Plugins - Safe SVG - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Sorry, you are not allowed to upload SVG files.
it: Non hai i permessi per caricare file SVG.

en: Select which user roles can upload SVG files.
it: Seleziona quali ruoli utente possono caricare file SVG.

en: Safe SVG Settings
it: Impostazioni Safe SVG

en: User Roles
it: Ruoli utente

note: translators: %s: Minimum required PHP version
en: Safe SVG requires PHP version %s or later. Please upgrade PHP or disable the plugin.
it: Safe SVG richiede che la versione di PHP sia %s o superiore. Aggiorna PHP o disabilita questo plugin.

[ctx: block description]
en: Display the SVG icon
it: Visualizza l'icona SVG

note: Description of the plugin
en: Enable SVG uploads and sanitize them to stop XML/SVG vulnerabilities in your WordPress website
it: Abilita il caricamento di file SVG e sanificali per fermare le vulnerabilità XML/SVG nel tuo sito WordPress

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Full Size
it: Dimensione originale

note: translators: %1$s is the command that needs to be run.
en: You appear to be running a development version of Safe SVG. Please run %1$s in order for things to work properly.
it: Sembra che tu stia eseguendo una versione in sviluppo di Safe SVG. Esegui il comando %1$s affinché tutto funzioni correttamente.

en: Sorry, this file couldn't be sanitized so for security reasons wasn't uploaded
it: Questo file non può essere sanificato quindi per questioni di sicurezza non è stato caricato

en: Medium
it: Media

en: Large
it: Grande
