remove EDD meta generator
fr: Supprimer la meta generator de EDD

en: Remove WooCommerce meta generator
fr: Supprimer la meta generator de WooCommerce

en: If the request exceeds x seconds of delay, the link will be considered as down
fr: Si la requête excède x secondes de délai, le lien sera marqué comme hors ligne

en: Yes
fr: Oui

en: Watch our video guide to connect your WordPress site with Google Analytics API + common errors
fr: Regardez notre guide vidéo pour connecter votre site WordPress à l’API Google Analytics + erreurs fréquentes

en: Connect your WordPress site with Google Analytics API and get statistics right in your Dashboard.
fr: Connectez-vous à votre site WordPress avec l’API de Google Analytics et obtenez des statistiques directement dans votre Tableau de bord.

en: Enable White Label.
fr: Activer la marque blanche.

en: SAVE YOUR HTACCESS FILE BEFORE EDIT!
fr: SAUVEGARDER VOTRE FICHIER HTACCESS AVANT EDITION !

en: Edit your htaccess file.
fr: Modifier votre fichier htaccess.

en: All these reasons degrade your SEO AND your conversion.
fr: Toutes ces raisons dégradent votre SEO et votre conversion.

en: Crawl budget allocated by Google
fr: Le budget d’exploration alloué par Google

en: Performances
fr: Les performances

en: User experience
fr: L’expérience utilisateur

en: 404 URLS are bad for:
fr: Les URL 404 sont mauvaises pour :

en: Monitor 404 urls in your Dashboard. Crawlers (robots/spiders) will be automatically exclude (e.g. Google Bot, Yahoo, Bing...).
fr: Surveiller les URL 404 dans votre tableau de bord. Les crawlers (robots/spiders) seront automatiquement exclus (p. ex. : Google Bot, Yahoo, Bing…).

en: Enable your Google News Sitemap.
fr: Activer votre plan de site Google Actualités

en: View your robots.txt
fr: Voir votre robots.txt

en: Configure your virtual robots.txt file.
fr: Configurer votre fichier virtuel robots.txt.

en: Remove last analysis
fr: Supprimer la dernière analyse

en: Check your site performance with Google PageSpeed Insights.
fr: Vérifier les performances de votre site avec Google PageSpeed Insights.

en: You can also use this shortcode in your content (post, page, post type...):
fr: Vous pouvez aussi utiliser ce code court dans votre contenu (article, page, type de publication…) :

en: This function accepts 1 parameter: <strong>true / false</strong> for <strong>echo / return</strong>. Default: <strong>true</strong>.
fr: Cette fonction accepte 1 paramètre : <strong>true / false</strong> pour <strong>echo / return</strong>. Par défaut : <strong>true</strong>.

en: Copy and paste this function into your theme (e.g. header.php) to enable your breadcrumbs:
fr: Copier et coller cette fonction dans votre thème (p. ex. : header.php) pour activer votre fil d'Ariane :

en: Lean more on Google developers website
fr: En savoir plus sur le site Google Developers

en: Google developers website (new window)
fr: Site Google Developers (nouvelle fenêtre)

en: Configure your breadcrumbs, using schema.org markup, allowing it to appear in Google's search results.
fr: Configurez votre fil d’Ariane, en utilisant le balisage schema.org, ce qui lui permet d'apparaître dans les résultats de recherche de Google.

en: Add Structured Data Types support, mark your content, and get better Google Search Results.
fr: Ajoutez la prise en charge des types de données structurées, marquez votre contenu et obtenez de meilleurs résultats de recherche Google.

en: Dublin Core is a set of meta tags to describe your content.<br> These tags are automatically generated. Recognized by states / governements, they are used by directories, Bing, Baidu and Yandex.
fr: Dublin Core est un ensemble de méta-tags pour décrire votre contenu.<br> Ces balises sont générées automatiquement. Reconnues par les États / gouvernements, elles sont utilisées par des annuaires, Bing, Baidu et Yandex.

en: Improve Easy Digital Downloads SEO.
fr: Améliore le SEO de Easy Digital Downloads.

en: To edit your business name, visit this page.
fr: Pour modifier votre nom d’entreprise, visitez cette page.

en: Click to enable this feature
fr: Cliquez pour activer cette fonctionnalité

en: Click to disable this feature
fr: Cliquez pour désactiver cette fonctionnalité

en: Fix this!
fr: Corriger cela !

en: You have to set an image in Knowledge Graph settings, otherwise, your Google Local Business data will not be valid.
fr: Vous devez définir une image dans les paramètres du Knowledge Graph, dans le cas contraire, vos données de Google Local Business ne seront plus valables.

en: View scan results
fr: Voir le résultat du scan

en: Check our guide
fr: Consultez notre guide

en: The bot scans links in your content to find errors (404...). We limit this search by default to the last 100 posts/pages/custom post types.
fr: Le robot analyse les liens dans vos contenus à la recherche d’erreurs (404...). Nous limitons la recherche aux 100 derniers articles / pages / types de publication.

en: Edit SEOPress item in admin bar
fr: Modifier l’élément SEOPress dans la barre d’administration

en: Filter SEO admin menu dashicons
fr: Filtrer le dashicon du menu d’administration SEO

en: Custom URL for search results
fr: URL personnalisée pour les résultats de recherche

en: Block Structured Data Types metabox to user roles
fr: Bloquer la boîte méta des types de données structurées à certains rôles utilisateurs

en: Connect with Google Analytics API
fr: Se connecter à l’API de Google Analytics

en: Disable all RSS feeds
fr: Désactiver tous les flux RSS

en: Disable extra RSS feed
fr: Désactiver les flux RSS supplémentaires

en: Disable posts RSS feed
fr: Désactiver les flux RSS des posts

en: Disable comments RSS feed
fr: Désactiver les flux RSS des commentaires

en: Display content after each post
fr: Afficher du contenu après chaque article

en: Display content before each post
fr: Afficher du contenu avant chaque article

en: Edit your htaccess file
fr: Modifiez votre fichier htaccess

en: Send emails to
fr: Envoyer les e-mails à

en: Email notifications
fr: E-mail de notification

en: Status code of redirections
fr: Code du statut des redirections

en: Redirect to specific URL
fr: Rediriger vers une URL spécifique

en: Redirect 404 to
fr: Rediriger les 404 vers

en: 404 cleaning
fr: Nettoyage des 404

en: 404 log
fr: Journal des 404

en: Select your Custom Post Type to INCLUDE in your Google News Sitemap
fr: Sélectionner vos types d’articles personnalisés à INCLURE dans votre plan de site Google News

en: Publication Name (must be the same as used in Google News)
fr: Nom de publication (doit être le même que celui utilisé dans Google News)

en: Enable Google News Sitemap
fr: Activer le plan de site Google Actualités

en: Virtual Robots.txt file
fr: Fichier virtuel robots.txt

en: Enable Robots
fr: Activer le robots.txt

en: Disable default breadcrumbs separator
fr: Désactiver le séparateur par défaut du fil d’Ariane

en: Remove Posts page
fr: Supprimer la page des articles

en: Translation for "No results"
fr: Traduction pour « Aucun résultat »

en: Translation for "Search results for"
fr: Traduction pour « Résultats de recherche pour »

en: Translation for "Error 404"
fr: Traduction pour « Erreur 404 »

en: Translation for homepage
fr: Traduction pour page d’accueil

en: Breadcrumbs Separator
fr: Séparateur du fil d’Ariane

en: Enable JSON-LD Breadcrumbs
fr: Activer le fil d’Ariane JSON-LD

en: Enable Breadcrumbs
fr: Activer le fil d’Ariane

en: Upload your publisher logo
fr: Mettre en ligne votre logo d’éditeur

en: Enable Structured Data Types
fr: Activer les types de données structurées

en: Enable Dublin Core
fr: Activer le Dublin Core

en: Remove Easy Digital Downloads generator tag in your head
fr: Supprimer la balise generator Easy Digital Download de votre entête

en: Remove WooCommerce generator tag in your head
fr: Supprimer la balise generator WooCommerce du head

en: Customer account pages
fr: Pages de compte utilisateur

en: Checkout page
fr: Page de commande

en: Cart page
fr: Page Panier

en: Business type
fr: Type d’entreprise

en: Clean broken links list when requesting a new scan
fr: Nettoyer la liste des liens cassés lors d’une nouvelle analyse

en: Request Timeout (default 5 sec)
fr: Temps d’attente par requête (défaut 5 secondes)

en: Scan 404 only
fr: Analyser uniquement les 404

en: Scan link type (slow down the bot)
fr: Analyser le type de lien (ralenti le bot)

en: Number of posts / pages / post types to scan
fr: Nombre d’articles, pages, types de contenu à scanner

en: Post types to scan
fr: Types d’article à analyser

en: Change this settings
fr: Changer ce réglage

en: You need to enable XML Sitemap feature, in order to use Google News Sitemap.
fr: Vous devez activer la fonctionnalité plan de site XML, afin de pouvoir utiliser le plan du site Google Actualités.

en: White Label
fr: Marque blanche

en: Breadcrumbs
fr: Fil d’Ariane

en: Structured Data Types (schema.org)
fr: Types de données structurées (schema.org)

en: Broken links
fr: Liens cassés

en: Schemas
fr: Schémas

en: Validate my schema
fr: Valider mon schéma

en: A simple review about something. When Google finds valid reviews or ratings markup, they may show a rich snippet that includes stars and other summary info from reviews or ratings.
fr: Un simple avis sur quelque chose. Lorsque Google trouve des avis valides ou des notes d’évaluation, il peut afficher un extrait riche contenant des étoiles et d’autres informations récapitulatives issues d’avis ou de notes.

en: Pre Sale
fr: Pré-Vente

en: Discontinued
fr: Abandonné

en: Out Of Stock
fr: Rupture de stock

en: Limited Availability
fr: Stocks limités

en: Online Only
fr: En ligne uniquement

en: In Store Only
fr: En magasin uniquement

en: Refurbished
fr: Reconditionné

en: Damaged
fr: Endommagé

en: Used
fr: Usagé

en: New
fr: Nouveau

en: Pictures clearly showing the product, e.g. against a white background, are preferred.
fr: Photos montrant clairement le produit, sous fond blanc, sont préférées.

en: <strong>Adult-related products are not supported.</strong>
fr: <strong>Les produits de type Adulte ne sont pas pris en charge.</strong>

en: <strong>Use markup for a specific product, not a category or list of products.</strong> For example, "shoes in our shop" is not a specific product.
fr: <strong>Balisage d’utilisation pour un produit spécifique, pas à une catégorie ou à la liste des produits.</strong> Par exemple, « chaussures dans notre boutique » n’est pas un produit spécifique.

en: Add markup to your product pages so Google can provide detailed product information in rich Search results - including Image Search. Users can see price, availability... right on Search results.
fr: Ajoutez un balisage à vos pages de produits afin que Google puisse fournir des informations détaillées sur le produit dans les résultats de recherche - y compris la recherche d’images. Les utilisateurs et les utilisatrices peuvent voir les prix, la disponibilité… dans les résultats de la recherche.

en: Pre Order
fr: Pré-Vente

en: Sold Out
fr: Produit épuisé

en: In Stock
fr: En stock

en: Vietnamese đồng
fr: Dong vietnamien

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Taiwan New Dollar
fr: Nouveau dollar de Taiwan

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: South African Rand
fr: Rand Sud africain

en: Singapore Dollar
fr: Dollar singapourien

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: Indonesian rupiah
fr: Roupie Indonésienne

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Israeli New Sheqel
fr: Nouveau Sheqel israëlien

en: Indian rupee
fr: Roupie Indienne

en: Hungarian Forint
fr: Florin hongrois

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Bulgarian lev
fr: Lev bulgare

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Argentina Peso
fr: Peso argentin

en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

en: U.S. Dollar
fr: Dollar US

en: Select a Currency
fr: Sélectionnez une monnaie

en: Select your currency
fr: Sélectionnez votre devise

en: The lowest available price, including service charges and fees, of this type of ticket.
fr: Le prix le plus bas possible disponible, en incluant les frais, de ce type de billet.

en: Presale
fr: Pré-vente

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Primary
fr: Principal

en: Minimum width: 720px - Recommended size: 1920px -  .jpg, .png, or. gif format - crawlable and indexable
fr: Taille minimum: 720px - Taille recommandée : 1920px - Formats .jpg, .png, ou .gif - explorable et indexable

en: Event description (default excerpt, or beginning of the content)
fr: Description de l’événement (extrait par défaut ou début du contenu)

en: Visual Arts Event
fr: Évènement d’arts visuels

en: Theater Event
fr: Évènement théâtrale

en: Sports Event
fr: Évènement sportif

en: Social Event
fr: Évènement social

en: Screening Event
fr: Évènement de projection

en: Sale Event
fr: Évènement de vente

en: Publication Event
fr: Évènement de publication

en: Music Event
fr: Évènement musical

en: Literary Event
fr: Évènement littéraire

en: Food Event
fr: Évènement gastronomique

en: Exhibition Event
fr: Évènement d’exposition

en: Education Event
fr: Évènement éducatif

en: Delivery Event
fr: Évènement de livraison

en: Dance Event
fr: Évènement de danse

en: Course Instance
fr: Instance du cours

en: Comedy Event
fr: Comédie

en: Children's Event
fr: Évènement pour enfants

en: Business Event
fr: Évènement commercial

en: <strong>Multi-day events.</strong> If your event/ticket info is for the festival itself, specify both the start and end date of the festival. If your event/ticket info is for a specific performance that is part of the festival, specify the specific date of the performance. If the specific date is unavailable, specify both the start and end date of the festival.
fr: <strong>Évènements sur plusieurs jours.</strong> Si votre évènement / billet d’information est pour le festival lui-même, spécifiez à la fois la date de début et de fin du festival. Si votre évènement / billet d’information est pour une performance spécifique qui fait partie du festival, spécifiez la date spécifique de la performance. Si la date spécifique n’est pas disponible, spécifiez à la fois la date de début et de fin du festival.

en: Discounts or purchase opportunties, such as: "Concert - buy your tickets now," or "Concert - 50 percent off until Saturday!"
fr: Des rabais ou des occasions d’achat, tels que : « Concert - achetez vos billets maintenant", ou "Concert - 50% de réduction jusqu’à samedi ! »

en: Using a non-event for a title, such as: "Sale on dresses!"
fr: Utilisation d’un non-évènement pour un titre, tels que : « Vente de robes ! »

en: Prices in event titles: "Music festival - only $10!" Instead, highlight ticket prices using the tickets property in your markup.
fr: Les prix dans les titres d’évènement comme « Festival de musique - seulement 10 € ! », ne sont pas valables. Au lieu de cela, mettez en évidence les prix des billets en utilisant la propriété prix dans votre balisage.

en: Promoting non-event products or services: "Trip package: San Diego/LA, 7 nights"
fr: Promotion de produits ou services non évènementiels :« Forfait voyage: San Diego / LA, 7 nuits »

en: <strong>Do not include promotional elements in the name.</strong>
fr: <strong>N’incluez pas d’éléments promotionnels dans le nom.</strong>

en: <strong>Indicate the performer.</strong> Each event item must specify a performer property corresponding to the event's performer; that is, a musician, musical group, presenter, actor, and so on.
fr: <strong>Indiquez l’artiste.</strong> Chaque élément d’évènement doit spécifier une propriété « artiste » correspondant à l’artiste de l’évènement; c'est-à-dire un musicien, un groupe musical, un présentateur, un acteur, etc.

en: <strong>Expired events.</strong> Events data for any feature will never be shown for expired events. However, you do not have to remove markup for expired events.
fr: <strong>Évènements terminés. </strong> Les évènements terminées ne seront jamais affichés dans les résultats de recherche. Toutefois, vous n’avez pas besoin de supprimer le marquage pour les évènements expirés.

en: Event markup describes the details of organized events. When you use it in your content, that event becomes relevant for enhanced search results for relevant queries.
fr: Le balisage d’évènement décrit les détails des évènements organisés. Lorsque vous l’utilisez dans votre contenu, cet évènement devient pertinent pour les résultats de recherche améliorés pour les requêtes pertinentes.

en: Minimum size: 160px by 90px - Max size: 1920x1080px - crawlable and indexable
fr: Taille minimum: 160px par 90px - Taille max.: 1920x1080px - explorable et indexable

en: Mark up your video content with structured data to make Google Search an entry point for discovering and watching videos.
fr: Marquez votre contenu vidéo avec des données structurées pour que Google Search soit un point d’entrée pour découvrir et regarder des vidéos.

en: Minimum size: 185px by 185px, aspect ratio 1:1
fr: Taille minimum: 185px par 185px, ratio 1:1 (carré)

en: Use recipe markup for content about preparing a particular dish. For example, "facial scrub" or "party ideas" are not valid names for a dish.
fr: Utilisez le marquage de recette pour le contenu sur la préparation d’un plat particulier. Par exemple, «gommage facial» ou «idées de fête» ne sont pas des noms valides pour un plat.

en: Mark up your recipe content with structured data to provide rich cards and host-specific lists for your recipes, such as cooking and preparation times, nutrition information...
fr: Marquez votre contenu de recette avec des données structurées pour fournir des cartes riches (rich cards) et des infos spécifiques pour vos recettes, telles que les temps de cuisson et de préparation, l’information nutritionnelle...

en: A general public event such as "Astronomy Day" is not a course, and a single 2-minute "How to make a Sandwich Video" is not a course.
fr: Un évènement public général tel que « Journée d’astronomie » n’est pas un cours, et un simple vidéo de 2 minutes sur « Comment faire une vidéo Sandwich » n’est pas un cours.

en: A course must have an explicit educational outcome of knowledge and/or skill in a particular subject and/or topic, and be led by one or more instructors with a roster of students.
fr: Un cours doit avoir un but éducatif explicite sur des connaissances et / ou compétences dans un sujet et / ou un sujet particulier, et être dirigé par un ou plusieurs instructeurs avec une liste d’étudiants.

en: Only use course markup for educational content that fits the following definition of a course: A series or unit of curriculum that contains lectures, lessons, or modules in a particular subject and/or topic.
fr: Utilisez uniquement le balisage de cours pour le contenu éducatif qui correspond à la définition suivante d’un cours: Une série ou une unité de programme qui contient des conférences, des leçons ou des modules sur un sujet et / ou un sujet particulier.

en: Mark up your course lists with structured data so prospective students find you through Google Search.
fr: Ajoutez des données structurées à vos listes de cours pour que les étudiants potentiels vous trouvent par le biais de Google Search.

en: Add question
fr: Ajouter une question

en: Remove question
fr: Supprimer la question

en: Answer
fr: Réponse

en: Enter your answer
fr: Saisissez votre réponse

en: Answer (required)
fr: Réponse (requis)

en: Enter your question
fr: Saisissez votre question

en: Question (required)
fr: Question (requis)

en: Mark up your Frequently Asked Questions page with JSON-LD to try to get the position 0 in search results.
fr: Marquez votre page Foire aux questions avec JSON-LD pour essayer d’obtenir la position 0 dans les résultats de recherche.

en: Price
fr: Prix

en: Every page must contain at least one image (whether or not you include markup). Google will pick the best image to display in Search results based on the aspect ratio and resolution.<br>
    Image URLs must be crawlable and indexable.<br>
    Images must represent the marked up content.<br>
    Images must be in .jpg, .png, or. gif format.<br>
    For best results, provide multiple high-resolution images (minimum of 50K pixels when multiplying width and height) with the following aspect ratios: 16x9, 4x3, and 1x1.
fr: Chaque page doit contenir au moins une image (que vous incluiez ou non un balisage). Google choisira la meilleure image à afficher dans les résultats de recherche en fonction du format et de la résolution. <br>
    Les URL de l’image doivent être explorables et indexables.<br>
    Les images doivent représenter le contenu marqué.<br>
    Les images doivent être au format .jpg, .png ou .gif.<br>
    Pour de meilleurs résultats, fournissez plusieurs images haute résolution (minimum de 50 000 pixels lorsque vous multipliez la largeur et la hauteur) avec les formats suivants: 16x9, 4x3 et 1x1.

en: When users search for businesses on Google Search or Maps, Search results may display a prominent Knowledge Graph card with details about a business that matched the query.
fr: Lorsque les utilisateurs ou utilisatrices recherchent des entreprises dans Google Search ou Google Maps, les résultats de la recherche peuvent afficher une carte Knowledge Graph bien en évidence avec des détails sur une entreprise correspondant à la requête.

en: Upload an Image
fr: Téléverser une image

en: Minimum size: 696px wide, JPG, PNG or GIF, crawlable and indexable (default: post thumbnail if available)
fr: Taille minimale : 696px de large, JPG, PNG ou GIF, explorable et indexable (par défaut : image mise en avant si disponible)

en: The representative image of the article. Only a marked-up image that directly belongs to the article should be specified.
fr: Une image représentative de l’article. Seule une image en rapport avec l’article doit être spécifiée.

en: (maximum limit)
fr: (limite maximale)

en: Tech Article
fr: Article technique

en: Social Media Posting
fr: Publication réseau social

en: Scholarly Article
fr: Article scolaire

en: Report
fr: Reportage

en: News Article
fr: Actualités

en: Select your article type
fr: Sélectionnez votre type d’article

note: translators: %s link to settings page translators: %s: link to plugin settings page
en: You don't have set a <a href="%s">publisher logo</a>. It's required for Article content types.
fr: Vous n’avez pas défini de <a href="%s">logo d’éditeur</a>. C’est obligatoire pour le type de contenu structuré Article.

en: You have set a publisher logo. Good!
fr: Vous avez défini un logo d’éditeur. Bien !

en: Proper structured data in your news, blog, and sports article page can enhance your appearance in Google Search results.
fr: Des données structurées appropriées dans vos actualités, blog et articles sportifs peuvent améliorer votre apparence dans les résultats de recherche Google.

en: Review
fr: Extrait d’avis

en: Product
fr: Produit

en: Event
fr: Évènement

en: Video
fr: Vidéo

en: Recipe
fr: Recette

en: Course
fr: Cours

en: None
fr: Aucun

en: Automatic
fr: Automatique

en: Manual
fr: Manuel

en: Structured Data Types
fr: Types de données structurées

en: The item rating
fr: L’élément noté

en: Your rating
fr: Votre note

en: Review item image
fr: Image de l’élément noté

en: The item name reviewed
fr: Le nom de l’élément noté

en: Review item name
fr: Nom de l’article noté

en: e.g. InStock, InStoreOnly...
fr: p. ex. : InStock, InStoreOnly…

en: Product Availability
fr: Disponibilité du produit

en: e.g. NewCondition, UsedCondition...
fr: p. ex. : NewCondition, UsedCondition…

en: Product Condition
fr: Etat du produit

en: Product currency
fr: Devise du produit

en: Product price
fr: Prix du produit

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: The description of the product
fr: La description du produit

en: Product description
fr: Description du produit

en: The name of your product
fr: Le nom de votre produit

en: Product name
fr: Nom du produit

en: e.g. Lana Del Rey
fr: p. ex. : Lana Del Rey

en: Performer name
fr: Nom de l’artiste

en: Website to buy tickets
fr: Site où acheter des billets

en: The time when tickets go on sale
fr: L’heure de mise en vente des billets

en: Time
fr: Jour

en: The date when tickets go on sale
fr: La date de mise en vente des billets

en: Valid From
fr: Valide à partir de

en: e.g. InStock, SoldOut, PreOrder
fr: p. ex. : InStock, SoldOut, PreOrder

en: Availability
fr: Disponibilité

en: e.g. USD, EUR...
fr: p. ex. : USD, EUR…

en: Offer price currency
fr: Devise de l’offre

en: Offer price
fr: Prix de l’offre

en: Select your offer category
fr: Sélectionnez une catégorie d’offre

en: Offer category
fr: Catégorie de l’offre

en: e.g. General admission
fr: p. ex. : Admission générale

en: Offer name
fr: Nom de l’offre

en: e.g. 1 Avenue de l'Imperatrice, 64200 Biarritz
fr: p. ex. : 1 Avenue de l’Impératrice, 64200 Biarritz

en: Location Address
fr: Adresse du lieu

en: Location name
fr: Nom du lieu

en: End time
fr: Temps de fin

en: End date
fr: Date de fin

en: Start time
fr: Temps de début

en: e.g. YYYY-MM-DD
fr: p. ex. : JJ-MM-YYYY

en: Start date
fr: Date de début

en: Image thumbnail
fr: Image mise en avant

en: Enter your event description
fr: Saisissez la description de votre évènement

en: Event description
fr: Description de l’évènement

en: The name of your event
fr: Le nom de l’évènement

en: Event name
fr: Nom de l’évènement

en: Select your event type
fr: Sélectionnez votre type d’évènement

en: Event type
fr: Type d’évènement

en: e.g. https://example.com/video.mp4
fr: p. ex. : https://example.com/video.mp4

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Video thumbnail
fr: Miniature de la vidéo

en: The description of the video
fr: La description de la vidéo

en: Video description
fr: Description de la vidéo

en: The title of your video
fr: Le titre de votre vidéo

en: Video name
fr: Nom de la vidéo

en: e.g. number of people served, or number of servings
fr: p. ex. : nombre de personnes servis, ou nombre de plats

en: Recipe yield
fr: Rendement de la recette

en: Number of calories
fr: Nombre de calories

en: Cooking time (in minutes)
fr: Temps de cuisson (en minutes)

en: Preparation time (in minutes)
fr: Temps de préparation (en minutes)

en: e.g. appetizer, entree, or dessert
fr: p. ex. : entrée, plat ou dessert

en: Recipe category
fr: Catégorie de recette

en: A short summary describing the dish.
fr: Un résumé court décrivant le plat.

en: Short recipe description
fr: Description courte de la recette

en: The name of your dish
fr: Le nom de votre plat

en: Recipe name
fr: Nom de la recette

en: Enter the URL like https://example.com/
fr: Saisissez l’URL comme ceci https://exemple.com/

en: School/Organization Website
fr: Site de l’école/organisation

en: Name of university, organization...
fr: Nom de l’université, organisation...

en: School/Organization
fr: École / Organisation

en: Enter your course/lesson description
fr: Saisissez votre description de cours/leçon

en: Course description
fr: Description du cours

en: The title of your lesson, course...
fr: Le titre du cours, de la leçon...

en: Title
fr: Titre

en: Open in the afternoon?
fr: Ouvert l’après midi ?

en: Open in the morning?
fr: Ouvert le matin ?

en: Closed all the day?
fr: Fermé toute la journée ?

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Saturday
fr: Samedi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Monday
fr: Lundi

en: Opening hours
fr: Heures d’ouverture

en: e.g. $$, €€€, or ££££...
fr: p. ex. : $$, €€€, ou ££££…

en: Price range
fr: Fourchette de prix

en: Telephone
fr: Téléphone

en: e.g. -1.5630987
fr: p. ex. : -1.5630987

en: e.g. 43.4831389
fr: p. ex. : 43.4831389

en: Country
fr: Pays

en: Postal code
fr: Code postal

en: State
fr: Région

en: e.g. Biarritz
fr: p. ex. : Biarritz

en: City
fr: Ville

en: e.g. Place Bellevue
fr: p. ex. : Place Bellevue

en: Street Address
fr: Adresse postale

en: e.g. TravelAgency
fr: p. ex. : AgenceVoyage

en: Select a business type
fr: Sélectionnez votre type d’entreprise

en: Name of your business
fr: Le nom de votre activité commerciale

en: Select your image
fr: Sélectionnez votre image

en: The headline of the article
fr: Le titre de l’article

en: Headline <em>(max limit: 110)</em>
fr: Titre <em>(limite max.: 110)</em>

en: Edit
fr: Modifier

en: Meta title
fr: Balise titre

en: Meta description
fr: Méta description
